خانه / روانشناسی / تکنیک های طلایی کسب ثروت / درآمد چیست؟ | مثلث درآمدزایی مهارت چیست؟
درآمدزایی"

تاریخ بروزرسانی: ۱۰ تیر ۱۳۹۷ تعداد بازدید : 173 بازدید بدون دیدگاه

درآمد چیست؟ | مثلث درآمدزایی مهارت چیست؟

 درآمد چیست؟ | مثلث درآمدزایی مهارت چیست؟ 

درآمدزایی :

درآمدزایی  پولی است که شما به ازای زمانی که می گذارید و کاری را انجام می دهید مبلغی را دریافت می کنید.درآمدها معمولا ثابت هستند و برای اینکه شما بتوانید درآمد خود را افزایش دهید نیاز دارید که ساعت بیشتری را کار کنید.

ثروت :

وقتی مستقیما به دنبال ثروت بروید، هرگز به آن نخواهید رسید. ثروت فقط به‌عنوان نتیجه‌ی فرعیِ ارائه‌ی ارزش مفید به‌دست می‌آید.

شما هر چه درآمدزایی  بالا تری داشته باشید مخارج بیشتری هم به نسبت دارید

 نکته مهم :

با درآمدزایی بالا شما زندگی بهتر و رفاه بیشتری خواهید داشت ولی ثروتمند نمی شوید.

رابطه درآمدزایی  و هزینه

شما از دو راه می توانید درآمدزایی داشته باشید :

 • درآمدزایی  فعال:

درآمدی است که شما به ازای ساعت کار انجام شده دریافت می کنید مقدار ثابتی دارد و همیشه از یک حد بیشتر نمی شود چون شما زمان محدود در یک روز دارید و بیشتر از یک ساعت مشخص نمی توانید که کار بکنید و به تبع آن درامد شما هم افزایش چشم گیری نخواهد داشت.

ذهنیت اشتباهی که وجود دارد این است که شما تلاش می کنید درآمد خود را افزایش دهید در صورتی که هر چه این درآمدزایی بالا تر برود شما هزینه بیشتری می کنید چون پول دارید تمام درامد تان را خرج می کنید.

 • درآمدزایی غیر فعال:

درآمدی است که چه شما کار کنید چه کار نکنید به شما سود می دهد.

مثل:

گذاشتن پول توی بانک و گرفتن سود آن است درواقع درآمد غیر فعال مانند یک سرمایه گذاری است که شما با پول خود درآمد کسب می کنید که شما را به ثروتمند شدن نزدیک می کند.

مثلث درآمدزایی مهارت

عوامل موثر بر آن

سرمایه‌ی اصلی هر انسانی توانایی‌ها و مهارت‌های اوست اما این سرمایه‌‌های درونی خودبه‌خود به درآمد و پول تبدیل نمی‌شوند.

ممکن است:

شما به‌رغم داشتن مهارت‌های ارزشمند تاکنون نتوانسته باشید آنها را به درآمد و ثروت تبدیل کنید. مهارت فقط یکی از عوامل کسب درآمد است و به‌تنهایی برای موفقیت مالی کافی نیست  وبه عوامل موثر آن بستگی دارد آگاهی از این عوامل و به‌کار گرفتن آنها می‌تواند جهشی در درآمد شما ایجاد کند.

قاعده‌ی مثلث درآمدزایی مهارت :

مثلث درآمدزایی مهارت شامل سه عاملی است که تعیین‌کننده‌ی میزان درآمد شما از طریق به‌کار بردن مهارت‌هایتان است.

در یک بازار آزاد، میزان درآمد شما با این سه عامل نسبت مستقیم دارد.

هر عامل یکی از اضلاع این مثلث را تشکیل می‌دهد که عبارتند از:

 •  ضلع اول:

سطح مهارت‌های شما

 •  ضلع دوم:

میزان تقاضا برای مهارت‌های شما

 • ضلع سوم:

دشواری جایگزین کردن افراد دیگر

بنابراین:

هرقدر که سطح مهارت‌ شما بالاتر، نیاز به آن بیشتر و جایگزینی دیگران دشوارتر باشد، درآمدتان بیشتر خواهد بود و برعکس.

علت درآمد بسیار بالای برخی افراد، دشواری جایگزین کردن آنهاست.

درآمدزایی

برای مثال:

یک سرایدار با یک جراح مغز از لحاظ مقام و منزلت انسانی (در یک جامعه سالم) هیچ تفاوتی ندارند و باهم برابرند، اما میزان درآمد آنها تفاوت چشم‌گیری دارد. درآمد آنها از قاعده‌ی مثلث درآمدزایی مهارت تبعیت می‌کند

یعنی:

دستمزد هریک با میزان مهارتش در انجام کار، نیاز مردم به آن کار و اینکه جایگزینی‌اش چقدر دشوار است نسبت مستقیم دارد. نظافت و نگهداری از ساختمان را می‌توان در مدت کوتاهی به هر فردی آموخت.

درصورتی‌که یک جراح مغز پس از سال‌ها صرف وقت، آموزش، تلاش و ممارست به آن جایگاه رسیده است و هر کسی نمی‌تواند کار او را انجام بدهد، بنابراین جایگزینی او کار راحتی نیست. پس جای تعجب نیست که درآمد جراح در یک ساعت با درآمد سرایدار در یک سال برابر باشد.

این مطلب مهم را نیز بخوانید:  آلرژی چیست؟ | موارد رایج تشدید کننده آلرژی | نشانه های آلرژی

صرف‌ نظر از شخصیت افراد، درآمد هر فرد در یک شرکت یا مؤسسه دقیقا با نیاز آنها به:

 1.  خدماتش
 2.  قابلیت‌هایش در انجام وظایف
 3.  دشوار بودن جایگزینی او متناسب است.

اما هریک از این عوامل را چطور می‌توان برای دستیابی به حداکثر درآمدزایی کنترل کرد.

ضلع اول- عامل مهارت:

توسعه مهارت، خلاقیت و ایجاد تفاوت

در میان سه عامل مذکور، مهارت بیش از عوامل دیگر قابل کنترل است.

میزان مهارت شما از عوامل زیر ناشی می شود :

استعداد:

اگر در کاری که انجام می‌دهید استعداد ذاتی داشته باشید، آن را به‌آسانی و در سطح بالایی یاد خواهید گرفت. اگر علاقه با استعداد همسو باشد، یادگیری شما با راحتی و لذت بیشتری همراه خواهد بود.

علاقه:

پشتکار، تلاش و ممارست شما بسیار تعیین‌کننده است. علاقه معمولا نشانه‌ی وجود استعداد است مگر اینکه کاذب و گذرا باشد. بنابراین معقول‌تر است کاری را که دوست داریم، انجام بدهیم. بیشتر افرادِ با درآمدِ بالا کسانی هستند که چون به کار خود عشق می‌ورزند وقت، تمرکز و تلاش زیادی را صرف آن می‌کنند و به مهارت بالایی دست می‌یابند.

پشتکار:

شما باید یا کاری را که دوست دارید، انجام بدهید یا کاری را که انجام می‌دهید، دوست داشته باشید و در هر صورت کار خود را با تمرکز و پشتکار انجام بدهید. به‌رغم میزان استعداد، همیشه می‌توان مهارت‌ها را تقویت کرد. با خودآموزی و مطالعه، شرکت در دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی و تمرین مداوم می‌توان مهارت خود را توسعه داد.

یادگیری مستمر:

کلید موفقیت در قرن بیست‌ویکم است. یادگیری مادام‌العمر شرط موفقیت در هر رشته‌ای است. همین امروز تصمیم بگیرید که دانشجوی حرفه‌ی خود بشوید و برای بقیه عمر به آموختن و بهتر شدن ادامه دهید.

اهمیت عالی بودن در کار:

در بازار کار، پرداخت عالی در قبال عملکرد عالی انجام می‌شود. هدف شما باید این باشد که با یادگیری تمام جزئیات و فوت‌وفن‌های شغل خود به متخصص طراز اول آن حرفه تبدیل شوید.

زندگی شما فقط هنگامی بهتر می‌شود که شما بهتر شوید و چون محدودیتی برای بهتر شدن وجود ندارد، مرزی نیز برای بهتر کردن زندگی‌تان قابل تصور نیست. پس عزم شما برای قرار گرفتن در میان افراد سرآمد شغل خود می‌تواند نقطه‌ی عطف و کلید موفقیت‌های مالی شما باشد.

سپس به‌طور مستمر برای بهتر شدن در آن تلاش کنید. به زودی شاهد پیشرفتی که این مهارت در افزایش دستمزد و وضعیت مالی شما ایجاد می‌کند، خواهید بود و نیز احساس بهتری نسبت به خودتان و کاری که انجام می‌دهید خواهید داشت. از طرف دیگر همیشه سعی کنید کار و خدمتی بیش از دستمزد خود انجام بدهید.

اگر بیش از آنچه به شما پرداخت می‌شود کار کنید در نهایت بیش از آنچه کار می‌کنید به شما پرداخت خواهد شد.

خلاقیت و ایجاد تفاوت

در هر کاری می‌توان تفاوت و مزیت ایجاد کرد:

لازمه‌ی این کار ابتکار و خلاقیت است. همه‌ی ما از خلاقیت ذاتی و طبیعی برخورداریم؛ پس قدرت خلاقه‌ی خود را برای متمایز کردن مهارت، شغل و خدمات خود به‌کار بگیرید. سرعت عمل در زندگی امروز امتیاز مهمی محسوب می‌شود؛

بنابراین:

کسی که بتواند در مدت زمان کمتری به تقاضاها پاسخ بدهد:

 •  مشتری و درآمد بیشتری خواهد داشت.
 • می‌توان در ظاهر، سرعت، کیفیت، کمیت و سایر عوامل خلاقیت و نوآوری به خرج داد و تفاوت، مزیت و ارزش بیشتری ایجاد کرد.
این مطلب مهم را نیز بخوانید:  چگونه تناسب اندام خود را حفظ کنید

همیشه باید به دنبال ارائه‌ی ارزش و خدمت بیشتر و بهتر باشید. در این‌صورت درآمد و ثروتِ بیشتر خودبه‌خود به سراغ‌تان خواهد آمد..

ضلع دوم- عامل تقاضا:

جامعه‌ی هدف بازار، ایجاد تقاضا

فقط یک رئیس وجود دارد و او همان مشتری است. او با صرف پولش در جای دیگر می‌تواند تمام افراد، از مدیر تا زیردستان او را اخراج کند.

موفقیت شما در کار به این بستگی دارد که چگونه با مشتریان برخورد و به آنها خدمت می‌کنید و تا چه حد رضایت آنها را جلب می‌کنید.

درآمدزایی

زیرا:

هرچه رضایت مشتری از شما بیشتر باشد، شما را به افراد بیشتری توصیه خواهند کرد. با این حال خودتان نیز باید جامعه‌ی هدف و مشتریان بالقوه‌ی خود را بشناسید.

برای مثال:

اگر شما بازاریاب یخچال باشید در قطب شمال موفقیت چندانی نخواهید داشت اما در نواحی استوایی وضعیت کاملا متفاوت خواهد بود. پس اگر در اطراف‌تان تقاضا وجود ندارد به جایی بروید که تقاضا بالاست. با وجود فناوری‌های جدید و اینترنت، ارائه‌ی خدمات و محصولات در تمام جهان ممکن است.

مسئله‌ی دیگر خلق نیاز و ایجاد تقاضای جدید است.

مثلا :

بسیاری از محصولات موجود در بازار هیچ نیاز ضروری‌ای را برآورده نمی‌کنند و نیاز افراد به آنها در اثر تبلیغات ایجاد شده‌ است. پس حتی می‌توانید نیاز جدیدی را خلق و پس از به‌وجود آمدن تقاضا آن را برآورده کنید. مردم حاضرند برای هر چیزی که به آنها احساس خوب و مهم بودن بدهد پول پرداخت کنند

ضلع سوم- عامل دشواری جایگزینی:

سهولت و دشواری کسب مهارت‌ها با هم متفاوت است.

برای نوجوانانی که می‌خواهند در مورد رشته‌ی تحصیلی و شغل آینده‌ی خود تصمیم بگیرند عامل جایگزینی بسیار مهم و در تمام طول زندگی بزرگ‌سالی آنها تعیین‌کننده است. تغییر شغل در سنین بالاتر با ریسک بیشتری همراه است اما تعداد کسانی که با تغییر شغل در سنین میان‌سالی به درآمد بیشتر دست یافته‌اند نیز کم نیست.

خلاقیت و مزیت، جایگزینی شما را دشوارتر می‌سازد؛ پس برای کسب درآمد بیشتر نیازی نیست مهارت و شغل خود را تغییر بدهید بلکه فقط کافی است نوآوری و ابتکار به خرج دهید و خود را از رقبا متمایز کنید.

حالت بهینه‌ی مثلث درآمدزایی

اگر از درآمد و دستمزد خود رضایت ندارید:

 1.  اولین کاری که باید انجام بدهید این است که تعیین کنید چه میزان درآمد برای شما کفایت می‌کند.
 2.  باید سبک زندگی خود را مشخص و هزینه‌های آن را محاسبه کنید.
 3.  باید مشخص کنید که می‌خواهید چقدر از وقت و انرژی خود را صرف کسب درآمد کنید.
 4.  وقتی که مبلغ درآمد موردنظرتان را مشخص کردید، باید ببینید که چه نوع تغییری در اضلاع مثلث درآمدزایی، راحت‌تر و سریع‌تر شما را به درآمد دلخواه‌تان می‌رساند و سپس آنها را اعمال کنید.

درآمدزایی شما به نوع کارتان، کیفیت انجام آن و هزینه‌ی جایگزین کردن شما بستگی دارد. درآمدتان زمانی تضمین می‌شود که کار مهمی انجام بدهید، کاری که در بازار برایش تقاضا وجود دارد و واگذاری آن به دیگران سخت است.

 

در ادامه پیشنهاد می کنیم مطالب زیر را مطالعه کنید :

 1. چگونه درآمد خود را افزایش دهیم | افزایش درآمد به روش بریان تریسی
 2. چگونه پولدار شویم؟ | در زمان کم پولدار شدن
 3. چگونه در ایران ثروتمند شویم | راز ثروتمند شدن
 4. ۱۵ روش میلیونر شدن | چگونه پول خود را مدیریت کنیم

منبع : yekchakavak – بیشتر بخوانید : شاهراه موفقیتمهارت های شاد زیستن – الفبای کامیابی

لینک کوتاه این مطلب: https://modiredanesh.com/?p=2409


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی: * لطفا ریلود کنید