خانه / خانواده / اطفال / تغذیه شیرخوار دارای چه راههای کمکی می باشد؟
تغذیه شیرخوار"

تاریخ بروزرسانی: ۲۸ آبان ۱۳۹۶ تعداد بازدید : 459 بازدید تعداد دیدگاه : ۳

تغذیه شیرخوار دارای چه راههای کمکی می باشد؟

تغذیه شیرخوار دارای چه مراحلی است؟

با سلام مفتخریم که شما دوست عزیز سایت یک چکاوک را انتخاب نمودید . در بخش تغذیه اطفال با عنوان پنیر برای رشد کودک در هر بازه زمانی دارای چه مزایا و معایبی می باشد با مفاهیمی چون ویژگی پنیر و موارد استفاده آن، رابطه پنیر با هوش فرزندان ، سعی بر بهبود عملکرد شما عزیزان داشتیم .ما قصد داریم در این بخش شما را با یکی از راهکارهای تغذیه مطلوب شیرخوار دلبندتان، آشنا کنیم .

تغذیه مطلوب شیرخوار:

نحوه غذا دادن به شیرخوار نیز از مهم ترین روش های تغذیه مطلوب می باشد که حتی از نوع تغذیه مهم تر است اگر شما مادر عزیز روش های برخورد با غذاخوردن کودکتان را آموزش ببینید میتوانید یکی از دغدغه های روزمره خود را کاسته ما به شما ترفندهایی پیشنهاد میکنیم که از نظر پزشکان تغذیه و روان شناسان مورد تایید هست .
بنابراین با به کارگیری نکات زیر که در تغذیه شیرخوار اهمیت ویژه‌ای دارد می‌توان «تغذیه تکمیلی مطلوب» را برای او فراهم نمود.

۱) برای اینکه خوردن غذا برای کودکتان لذت بخش شود میتوان شیرخوار را هنگام غذا خوردن در محل امن و راحتی قرارداد مانند صندلی غذا که مناسب این کار می باشد این روش میتواند باعث تشویق کودک در غذا خوردن شود.
۲) هنگام غذا خوردن، به کودک اجازه دهیم شیطنت و حتی کشف در مورد غذا انجام دهد و او را در کنار خود بنشانید و با صبر ، حوصله ،گفتار ملایم ، بازی گونه ،در چشمان کودکتان نگاه کرده و به روند غذاخوردن او کمک کنید .

۴) وقتی کودکتان خسته و خواب آلود میباشد نباید اصرار بر غذا دادن به کودکتان را داشته باشید.
۵) به زور متوسل نشوید بلکه برای خوردن غذا بهتر است محیط آرام باشد تا توجه و حواس کودک شما به جنبه های دیگر محیطی جلب نشود .
۶) به کودکتان اجازه دهید طبق میل و نیاز خود غذا را انتخاب کند توجه به این نکته باعث میشود اشتهایی گزاف پیدا کند
۹) لازم است گاهی اوقات به کودکتان اجازه دهید خودش غذا را دست بزند لمس کند بر روی خود بریزد و به دهان خود ببرد شیرخواران بزرگ‌تر از ۹ ماه اصرار دارند که با دست خودشان غذا را بردارند و بخورند. پس سعی کنید خونسردی خود را حفظ کرده و کودکتان را در این نحوه غذا خوردن سهیم کنید ولی نباید آن‌ها را تنها گذاشت. با توجه به مراحل تکامل کودک، نباید انتظار داشت که شیرخوار هنگام غذا خوردن خیلی تمیز و مرتب مثل بزرگسالان بماند. با کمی صبر و تحمل و تمرین بیشتر، مرحله ریخت و پاش به تدریج کمتر می‌شود. برخی کارهای او مانند پرت کردن غذا، بازی کردن با غذا و … را می‌توان با آرامش و ملایمت محدود کرد.

این مطلب مهم را نیز بخوانید:  ۸راز نهفته مردان | مردان نامناسب برای ازدواج

۱۰) چنانچه کودک تمایلی به خوردن بعضی غذاها نداشته باشد شما می‌توانید:

تغذیه شیرخوار
• با تغییر در ظاهر و تزیئن غذا و قوام غذا،
• استفاده از برخی ادویه‌ها (زردچوبه)
• چاشنی‌ها (آب لیموترش تازه، آب نارنج تازه، آب هویج)
• سبزی‌‌های خوشبوی سائیده شده

او را به خوردن غذا تشویق نمود.

۱۱) اگر کودک شما تمایل به خوردن غذای کمکی نشان نداد شما نباید غذای کمکی را از برنامه غذایی کودکتان خذف کنید چون در دفعات متوالی بعدی پذیرای خوردن میشود.
۱۲) اگردر یک روز شیرخوار، کمتر از آن چه انتظار می‌رود غذا بخورد جای نگرانی نیست، چون مقدار غذایی که در طی یکی دو هفته می‌خورد اهمیت دارد.

۱۵) وقتی شیرخوار بزرگ‌تر می‌شود به او حس بزرگی را تلقین کنید واجازه دهید به تنهایی بنشیند بهتر است او را با سایر اعضاء خانواده سرمیز غذا یا سفره نشاند تا به کمک شما شروع به غذا خوردن کند.
۱۶) اگر شیرخوار غذایش را با ذوق و اشتها می‌خورد باید او را تحسین کرد. اگر کودک با بی میلی روبرو شد نباید او را سرزنش کنید و ناراحت و مایوس شوید.
۱۸) سعی کنید از ترفندهای زبانی که بهترین راه تشویق شیرخواری است استفاده کنید مثلا «آفرین گفتن» به او، «دست زدن» برای او و «به به» گفتن است مثلاً آفرین دختر گلم که همه غذایت را خوردی، همه برای او دست بزنید.
۱۹) کودکتان را با غذاهای جدید آشنا کنید هر ماده غذایی که به شیرخوار داده می‌شود، به خصوص اگر جدید باشد باید اسم آن را بگویید تا کودک علاوه بر طعم آن با اسمش هم آشنا شود مثلاً باید گفت الآن «غزل کوچولوی ما سوپ می‌خورد، به به چه سوپ خوشمزه‌ای!»

با بکارگیری این روش ها در تغذیه شیرخوار نقش مهمی را ایفا کنید.

شیوه های رفتاری مادر در زمان تغذیه شیرخوار:

ghazaye komaki

 

مادر در زمان تغذیه‌ شیرخوار  در صورتیکه هدف های زیر را دنبال کند، موفق خواهد بود:

 • نیازهای تغذیه ای کودک را تامین کند.
 • نیازهای تغذیه ای کودک را تامین کند.
 • احساس استقلال کودک را در خورردن غذا برآورده سازد.
 • عکس العمل مناسب و یک نواختی در مقابل رفتارهای کودک ابراز کند.
 • ذائقه ی او را به انواع مواد غذایی عادت دهد.
 • محیطی سرشار از محبت و صمیمیت و به دور از جنجال در زمان غذا خوردن فراهم کند.
 • سفره ی غذا را در شرایط مناسبی که خاطره دل پذیری ایجاد کند، بچیند.
این مطلب مهم را نیز بخوانید:  واکسن آنفولانزا در کودکان | چه کسانی نباید واکسن آنفولانزا بزنند

برای این که به چگونگی رفتار کودک، عکس العمل مادر و رفتارهای آتی کودک پی ببریم یک مثال می زنیم:

کودک و مادر به مغازه ای وارد می شوند؛ کودک درخواست شکلات می کند؛ مادر برای کودک توضیح می دهد و از خریدن امتناع می کند؛ کودک گریه می کند و جیغ می کشد؛ مادر شکلات را می خرد.
در این مثال عکس العملی که متعاقب رفتار کودک از مادر سر می زند، تعیین کننده ی رفتارهای آتی کودک است. مادر با خرید شکلات، رفتار کودک را برای استفاده از ابزار گریه تقویت می کند و احتمال این که این رفتار در دفعات بعد تکرار شود زیاد است. در این ارتباط دو جانبه، اگر مادر نسبت به گریه ی کودک بی توجهی می کرد یا توجه او را به موضوع دیگری جلب می کرد، احتمال قطع گریه وجود داشت و پیامد نامطلوب فوق حاصل نمی شد. منطقی و معقول بودن رفتار والدین در مقابل درخواست های کودک موجب ایجاد رفتارهای یک نواخت می گردد و کودک دچار سردرگمی نمی شود. گاهی اوقات، والدین با توجه به شرایط روحی و روانی خود هر بار در مقابل درخواست معین کودک، رفتاری را نشان می دهند که با رفتار قبل مغایر است. این رفتارهای مغایر، کودک را دچار سردرگمی می کند و ممکن است تغذیه شیرخوار  را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

سپاس بیکران از نگاه پرنافذ شما دوست عزیز امید است توانسته باشیم با راهکارهای ارائه شده در تغذیه مطلوب شیرخوار  در علم و دانش شما رهنمون شده باشیم.
شما دوست عزیز میتوانید با نظرات و پیشنهادات خود در این زمینه ما را یاری کنید .

 

منبع: ۱چکاوک – دیگر مطالب مفید را بخوانید: طبیعت درمانیانرژی درمانیایستگاه لاغری

لینک کوتاه این مطلب: https://modiredanesh.com/?p=403


۳ دیدگاه

 1. سلام.وبسایت خیلی خوب و جامعی
  دارید.ممنون
  ما در زمینه درب های ضد سرقت و ضد حریق فعالیت می کنیم.خوشحال میشوم از وبسایت ما دیدن کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی: * لطفا ریلود کنید