خانه / خانواده / پیوند زناشویی / انواع عشق چیست؟ | ۱۱نوع عشق که هر آدمی در زندگی تجربه می کند
دسته بندی عشق"

تاریخ بروزرسانی: ۱۱ تیر ۱۳۹۷ تعداد بازدید : 467 بازدید تعداد دیدگاه : ۲

انواع عشق چیست؟ | ۱۱نوع عشق که هر آدمی در زندگی تجربه می کند

انواع عشق چیست؟ | ۱۱نوع عشق که هر آدمی در زندگی تجربه می کند

 

انواع و دسته بندی عشق:

 عاشق احساساتی

آنها به سادگی به چهره زیبا با جذابیتهای ظاهری دیگر دل می بندند و سپس با از بین رفتن یا تغییر کردن این ظواهر، مایوس می شوند. به خاطر داشته باشید که عشق واقعی نباید با کم شدن موی سر معشوق رو به نقصان بگذارد و احساسات عاشقانه نباید با پختگی رابطه، کمرنگ شود. اگرجزو این دسته بندی عشق هستید، برای زنده نگهداشتن عشق خود بهتر است قرار ملاقات های عاشقانه و دو نفری بگذارید، برای تعطیلات آخر هفته برنامه ای ترتیب دهید و تعطیلات را با یکدیگر سپری کنید و نگذارید که عشق رومانتیک شما دچار روزمرگی شود.

عاشقی با معیارهای ذهنی متعدد

این افراد ملاکهایی برای عاشق شدن دارند که برایشان بسیار مهم است و قصد تغییر دادن آن را هم ندارند. آنها حتی در رابطه زناشویی نیز همسر خود را تحت فشار شدیدی قرار می دهند تا مطابق با استانداردهای ایشان عمل کند. اگر شما از دسته افراد متوقع هستید، برای حفظ رابطه باید این فهرست را دور بیاندازید. به عقیده کارشناسان در دسته بندی عشق، وفادار ماندن به این لیست بایدها و نبایدها، به رابطه ای فرسایشی و یا تنهایی منجر می شود. آنچه بسیار اهمیت دارد رفاقت، عشق و توانایی بخشش است نه چیزهایی که برای تحت تاثیر قرار دادن “دیگران” مهم باشد.

 عاشق وسواسی

در این دسته بندی عشق فرد عاشقی است که می خواهد تمام اوقات خود را با معشوقش بگذراند و حتی پس از گذشت سالها، مدام نگران رابطه و زندگی زناشویی خود است. داشتن چنین همسری می تواند طاقت فرسا بوده و یا به خاطر اوج و فرودهای شخصیتی، موجب ناراحتی روحی طرف مقابل شود. آیا این حالات به نظرتان آشنا می آید؟ برای حفظ همسر و زندگی مشترک باید دست از نگرانی برداشته و زمانی برای تنفس به معشوق خود بدهید. به یاد داشته باشید که حتی شیرین ترین ها هم می توانند به مرز “بیش از حد” برسند و دیگر شیرین به نظر نیایند. اگر احساس نا امنی در شما بسیار شدید است، بدون معطلی با یک متخصص مشورت کنید و رابطه خود را بهبود بخشید.

دسته بندی عشق

 عاشق ایثارگر

در این دسته بندی عشق افراد مستعد ورود در رابطه ای هستند که در آن بیش از آنچه به دست می آورند، از خود مایه می گذارند. گاهی احساس می کنند که این رابطه به کلی یک طرفه شده است. یک نفر با از خود گذشتگی مدام در تلاش جلب رضایت و برآورده ساختن نیازهای دیگری است و هیچ زمانی برای مراقبت از “خود” کنار نگذاشته است. اگر جزو این دسته بندی عشق هستید، باید بدانید که خارج از چهارچوب زندگی زناشویی نیز چیزهایی برای لذت بردن هست و سوای همسرتان، دوستان و اقوامی وجود دارند.
باید زمانی را به انجام فعالیتهای مورد علاقه خودتان و معاشرت با افرادی که دوست دارید اختصاص دهید و بد نیست که گاهی این معاشرت ها و فعالیت ها، بدون حضور همسرتان باشد. به این ترتیب با ارزش نهادن به خود، رابطه عاشقانه شما نیز تقویت می شود.

این مطلب مهم را نیز بخوانید:  هشدارهای ازدواج بدون عشق

 عاشق “بازی”

این دسته بندی عشق، عاشق دوران ناز و عشوه و به دست آوردن دل معشوق هستند. برای آنها تعقیب و گریز ابتدای یک رابطه بسیار جذاب تر است. آنها از یک رابطه طولانی مدت به سرعت خسته می شوند و دوباره به فکر “شیطنت” می افتند.
مراقب باشید، اگر چنین دل بازیگری دارید، وسوسه را از زندگی خود دور کنید و به جای اینکه در جایی خارج از رابطه فعلی خود به دنبال هیجان باشید، بکوشید که آنرا در همین رابطه ایجاد کنید. ببینید که برای ورود به یک رابطه جدید چه قابلیتهای تازه ای از خود به نمایش می گذارید مثلا ناگهان هوس چرخ و فلک سواری می کنید؟ سپس آنها را در زندگی مشترک خود پیاده کنید.

 عشق رفاقت آمیز

این دسته بندی عشق در رابطه ای شدیدا رفاقت آمیز هستید که از آن لذت می برید، ممکن است کم کم سر و کله عشق درآن پیدا شود. چنین روابطی ممکن است بسیار کند پیشروی کنند، اما بسیار مستحکم هستند.
اما نکته دراینجاست که نباید فراموش کنید رفاقت در زندگی مشترک همه چیز نیست و باید جرقه هایی از احساسات و تمایلات آن را زیباتر و هیجان انگیزتر کند.

روش‌های عاشق شدن

در واقع ، بنا به گفته متخصصین،  شش حالت مختلف برای “عاشق شدن” وجود دارد و شیوه عشق ورزی هر شخص می تواند در دوران یک رابطه تغییر کند.
دکتر سوزان هندریک (Susan Hendrick) روانشناس، همراه با همسر و دستیار تحقیقاتی خود دکتر کلاید هندریک (Clyde Hendrick) به مدت ۲۵ سال است که بر دسته بندی عشق و روابط اجتماعی افراد تحقیق می کنند. به گفته ایشان، با دانستن شیوه عشق ورزی می توان رابطه را ارزیابی نمود و انتظارات واقع بینانه تری نسبت به عشق و رشد آن به دست آورد. با دانستن اینکه به چه شیوه ای عشق می ورزید، می توانید رابطه سالمتر و شادمانه تری با همسر خود به وجود آورید. پس ببینید که چگونه عاشقی هستید!

نظریه عشق استرنبرگ: دسته بندی عشق از دیدگاه علمی

عشق مفهومی انتزاعی است و بدون شک تعریف آن با استفاده از واژه‌ها یکی از دشوارترین کارهاست. این درحالی است که حتی درباب ماهیت عشق هیچ نظریه مشترک و عموماً پذیرفته شده‌ای وجود ندارد. همیشه در زمینه عشق ابهام و سردرگمی‌هایی وجود داشته است. ازجمله عمده‌ترین نظریه‌های عشق توسط رابرت جی استرنبرگ ارائه شده است. در سال ۱۹۸۷ استرنبرگ نظریه‌ای ارائه داد که در آن عشق را به شکل یک مثلث تصور کرد. او می‌گوید که عشق مرکب ازسه بخش است: صمیمیت، شور و شوق (شهوت) و تصمیم/تعهد.

این مطلب مهم را نیز بخوانید:  عشق قبل یا بعد از ازدواج | رابطه عشق و ازدواج

 

دسته بندی عشق

سه مولفه عشق در نظریه استرنبرگ

مولفه اول عشق: صمیمیت

هرچند این اصطلاح به تنهایی چندین معنی دارد، استرنبرگ آن را به عنوان احساساتی که نشانه نزدیک بودن است، در نظر گرفت. بنابراین صمیمیت جوهره عشق را تشکیل می‌دهد. استرنبرگ در تحقیقاتش به این نتیجه رسید که صمیمیت شامل ۱۰ عنصرمختلف در رابطه با شخص مورد علاقه است:

 1. میل به رفاه شخص مورد علاقه
 2. تجربه خوشحالی با او
 3. داشتن توجه زیاد به وی
 4. قادر به اتکاء به شخص مورد علاقه بودن در هنگام نیازمندی
 5. داشتن درک متقابل
 6. درمیان گذاشتن مسائل شخصی
 7. دریافت حمایت عاطفی
 8. ارائه حمایت عاطفی
 9. برقراری رابطه صمیمانه با فرد مورد علاقه
 10. و ارج نهادن به وی

بنابراین صمیمیت عبارت است از احساس محبت و اظهار آن، علاقه، مراقبت، مسئولیت، همدلی و غمخواری نسبت به فردی که شخص او را دوست دارد. صمیمیت جنبه هیجانی و عاطفی دارد و نوعی احساس گرمی، محبت، نزدیکی، مرتبط بودن و در قید و بند طرف مقابل بودن در فرد ایجاد می‌کند.

مولفه دوم عشق: شور و شوق (شهوت)

دومین مولفه شامل شور و اشتیاق که مبتنی بر انگیزش‌های شهوانی و جذابیت‌های جسمانی است و شامل اشتغالات ذهنی مثبت نسبت به معشوق است. این بعد جنبه انگیزشی دارد.

مولفه سوم عشق: تصمیم/تعهد

این مولفه شامل تصمیم‌های خودآگاهانه و غیر خودآگاهانه‌ای می‌شود که فرد برای دوست داشتن دیگری اتخاذ و خود را متعهد به حفظ آن می‌کند. این حالت جنبه شناختی دارد و در بردارنده تصمیم کوتاه مدت و بلندمدت برای دوست داشتن و مراقبت از معشوق است. این بعد تصمیم گرفتن برای تعهد داشتن، حفظ و نگهداری از معشوق و رابطه طولانی مدت با اوست. این جزء شامل تصمیم گیری در این باره است که فقط با یک نفر باشد و شریک دیگری برای خود انتخاب نکند و این ارتباط را مهم‌تر از ارتباط با هر فرد دیگری تلقی کند.

 

در ادامه پیشنهاد می کنیم مطالب زیر را مطالعه کنید:

 1. خانم های باردار این خوراکی دوران بارداری را بخورند
 2. علائم تشخیص حاملگی و راه های تشخیص بارداری
 3. ۲۰ راز زوج های خوشبخت
 4. اسهال در کودکان | راه حل های درمانی اسهال در کودکان

منبع:yekchakavak – بیشتر بخوانید: دوران مجردی مسیر شغلیعشق جوانی

لینک کوتاه این مطلب: https://modiredanesh.com/?p=1933


۲ دیدگاه

 1. مطالب بسیار جالبی بود, ممنون!! مطالب بیشتری در این رابطه نشر کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی: * لطفا ریلود کنید