خانه / خانواده / اطفال / شستن لباس نوزاد | نکات مهم درباره لباس نوزاد
شستن لباس نوزاد"

تاریخ بروزرسانی: ۵ تیر ۱۳۹۷ تعداد بازدید : 289 بازدید بدون دیدگاه

شستن لباس نوزاد | نکات مهم درباره لباس نوزاد

شستن لباس نوزاد ، نکات مهم درباره لباس نوزاد

در گذشته شستن لباس نوزاد با دست و چند نوبت در طول روز انجام می شد اما اکنون شستن لباس نوزاد معمولا یکبار در روز و با ماشین لباسشویی انجام می شود.

امروزه نحوه صحیح شستن لباس نوزاد برای تمیز کردن لکه ها این کار را برای مادران سخت کرده است.

شستن لباس نوزاد باید با دقت بیشتری انجام شود.
در این مقاله چند نکته مهم برای شستن لباس نوزادان به شما پیشنهاد می دهیم.

 

شستن لباس نوزاد با شونده مناسب:

گاهی استفاده از شوینده‌ها باعث تحریک، خارش یا سوزش پوست بدن می‌شود بنابراین انتخاب شوینده‌ای مناسب که مانع بروز چنین حالاتی شود، اهمیت زیادی دارد اما وقتی پای کودکان و نوزادان به میان می‌آید، اهمیت موضوع دو چندان می‌شود زیرا نوزادان با توجه به پوست بسیار لطیفی که دارند بیشتر در معرض بروز حساسیت پوستی هستند. برخی والدین در انتخاب شوینده مناسب برای شستن لباس‌های نوزاد یا کودک خود دچار سردرگمی می‌شوند.

متخصصان کودک توصیه می‌کنند که بهتر است برای شستن لباس نوزاد از شوینده‌های مخصوص نوزادان و کودکان استفاده کنید که فاقد بو بوده و سریع‌تر از بافت لباس خارج شده و مانع از بروز حساسیت پوستی می‌شود.
استفاده از شوینده مایع ارجحیت دارد و در ترکیب با آب راحت‌تر شسته می‌شود و احتمال بروز حساسیت پوستی را در نوزادان کاهش می‌دهد.
اگر احساس کردید شوینده‌ای که همیشه استفاده می‌کنید باعث خشن شدن بافت لباس و در نتیجه بروز حساسیت پوستی نوزاد می‌شود، بهتر است شوینده را تغییر دهید و شوینده ملایم بدون رنگ یا بوی دیگری را استفاده کنید.

شستن لباس نوزاد

 

نکاتی درباره تقدم شستن لباس کودک:

همواره شستن لباس‌های نوزاد پیش از لباس‌های خودتان باشد.

نوزادان پوست نازک و حساسی دارند و با شستن لباس‌ها، مواد حساسیت‌زای موجود در بافت لباس، از آن خارج می‌شود.

جوراب‌ها و سایر البسه کوچک را حین شست‌وشو و خشک کردن داخل یک کیسه توری قرار دهید.

پیش از اولین مرتبه شست‌وشوی هر لباس، به برچسب هشداری که روی آن به کار رفته، دقت کنید.
این برچسب‌ها اطلاعات دقیقی را درباره نحوه شست‌وشو و نگهداری لباس در اختیار شما قرار می‌دهند.
لباس خواب کودک باید ضدحریق باشد، بنابراین هرگز از سفیدکننده روی الیاف ضد حریق استفاده نکنید زیرا اثربخشی موادشیمیایی درمانی را کاهش می‌دهد.

 

شستن لباس نوزاد و از بین بردن لکه‌ها

معمولا پیش از شست‌وشوی لباس‌ها، لکه‌های موجود روی آنها را پاک کنید.

برای از بین بردن لکه‌های پروتئینی مانند شیر، لکه غذاهای مختلف و لکه مدفوع روی لباس، پیش از استفاده از محصولات شست‌وشوی حاوی آنزیم، لکه‌ها را در آب سرد غوطه‌ور کنید.

این مطلب مهم را نیز بخوانید:  مهمترین سوالات خواستگاری | چه سوالاتی در خواستگاری بپرسیم؟

اگر این‌کار موثر نبود، از لکه‌برها و شست‌وشوی معمولی استفاده کنید. برای از بین بردن لکه ادرار در دو مرحله اقدام کنید. به‌طوری که ابتدا یک قاشق غذاخوری آمونیاک در یک فنجان آب حل کنید و محلول را روی محل لکه بریزید.

 

شست‌وشوی کهنه‌های پارچه‌ای

کهنه‌های پارچه‌ای را باید جدا از سایر لباس‌ها شست. برای شستن آنها از شوینده‌های معطر یا رنگی استفاده نکنید. کهنه‌ها را در آب داغ بشویید. هرگز از نرم‌کننده‌های لباس استفاده نکنید زیرا باعث تحریک پوستی و بروز حساسیت می‌شود.

 

شستن لباس نوزاد برای لکه بری

 • لکه های مواد غذایی و آلی

منشاء اغلب لکه های لباس نوزاد حاصل مواد غذایی و آلی تشکیل دهنده در غذای روزانه اش است. از این رو، استفاده از مواد شوینده حاوی آنزیم های لکه بر می تواند مولکول های تشکیل دهنده این مواد غذایی چون پروتئین ها – کربوهیدراتها و لیپیدها را شکسته و به راحتی این لکه ها را از لباس پاک کند. البته، به یاد داشته باشید این آنزیم ها نیازمند زمان کافی برای تاثیر روی لکه لباس ها هستند. بنابراین، لبا سهای چرک نوزاد را همیشه قبل از شست وشو به مدت نیم ساعت در آب محتوی این نوع مواد شوینده آنزیم دار لکه بر بخیسانید.

شستن لباس نوزاد

 • لکه خون

درصورت وجود لکه خون روی لباس نوزاد، آن را قبل از شس توشو، در محلول محتوی ۳ درصد پروکسید هیدروژن بخیسانید.

 

 • خیساندن لباس در شوینده های دارای آنزیم

توجه داشته باشید خیساندن لباسهای چرک و کثیف نوزاد قبل از شست وشو در مواد شوینده لکه بر محتوی آنزیم، همواره میتواند تاثیر چشمگیری در نتیجه کار شست وشوی شما و زدودن انواع لکه ها داشته باشد.

 

 • سفید کننده مخصوص البسه رنگی

شستن لباس نوزاد بصورت مکرر میتواند موجب ایجاد ته مایه زرد رنگی روی لباس بچه و رفتن رنگ اولیه پارچه لباس شود. مسئله ای که دغدغه بسیاری از مادران خوش سلیقه امروزی است؛ البته برای این مسئله هم چاره ای برای شما مادران جوان اندیشیده شده است. شما میتوانید هر از گاهی لباس های نوزاد خود را در محلول حاوی مواد سفیدکننده مخصوص لباس های رنگی قراردهید و این زردی را از لباس بزدایید!

 

 • اتخاب شوینده مناسب

به دلیل اینکه کودکتان به خصوص در ماههای اولیه تولد دارای پوست فوق العاده حساسی است، قبل از استفاده از هر نوع ماده شیمیایی و سفیدکننده با پزشک متخصص اطفال درخصوص انتخاب مناسبترین شوینده پاک‌کننده مشورتی داشته باشید.

این مطلب مهم را نیز بخوانید:  ۱۷ روش شاد بودن در محل کار

 

شستن لباس نوزاد با ماشی لباسشویی

شستن لباس نوزاد با ماشین لباسشویی می تواند راحتترین شیوه برای شستن لباس های نوزاد شما باشد. البته در صورت انتخاب ماشین لباسشویی حتما به خاطر داشته باشید که قبل از شست وشو با ماشین، لباسهای تیره را از لباسهای رنگ روشن نوزاد جدا کنید تا نتیجه کارتان به نسبت بهتر و قابل قبولتر باشد.

 

نکات زیر نیز قابل توجه است:

 • حتما قبل از جا دادن لباسها در ماشین لباسشویی به برچسب دوخته شده در پشت لباس توجه کنید تا از میزان حرارت مورد نیاز به منظور شست وشوی آن لباس مطلع شوید.

 

 • در حالت کلی و معمول، شستن لباس نوزاد با آب گرم مناسبتر است زیرا با گرمتر کردن درجه حرارت آب، نتیجه کار بسیار بهتر میشود. البته، از جمله معایب شست وشوی لباس با آب گرم، چروک شدن بیشتر لباسها در پایان کار شست وشو و قاعدتا اتو کردن زود به زود لباسهای کودک پس از هر بار شست وشو با آب گرم کار چندان راحتی برای مادران نخواهد بود. از این رو، بهتر است لبا سهای لطیف و نازک کودکانتان را تنها با آب سرد شست وشو دهید.

 

 • بهتر است بعضی از لباسهای نوزادتان همانند جوراب و پیشبند نوزاد را ابتدا در کیسه مشبک و توری قرار دهید و آنگاه در محفظه ماشین لباسشویی قراردهید.

 

 • در صورتیکه ترجیح میدهید گاه لباس نوزادتان را با دست بشویید برای دستیابی به نتیجه مطلو بتر حتما در ابتدا آن را در محلول صابون بخیسانید و پس از گذشت زمان کافی آن را روی تخته لباسشویی قراردهید و شروع به سابیدن لباس کنید. البته دقت کنید پس از شستن لباس در محلول آب و صابون، لباس را به دفعات آبکشی کنید تا هیچ صابونی در لباس نماند و موجب ایجاد هر نوع حساسیت پوستی برای نوزاد شود.

 

 • همیشه به خاطر داشته باشید آویزان کردن لباس نوزاد دلبندتان در هوای آزاد به مراتب بهتر از دستگاههای خشک‌ کن امروزی است.

 

در ادامه پیشنهاد می کنیم مطالب زیر را مطالعه کنید:

 1. رفتار های غذایی برای رشد کودک را مورد بررسی قرار دهید؟
 2. مصرف دارو در دوران شیردهی
 3. مشکلات دوران بارداری | مشکلات شایع دوران بارداری
 4. رشد تکمیلی جنین بر حسب هفته fetal develop by week

 

منبع: yekchakavak – بیشتر بخوانید: تغذیه کودکانخلاقیت در کودکانسرگرمی کودکان

لینک کوتاه این مطلب: https://modiredanesh.com/?p=1503


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی: * لطفا ریلود کنید