خانه / دسته‌بندی نشده / هشدار برای بعد از بیدار شدن از خواب
بعد از بیدار شدن از خواب"

تاریخ بروزرسانی: ۱۹ مرداد ۱۳۹۷ تعداد بازدید : 128 بازدید بدون دیدگاه

هشدار برای بعد از بیدار شدن از خواب

هشدار برای بعد از بیدار شدن از خواب

۷ کاری که بعد از بیدارشدن از خواب نباید انجام دهید

برای داشتن یک صبح با انگیزه و عالی نیازی نیست کارهای سخت و خارق العاده ای را انجام دهید فقط کافی است با چند کار ساده که در ادامه به شما معرفی میکیم و حذف کردن یکسری از عادات بد یک روز با نشاط و هدفمندی را برای خود بسازید با یک چکاوک همراه باشید

هیچ وقت زندگی خود را به روال مشخصی طی نکنید و همیشه با تکرار، روزهایتان را سپری نکنید شاید یک روز تصمیم بگیرید اخبار روزنامه را بخوانید ولی یکروز ورزش کنید پس خودتان را بالاجبار به سمت یک کار مشخص در روز عادت ندهید چرا که با این کار نشاط را از خود دور کرده اید و روزهای تکراری را برای خودتان به ارمغان آورده اید و تیجه این کار چیزی جز داشتن یک روز بیهوده و دچار روزمرگی شدن نمی تواند باشد پس با بررسی این مواردی که  بعد از بیدار شدن از خواب  توصیه می شود به خودتان کمک کنید تا شادابی و سرحال شدن هر روز شما بیشتر شود

بیدار باش بعد از خاموش کردن ساعت :

صبح هنگام وقتی که زنگ ساعت شما به صدا در می آید نشان دهده آن است که زمان خواب شما تمام شده است و سرآغاز فعالیت شما می باشد و در این مواقع نباید ساعت را خاموش کنید و چرتی هر چند کوتاه بزنید چرا که وارد یک چرخه دیگری از خواب می شود و  مطمئنا نمی‌توانید آن را به پایان برسانید. بنابراین به‌جای آنکه پرانرژی و بانشاط از خواب بیدار شوید، گیج و منگ خواهید بود.

بعد از بیدار شدن از خواب

«تیموتی مورگن‌تالر»، کارشناس خواب می‌گوید:

«اکثر متخصصان خواب معتقدند که خاموش‌کردن موقت زنگ هشدار، به هیچ‌وجه ایده‌ی خوبی نیست».

پس قبل از خواب مشخص کنید چقدر بدن شما نیاز به استراحت و خواب کافی دارد و برای خواب خود برنامه ریزی کنید و تمام تلاشتان را بکنید که در همان ساعت به رختخواب بروید و در ساعت مشخص شده برخیزید تا بعد از بیدار شدن از خواب در طول روز کسل نباشید .

 بعد از بیدار شدن از خواب چنبره‌زدن در تختخواب ممنوع!

حالا  بعد از بیدار شدن از خواب نوبت آن رسیده که حرکات کششی انجام دهید و مدت طولانی را به همان صورت حلزون مانند نخوابید بلکه دست ها و پاهایتان را کش و قوس دهید با این کار انرژی مثبت و شادابی را در رگ های خود جاری کرده اید.

به گفته‌ی «اِمی کادی» از روان‌شناسان هاروارد، بازکردن دست‌ها و کش‌وقوس‌دادن به آنها اعتمادبه‌نفس لازم را برای آغازکردن روز در شما ایجاد می‌کند.

«کادی» می‌گوید:

افرادی که پس از بیدارشدن بازوهایشان را به شکل حرف V باز می‌کنند و می‌کِشند، بسیار خوشحال می‌شوند و روحیه‌ی شادتری دارند.

در مقابل، او می‌گوید: شواهد اولیه نشان می‌دهد افرادی که در وضعیت جنینی از خواب بیدار می‌شوند، پس از بلندشدن از تخت استرس بیشتری خواهند داشت.

سراغ گوشی همراهتان نروید

خیلی از افراد بنا به عادت همیشگی بعد از بیدار شدن از خواب تنها چیزی که می بینند موبایل شان است و با باز کردن چشمانشان به سراغ پیام ها و ایمیل ها و شبکه های اجتماعی می روند  اما این کار مخرب را انجام دهید سعی کنید ابتدا چند جمله تاکیدی انرژی بخش و شاد را در ذهن مرور کنید تا پیش زمیه ای برای روزتان باشد .

همان‌طور که «جولی مورگنِستِرن»، نویسنده‌ی کتاب «هرگز ایمیل‌هایتان را در صبح چک نکنید»، به «هافینگتون» پُست می‌گوید، اگر صبح‌تان را این‌گونه شروع کنید، هرگز نمی‌توانید ذهن‌تان را در آغاز روز متمرکز کنید.

او می‌گوید: «درخواست‌های متعدد، وقفه‌های کاری، سورپرایزهای غیرمنتظره، تذکرها و سایر مشکلاتی که در ایمیل‌هایتان مطرح می‌شوند، تمامی ندارند. مطمئن باشید که همه‌ی آنها می‌توانند حداقل یک ساعت دیگر منتظر بمانند تا شما به سر کار بروید و به آنها رسیدگی کنید».

درعوض، «مورگنسترن» توصیه می‌کند که اگر قصد دارید کاری را انجام دهید، آن را مانند پروژه‌ای درنظر بگیرید که به تمرکز زیادی نیاز دارد و باید در زمان مناسب به آن پرداخته شود.

 مرتب‌نکردن تختخواب

سعی کنید عادات خوب خود را تقویت کنید و همیشه از آنها استفاده نمایید  شاید بگویید چرا تختم را مرتب کنم؟ چند ساعت بعد وقتی دوباره در آن بخوابم، بازهم نامرتب می‌شود!

حق با شماست اما فرد با نظم همیشه یاد می گیرد که در تمام کارهای خود ، در تمام افکار خود ، نظم زندگی و کاری خود را افزایش دهد پس با این کار به خود آموزش دهید که من همیشه فردی منظم هستم که کارهای من در طول روز روی نظم پیش می رود .

این مطلب مهم را نیز بخوانید:  خواص زنجبیل | آیا آب زنجبیل برای پوست مفید است ؟

بعد از بیدار شدن از خواب

به گفته‌ی «چارلز داهیگ»، نویسنده‌ی «قدرت عادت» و «باهوش‌تر، سریع‌تر، بهتر» مرتب‌کردن تختخواب با افزایش بهره‌وری در بقیه‌ی طول روز مرتبط است.

بازهم مشخص نیست که آیا مرتب‌کردن تخت‌تان باعث می‌شود که روز پربارتری داشته باشید یا اینکه افراد فوق‌العاده مرتب و منظم، بیشتر احتمال دارد که تخت‌هایشان را مرتب کنند.

اما «داهیگ» می‌نویسد:

مرتب‌کردن تختخواب، یک عادت مهم و اساسی است و می‌تواند باعث ایجاد یک‌سری واکنش‌های زنجیره‌ای شود که به تقویت سایر عادات خوب کمک می‌کنند».

 بعد از بیدار شدن از خواب نوشیدن قهوه مناسب است ؟

اگر فکر می‌کنید تا وقتی که یک فنجان قهوه ننوشید، نمی‌توانید سرحال شوید و درست و حسابی کار کنید، یک لحظه صبر کنید.

بدن شما به‌طور طبیعی بین ساعات ۸ و ۹ صبح، مقادیر بالاتری از هورمون استرس یعنی کورتیزول را ترشح می‌کند. بنابراین بهترین زمان نوشیدن قهوه برای اکثر افراد پس از ساعت ۹:۳۰ صبح است.

اگر قبل از این زمان قهوه بنوشید، بدن شما با تولید کورتیزول کمتر در صبح زود خودش را با این وضعیت وفق خواهد داد و این یعنی شما باعث به وجود آمدن همان مشکلی خواهید شد که از آن می‌ترسید: نداشتن کارایی و تمرکز کافی در اول صبح.

 آماده‌شدن در تاریکی

ممکن است ساعاتی را شما بیدار شوید که در تاریکی باشد و با  روشن‌نکردن چراغ‌ها و بازنکردن پرده‌ها، همیشه احساس خستگی و خواب آلودگی کنید پس با روشن کردن چراغ پر نور فضا را برای خود دلنشین کنید

«ناتالی داتوویچ» از بنیاد ملی خواب به هافینگتون پُست می‌گوید که ساعت داخلی بدن شما طوری طراحی شده است که به نور و تاریکی حساس است. بنابراین آماده‌شدن در تاریکی می‌تواند به بدن‌تان علامت دهد که هنوز شب است و باعث شود که بیشتر احساس گیجی و منگی کنید.

اگر در هنگام بیدارشدن شما هنوز هوا تاریک است، «داتوویچ» توصیه می‌کند که یک چراغ پرنور مانند چراغ‌هایی که برای درمان اختلال عاطفی فصلی به‌کار می‌روند، روشن کنید.

 درجا تصمیم‌گرفتن

شاید صبح‌ها پس از بیدارشدن از خواب یک لیوان آب بنوشید، شاید به چند آهنگ گوش دهید یا شاید به یکی از دوستان‌تان تلفن بزنید.

این فعالیت‌ها به خودی خود، خوب هستند، اما بهتر است آنها را درون یک نوع روال ازپیش برنامه‌ریزی‌شده بگنجانید. برای مثال از خواب بیدار شوید، در حین گوش‌دادن به موسیقی مقداری آب بنوشید، لباس بپوشید و در مسیررفتن به محل کارتان به یک دوست تلفن بزنید.

این ۱۰ ترفند به شما کمک می‌کند تا راحت‌تر از خواب بیدار شوید

انگیزه شما از بیدار شدن چیست؟

میشل سِگار، کارشناس سلامت در دانشگاه میشیگان بیان می‌کند که:

برای تغییر در روش زندگی، که شامل به موقع برخاستن از خواب می‌شود، باید دلیل آن‌ را برای خود مشخص کنید. انگیزه‌ی شما چیست؟ می‌خواهید صبحانه را در کنار خانواده بخورید، ورزش کنید، و یا می‌خواهید برای روز آماده شوید؟ شاید از استرس دیر رسیدن به کارها خسته شده‌اید.

  • ابتدا دلایل خود را مشخص کنید،
  • در قدم بعد با خانواده یا هم‌اتاقی‌تان در مورد تغییری که می‌خواهید ایجاد کنید صحبت کنید.
  • مسئولیت‌پذیری همانند ساعت هشدار‌دهنده عمل می‌کند.

بعد از بیدار شدن از خواب

برای روز خود برنامه تعیین کنید

اکنون که دلیل برخاستن از خواب و نتیجه‌ی خواب ماندن را برای خودتان روشن کرده‌اید، برای فعالیت‌هایی که می‌خواهید  صبح هنگام  انجام دهید برنامه بچینید و  ممکن است دوست داشته باشید صبح با افراد خانواده صبحانه را میل کنید پس با برنامه ریزی در مورد اینکه وقت کافی داشته باشید تا بتوانید در کنار خانواده خود قرار بگیرید تلاش کنید مثلا وسایلتان را از شب قبل آماده کنید لباس هایتان را از شب قبل مرتب کرده باشید و اگر نیاز به اتو دارد در روزهای قبل اینکار را انجام داده باشید با این برنامه ریزی های کوچک به خوتان یاد می دهید برای صبحتان برنامه ریزی کنید تا به کارهایی که یناز دارید نظم ببخشید و آنها را انجام دهید .

ساعت بدن خود را تنظیم کنید

حتما برای شما هم پیش آمده که شب ها دیر خوابتان ببرد و صبح ها هم به نوبه خود دیر بیدار شوید و نتیجه این کار چیزی جز اینکه برای شما عادت شود که تبدیل به جغدهای شب بیدار شوید چیزی نیست شما باید یاد بگیرید که ساعت بدنتان را برای خوابیدن یا بیدار شدن تظیم کنید

این مطلب مهم را نیز بخوانید:  تغذیه در دوران شیر دهی مادران

اگر از کم‌خوابی رنج می‌برید، احتمالا نمی‌دانید بدنتان به طور طبیعی به چه مقدار خواب نیاز دارد.
عموما بدن شما یک تا دو ساعت قبل از زمان معمول خواب‌تان، دچار تغییراتی مثل افت‌ دما و ضربان و ترشح ملاتونین در خون می‌شود. اوج این تغییرات در ۳-۴ صبح است و پس از آن بدن جریان طبیعی برخاستن از خواب را آغاز می‌کند.
شما می توانید زمان خوابتان را هشت ساعت قبل از زمان بیدار شدن تنظیم کنید. به مدت چند هفته این برنامه را دنبال کنید تا بدنتان واکنش خوبی نشان دهد و به صورت ساعت وار عادت کند.

 قبل از خواب، تلویزیون، کامپیوتر و … را خاموش کنید.

خیلی از افراد باید حتما جلوی تلویزیون چشما خود را خسته کنند تا به خواب بروند و این عمل واکنش مثبتی نمی تواند داشته باشد چرا که ذهن شما را درگیر میکند و با خستگی از خواب بیدار می شوید
لازمه‌ی زود بیدار شدن، داشتن خواب کافی در شب قبل است. وقت گذراندن جلوی صفحه تلویزیون یا لپ‌تاپ قبل از زمان خواب، خواب راحتی را نتیجه نمی‌دهد. بعد از بیدار شدن از خواب سرحال نیستید برای رفع این مورد ساعت خود را طوری تنظیم کنید که حداقل یک ساعت قبل از خوابیدن به شما هشدار دهد که این وسایل را خاموش کنید

بعد از بیدار شدن از خواب اجازه دهید نور وارد منزلتان شود

دریافت کمی نور به مدت یک تا دو ساعت بعد از بیدار شدن از خواب به تنظیم شدن ساعت بدنتان کمک می‌کند. شما با پیاده‌روی در صبح آفتابی یا خوردن صبحانه آرامش‌بخش در فضای آزاد  می توانید به روحیه خود کمک کنید و روزی دلپذیر را بسازید .

لاک، عضو تیم تحقیقاتی که به همین منظور وسایل روشنایی تولید می‌کنند، می‌گوید:

“این نور می‌تواند در تابستان نور خورشید و در روزهای ابری و سرد، نور مصنوعی باشد.”

  در انجام کارهایتان تجدید نظر کنید

برای دانستن این‌که چه چیزی زمان خواب و بیدارشدن‌تان را به هم می‌ریزد، به روز خود نگاهی بیندازید.شاید لازم باشد یکسری از فعالیت های خود را حذف کنید یا تجدید نظر کنید.

بعد از بیدار شدن از خواب

به عنوان مثال:

اگر تنها زمانی که برای باشگاه رفتن دارید بعد از شام است، باعث می‌شود خواب خوبی نداشته باشید. پیشنهاد می‌شود زمان زودتری را به این کار اختصاص دهید.
آمار نشان می‌دهد از هر چهار فرد یک نفر معتقد است که برنامه کاریش اجازه خواب کافی را به وی نمی‌دهد. اگر کار زیادی بر سرتان ریخته و تا دیر وقت کار می‌کنید، سعی کنید راهی برای تقسیم کارها با دیگران پیدا کنید.

خوابتان را ارزیابی کنید.

اختلال در خواب یا مشکلات سلامتی مثل آلرژی و افسردگی، کیفیت خواب را پایین می‌آورند. هرچند که با برنامه به خواب بروید و بیدار شوید ولی کیفیت زندگی شما پایین است پس در این مورد با دکتر مشورت کنید

 برنامه خواب و بیداریتان را در آخر هفته هم ادامه دهید.

دیر خوابیدن در روزهای آخر هفته بسیار خوشایند است. ولی این موضوع، خواب شما را در طول هفته تحت تأثیر قرار می‌دهد زیرا در کار ساعت طبیعی بدن مداخله می‌کند.
توجه داشته باشید که باید آخر هفته هم برنامه خوابتان را رعایت کنید. تحقیقات نشان می‌دهد خواب خوب مستمر در آخر هفته‌ها باعث خواب راحت‌تر و بهتر در طول هفته می‌شود.

گزارش تهیه کنید و هر هفته آن را ارزیابی کنید.

تمام روش‌های بهتر خوابیدن را دنبال کنید و احساس‌تان را بنویسید. آیا انرژی بیشتری را احساس می‌کنید؟ با خانواده‌تان بهتر برخورد می‌کنید؟ آیا هم‌چنان احساس کم‌خوابی دارید و زنگ ساعت را به تعویق می‌اندازید؟
پس از یک یا دو هفته تمرین این راه‌کارها، به یادداشت‌های خود مراجعه کنید. اگر تلاش‌تان نتیجه‌بخش بود، آن را ادامه دهید. اگر نه، نگاهی به موانع بیاندازید و راه‌های جدیدی را امتحان کنید. این دوره‌ی تمرین-ارزیابی را به مدت شش تا دوازده هفته انجام دهید.
کمال‌گرا نباشید. در عوض برای یادگیری این تغییر مهم در سبک زندگی، به خود امیدوار باشید.

در ادامه پیشنهاد می کنیم مطالب زیر را مطالعه کنید :

  1. ۱۰ کار اساسی که حال و روز شما را بهتر می کند
  2. ۱۰ اشتباه که مانع شاد بودن شما می شود | شاد بودن را ایجاد کنید
  3. چگونه شاد باشیم | چگونه باعث شادی دیگران شویم| شادی و شاد زیستن
  4. ۱۷ روش شاد بودن در محل کار

منبع :  yechakavak – بیشتر بخوانید : بازی اطفالبیماری اطفال تکنیک های طلایی کسب ثروت

 

لینک کوتاه این مطلب: https://modiredanesh.com/?p=3614


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی: * لطفا ریلود کنید