خانه / خانواده / تاثیر بازی های رقابتی در کودکان | انواع بازی رقابتی در کودکان
بازی های رقابتی در کودکان"

تاریخ بروزرسانی: ۸ تیر ۱۳۹۷ تعداد بازدید : 231 بازدید بدون دیدگاه

تاثیر بازی های رقابتی در کودکان | انواع بازی رقابتی در کودکان

 تاثیر بازی های رقابتی در کودکان | انواع بازی های رقابتی در کودکان

تاثیر بازی های رقابتی در کودکان :

بازی های رقابتی در کودکان در پیشبرد بهتر مراحل رشدی کودکان یاری‌ رسان است.

بازی های رقابتی در کودکان و مسابقه‌ای برای کودکان جذابیت زیادی دارند و اگر به درستی انجام شوند، می‌توانند بر رشد جسمانی و بهبود روابط اجتماعی دانش‌آموزان مؤثر باشند.

در فعالیت‌های جسمانی کودکان در دبستان پیشرفت‌های زیادی دیده می‌شود و حرکات آنها پخته ‌تر و توانمند تر می‌شوند و توانایی انجام بازی‌های قانونمند و گروهی را دارند.

یکی از انواع بازی های رقابتی در کودکان از جمله ورزش‌های رایجی چون فوتبال، بیسبال و بسکتبال می‌پردازند و به بازی‌های بچگانه مشهور مانند لی‌لی بازی نیز علاقه نشان می‌دهند. این بازی‌ها می‌تواند با نظارت معلمان و مربیان انجام شود و در جهت رسیدن به اهدافی سازمان ‌دهی شود.

دستاورد ها:

دستاورد هایی که بازی های رقابتی در کودکان ایجاد می کند ، عبارتند از:

این بازی‌های رقابتی در کودکان باعث پیشرفت او در درک کردن نقطه نظر دیگران به‌خصوص توانایی درک نقش‌های چندین بازیکن در یک بازی می‌شود.

بچه‌های امروزی به دلیل جذابیت تلویزیون و بازی‌های کامپیوتری وقت کمتری را صرف بازی غیررسمی خارج از خانه می‌کنند, اما بازی‌های رقابتی در کودکان  باعث می‌شوند که او تمایل کمتری به بازی‌های تک ‌نفره کامپیوتری نشان دهند.

بعضی از بازی های رقابتی در کودکان باعث تمرینات جسمی مطلوب و متناسب با سن و سال برای تقویت عضلات و حرکات درشت و ظریف کودکان  می شود.

اثرسودمند دیگر این است که کودکان احساس تنهایی در رنج و شادی خود نمی‌کنند. احساس همبستگی و انسجام در گروه در بازی های رقابتی در کودکان به وجود می‌آید که امکان ادامه فعالیت را به گروه می‌دهد.

احساس شادی و بازی‌های سرگرم‌کننده و جذاب باعث ایجاد انگیزه و شادابی دانش‌آموزان می‌شود و روی یادگیری بهتر آنها مؤثر است.

بازی های رقابتی در کودکان

درک بازی‌های قانونمند:

برای کودکان مشکل است که در مورد احساساتشان با دیگران صحبت کنند اما در چارچوب بازی, فضایی وجود دارد که کودکان احساس نمی‌کنند که تهدید آمیز است و قادر به بیان و نشان دادن نیت خود به راحتی هستند. توانایی بیان هیجانات در یک محیط ایمن از نظر درمانی برای کودکان و همچنین بزرگسالان سود مند است.

چند نکته ی مهم: 

 1.  مهارت‌های متناسب با سن را آموزش دهید، مانند لگد زدن و پرتاب کردن و پریدن. پس از تمرین حرکات اصلی الگوی بازی را ارائه دهید.
 2. بر لذت تأکید کنید و اجازه دهید دانش‌آموزان با سرعت خودشان پیشرفت کنند و از آنها انتظار بی‌نقص بودن نداشته باشید.
 3.  روی بهبود شخصی و تیمی تمرکز کنید. به خاطر خطا و باخت از انتقاد و تنبیه خودداری کنید. هدف از رقابت ایجاد جذابیت در بازی های رقابتی کودکان  است.
 4.  رقابت ناسالم را منع کنید. از جشن قهرمانی که «افراد» را تأیید می‌کنند، خودداری کنید و در عوض تمام شرکت‌ کنندگان در ورزش را تشویق کنید.
 5. به کودکان اجازه دهید تا در مقررات و راهبردها مشارکت کنند.
 6.  کودکان را درگیر تصمیم ‌گیری‌هایی کنید که بازی منصفانه و کار تیمی را تضمین می‌کنند.
 7.  برای تقویت کردن پاسخ‌های مطلوب اطاعت را تقویت کنید، نه اینکه سرپیچی را تنبیه کنید.
این مطلب مهم را نیز بخوانید:  دلایل تغذیه مکمل برای رشد کودک در چیست؟

بازی کودکانه تکی:

کودکان وقتی به دوره دبستان می‌رسند، علاوه بر اینکه مشغول بازی‌های مشارکتی با دوستان می‌شوند، وقتی تنها هستند نیز می‌توانند با بازی‌های فیزیکی و فکری خود را مشغول سازند. البته حضور پدر یا مادر در بازی‌ها انگیزه او را بالا می‌برد اما همیشه لازم نیست که آنها همبازی کودک شوند. کودکان به دو دلیل می‌بایست تنها بازی کردن با خود را یاد بگیرند:

 • اینکه آنان باید مستقل شده و بتوانند خود را سرگرم ساخته و در عین حال در بازی از خود مراقبت کنند
 •  اینکه تنها بازی کردن به رشد مهارت‌ها و قوه تخیل و خلاقیت کودک کمک می‌کند.

در اینجا چند بازی تک نفره که جزء بازی های رقابتی کودکان است را معرفی می نماییم:

 • توپ بازی مهارتی:

اگر کودک شما بسکتبال بازی می‌کند، وقتی در خانه تنها است، نیاز به هم ‌تیمی برای بالا بردن مهارت‌هایش ندارد. شوت کردن درون سبد بازی، دریبل زدن و گام سه‌تایی برداشتن روش خوبی برای کودک است که به تنهایی در حیاط خانه بازی کند. همچنین تمرین برخی مهارت‌های فوتبال نیز سرگرم‌کننده است. مثلاً کودکان نیاز به قدری انگیزه یا مشوق برای تنها بازی کردن دارند. شما می‌بایست در آنها انگیزه ایجاد کرده و بگویید: «تو به تمریناتت ادامه بده و پرتاب توپ درون سبد را تمرین کن. سپس من برمی ‌گردم و با هم بازی می‌کنیم و مسابقه می‌دهیم». همچنین کودکان می‌توانند با راکت تنیس یا بدمینتون بازی کرده و مهارت‌های ضربه‌ای خود را در این راستا بالا ببرند.

 • بازی‌های فعال:

اگر نمی‌خواهید کودکتان فقط جلوی تلویزیون نشسته و تلویزیون نگاه کند، او را مشغول فعالیت یا بازی دیگری کنید. مثلاً از او بخواهید تا با وسایل یا اپلیکیشن‌هایی مثل ایکس‌ باکس بازی کند یا در یک مسابقه در مرتب کردن یا تزئین خانه به شما کمک کند

بازی های رقابتی در کودکان

 • کندن و ساختن:

بازی کردن با شن و خاک و….تنها بازی است که کودک بدون متوجه شدن خستگی ساعت‌ها به بازی ادامه می‌دهد. او می‌تواند با ابزار شن ‌بازی قلعه بسازد یا یک تونل زیرزمینی با برف درست کرده یا یک خانه برفی بسازد. کودکان دوره دبستان با فکر کردن و طراحی ذهنی اینکه چه چیزی بسازند، سعی می‌کنند یک پروژه را معماری کنند. ساخت و ساز جزء سنگ بناهای خلاقیت و عملی‌سازی طرح‌های ذهنی کودکان است. به علاوه، آنها انگیزه زیادی برای این نوع بازی پیدا می‌کنند.

 • بازی با باد کنک:

بادکنک به دلیل ویژگی‌هایی مثل سبک و جهنده بودن برای بازی و فعالیت‌های جسمی کودکان نقش تشویق‌ کننده‌ای دارد. یک روبان به یک بادکنک ببندید و از کودک بخواهید تا با آن والیبال بازی کند و بازی را تا جایی ادامه دهد که بادکنک روی زمین نیفتد. اما تأکید کنید که خودش بازی را ادامه داده و بعد با هم مسابقه بدهید. این بازی به افزایش تحرک کودک کمک زیادی می‌کند و مانع از سنگین شدن و رخوت او می‌شود.

 • بازی با حلقه کمر:

یکی از وسایل بازی ارزان و البته جذاب برای کودکان حلقه یا همان «هولاهوپ» است. این وسیله در کودکان انگیزه زیادی ایجاد می‌کند تا مهارت‌هایشان را در به حرکت درآوردن حلقه بدون سقوط آن پیدا کنند. کودکان با تمرین زیاد می‌توانند به این مهارت برسند. البته پس از مدتی بازی با این وسیله، آنها روش‌های دیگر بازی با حلقه را یاد می‌گیرند؛ مثل قل دادن حلقه در یک خط راست یا عبور از حلقه و…

 • بازی‌های سنتی:

بازی‌های سنتی نیز می‌تواند برای کودک سرگرم‌کننده باشد. به‌خصوص اینکه این بازی‌ها غالباً از قواعد و اصول خاصی پیروی می‌کنند. مهارت یافتن در بازی‌هایی مثل «هفت سنگ»، «لی لی»، «بشقاب پرنده» و… می‌تواند به بازی کردن مستقلانه کودک کمک کند.

این مطلب مهم را نیز بخوانید:  نکات مهم برای خواب نوزاد | مراحل خواب نوزادان

به‌ طور کلی بازی مستقلانه و تنها بازی کردن در خانه مزایای زیادی هم از نظر مستقل شدن و هم از نظر خلاقیت و داشتن تحرک دارد. کودکان در سنین دبستان باید تنها بازی کردن و سرگرم شدن را یاد بگیرند اما اصلاً تاکیدی بر تنها بازی کردن در محیط‌ های آموزشی، فرهنگی و… بیرون از خانه نداریم.

کودکی که در بیرون از خانه دوستی برای بازی ندارد یا تمایل به تنهایی دارد، می‌بایست از نظر سلامت روان و اختلالاتی مثل افسردگی، وسواس، اضطراب و… مورد بررسی قرار گیرد. لذا والدین نیز نباید از یاد ببرند که کودکان هنوز هم از بازی کردن با شما لذت می‌برند. بنابراین صرف وقت با کودک بسیار بااهمیت و سازنده است.

 

در ادامه پیشنهاد می کنیم مطالب زیر را مطالعه کنید :

 1. ۲۴ ایده نو سرگرم کردن کودک در خانه
 2. انواع پازل مناسب کودکان | نظر متخصصین درمورد پازل
 3. انواع سرگرمی کودکان در مسافرت | سرگرم کردن کودکان در مسافرت
 4. روش های مراقبت از نوزاد | دانستنی های نوزاد یک ماهه

منبع : yekchakavak – بیشتر بخوانید : پیوند زناشوییبارداری و زایمانسرگرمی کودکان

لینک کوتاه این مطلب: https://modiredanesh.com/?p=2287


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی: * لطفا ریلود کنید