خانه / خانواده / جوانان و نوجوانان / ۷ راز نهفته از سرکشی نوجوانان با والدین
سرکشی نوجوانان"

تاریخ بروزرسانی: ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ تعداد بازدید : 162 بازدید بدون دیدگاه

۷ راز نهفته از سرکشی نوجوانان با والدین

۷ راز نهفته از سرکشی نوجوانان با والدین

کودکان بی آزار دیروز امروز به سن حساس نوجوانی رسیده اند و تغییرات زیادی هم در جسم و هم در روح خود را پشت سر می گذارند. نوجوانی دوره ای فوق العاده برای هر فرد است که باید به خوبی درک شود. والدین در این دوره بیشتر از همه باید مراقب رفتار خود باشند و باید با رفتارهای خود در نگاه نوجوان خود بتوانند او را بیشتر به خود جذب کنند و نه اینکه برای هر رفتاری او را سرزنش کرده و مانند مجرم با او برخورد کنند. یکی از موضوعات حساس سنین نوجوانی سرکشی نوجوانان است که به دلایل مواجه شدن با تغییرات زیاد در زندگی خیلی هم غیر عادی نیست.
در دوران سرکشی نوجوانان که اوج بلوغ آنها می باشد والدین باید بیشتر مراقب آنها باشند هر چند بر خلاف برخی از عقاید خانواده ها نوجوانان در این سن اتفاقا خیلی هم منصف هستند و درک خوبی از اطراف خود دارند و تنها موضوعی که باعث سرکشی نوجوانان می شود نیاز به درک والدین در خصوص رشد و بزرگ شدن او است.

در کل می توان ۷ دلیل زیر را از عمده ترین دلایل سرکشی نوجوانان با والدین دانست که در صورت درک و شناخت مناسب والدین این موضوع به راحتی مرتفع خواهد شد:

 1. نوجوانان توسط پدرو مادر خودشان درست درک نمی شوند

  بلوغ جسمی و جنسی نوجوانان روحیات آنها را هم تحت الشعاع قرار می دهد. این دوره اوج سیر تکاملی و عبور از دوره کودکی است. تغییر رفتار در هر صورت در کودک شما اتفاق می افتد و او اکنون بزرگتر شده است. پدر و مادر باید بدانند که کودک دیروز دیگر وجود ندارد. شخصیت جدید فرزندشان را درک کنند و سعی کنند با او همدلی داشته باشند. سرکشی نوجوانان به این دلیل است که والدین درک نمی کنند که آنها نیاز دارند مستقل تر باشند، گاهی نیاز دارند تنها باشند ، زمان بیشتری را با دوستان خود سپری کنند و در کل کمی از کانون خانواده خود را مستقل تر کنند. اگر این موضوعات به خوبی درک و مدیریت شوند سرکشی نوجوانان کمتر می شود.

 2. نوجوانان دوست ندارد حرف زور بشنوند

  سرکشی نوجوانان
  طبیعی است که افراد بزرگتر دوست نداشته باشند حرف زور بشنوند و بخواهند خودشان تصمیم بگیرند. اینکه به زور به او بگویید کاری را انجام دهد و یا دنبال شما به جایی بیاید اوضاع را پیچیده تر می کند و باعث سرکشی نوجوانان بصورت حاد تر می شود. لازمه برخورد با آنها در این دوران حساس تنها دوستی و تعامل است و اینکه از او بخواهید اگر دوست دارد شما را همراهی کند. وقتی او بداند که مختار به تصمیم گیری است بهتر شما را همراهی می کند اما اگر پای زور در میان باشد باید انتظار سرکشی نوجوانان را هم داشته باشید و چه بسا به داد و بی داد هم متوصل شوند.

 3. والدین باید بیشتر با نوجوانان خود دوست باشند تا بزرگتر آنها

  خود شما روزی نوجوان بوده اید و می دانید که در این دوران شما هم مثل فرزندان خودتان سرکشی کرده اید. اگر خوب دقت کنید می دانید که دوست بودن بهتر است تا ارباب بودن. نوجوانان در این سن بیشتر به دنبال پیدا کردن دوست های تازه و ارتباطات تازه هستند و در این میان افرادی را به دوستی انتخاب می کنند که با آنها احساس راحت تری داشته باشند. چرا یکی از این دوستان شما نباشید؟ پدر ها با پسرشان و مادرها با دخترشان در خصوص مشکلات بلوغ صحبت کنند. سر شوخی باز کنید. به او مشاوره دهید و کلی زمان با هم بگذرانید. این همان چیزی است که جلوی سرکشی نوجوانان را خواهد گرفت.

 4. برخورد بد با نوجوانان آنها را بیشتر شاکی و سرکش می کند

  اجازه دهید اینگونه توضیح دهم که نوجوان شما یک شخصیت کامل و یک فرد مجزا است. شما چگونه دوست دارید با شما برخورد شود ؟ همانگونه با نوجوان خود برخورد کنید. سعی نکنید هر کاری که او می کند را بد ببینید و به او ایراد بگیرید. اینکه دوست دارد شلوار خاص بپوشد و تیپ مورد علاقه خود را بزند نباید شما را اذیت کند. اقتضای سن او این است و دوست دارد جلب توجه کند. بهتر است در این راه به او ایده های جالب بدهید تا اینکه او را مسخره کنیدو یا با داد و بیداد او را منع کنید.

 5. از نوجوانان خود انتظار بیش از حد نداشته باشید

  اینکه شما هم سن و سال فرزندتان بودید و کاری را می کردید و یا نمی کردید به کودک و فرزند شما ارتباطی ندارد. او شخصیت خود را دارد و نباید با این موضوع او را آزار دهید. اینکه شما دوست دارید نوجوان شما پزشکی بخواند ، علوم تجربی را انتخاب کند و یا با فلان لباس بیرون برود خواست شما است . اجازه دهید برای او هم قابل انتخاب باشد. اگر او خودش به این نتیجه رسیده باشد مطمئن باشید به حرف شما احترام می گذارد اما اگر انتظار شما تحقق نیافت دلیل بر بد بودن و یا سرکشی نوجوانان شما نیست. وقتی نوجوانان بتوانند انتخاب خودشان را داشته باشد و از طرف شما در خصوص انتخابشان حماست شوند این بهترین راه برای این است که گاها به نظرات شما هم توجه کنند و کم کم ایده شما را هم امتحان کنند و ممکن است انتخاب آنها همان ایده آل شما شود.

 6. در انتخاب دوست نوجوانان خود را تنها نگذارید

  سرکشی نوجوانان
  همانگونه که قبلا اشاره شد اولین دوستان نوجوانان خودتان باید باشید. نه به زور بلکه با رفتار خودتان. این موضوع باعث می شود که نوجوانان دوستانی را انتخاب کنند که متناسب با شخصیت خودشان باشند و از جامعه سالم انتخاب شوند. برخی از مواقع دلیل اصلی سرکشی نوجوانان داشتن دوستانی است که اخلاق بد و یا توقعات بدی دارند. نمی توان فقط دوست سیگاری و یا معتاد و الکلی را بد توصیف کرد. اگر نوجو.ان شما دوستی دارد که بر روی اخلاق او تاثیر منفی گذاشته یعنی دوست مناسبی نیست . بهتر است ئدوستانه او را متقاعد کنید که این دوستی را به اتمام برساند و تا آخرین لحظه که این دوستی تمام شود او را تنها نگذارید.

 7. به حریم خصوصی نوجوان خود احترام بگذارید

  نوجوانان همانگونه که آروده شد در دوره حساسی هستند و زمان زیادی را نیاز به تنهایی و خلوت دارند. آنها وقتی می خواهند تنها باشند دلیل بر مخالفت با شما نیست. نباید سرکشی نوجوانان را با تنهایی آنها اشتباه برداشت کرد. اغلب مردم وقتی گلایه از سرکشی نوجوانان خود دارند منظورشان این است که با آنها کمتر زمان سپری می کنند و اغلب در خانه تنها هستند و یا با دوستان خودشان هستند. این معنی سرکشی نوجوانان را نمی دهد. البته نه اینکه اصلا حواستان به کارهای او نباشد ولی باید در هر صورت به تنهایی و حریم خصوصی او احترام بگذارید. بهتر است جلسات خانوادگی داشته باشید، غذا را دور هم میل کنید، برنامه هایی برای با هم بودن و بیرون رفتن داشتن باشید تا به این واسطه زمان هایی او را دور خودتان داشته باشید.

 

در ادامه پیشنهاد می کنیم مطالب زیر را مطالعه کنید:

 1. انواع بیماری های ویروسی و عفونی در کودکان
 2. اطلاعاتی درباره ی واکسن های اطفال و برنامه واکسیناسیون اطفال
 3. بیماری دیفتری چیست |چگونه می توان آن را درمان کرد ؟
 4. سرماخوردگی در کودکان – درمان سرماخوردگی در کودکان

منبع: yekchakavak – بیشتر بخوانید: مزاج شناسی آرایش صورتدست-پا-ناخن

 

 

این مطلب مهم را نیز بخوانید:  آیا خوردن  باقلا باعث کم خونی می شود ؟

لینک کوتاه این مطلب: https://modiredanesh.com/?p=1153


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی: * لطفا ریلود کنید