خانه / خانواده / اطفال / چند نکته درباره به شکم خواباندن نوزاد
به شکم خواباندن نوزاد"

تاریخ بروزرسانی: ۹ تیر ۱۳۹۷ تعداد بازدید : 254 بازدید بدون دیدگاه

چند نکته درباره به شکم خواباندن نوزاد

دلایل به شکم خواباندن نوزاد

برای آشنایی بیشتر با نحوه به شکم خواباندن نوزاد در این مقاله با ما همراه باشید.

دلایل به شکم خواباندن نوزاد

Danette Glassy، متخصص اطفال در جزیره مرسر، واشنگتن و رئیس کمیته آموزش زود هنگام و مراقبت از کودکان آکادمی اطفال آمریکا توضیح می دهد:

” تجربه نشان داده است  به شکم خواباندن نوزاد ، به آنان کمک می کند تا نرمش شنا، غلت زدن (از یک سو به سویی دیگر)  دراز و نشست، سینه خیز رفتن و کشیده شدن به سمت یک موضع را یاد بگیرند.”

 

استراتژی هایی که راحتی کودک  را هنگام به  شکم خواباندن نوزاد فراهم می کند :

 1. همراه کودک تان باشید
 2. سرگرمی را فراهم آورید
 3. نوزاد خود را راست نگه دارید
 4. وقت درست را تعیین کنید
 5. از نوزادتان مطلع باشید

 

همراه کودک تان باشید

یک روش این است، تا زمانیکه کودکتان به احساس ناآشنای دمر بودن عادت می کند حواسش را نسبت به آن پرت کنید.

Glassy می گوید:

بهترین کاری که میتوانید انجام دهید این است که نوزادتان را بر روی زمین بگذارید.

او را تشویق کنید، با او حرف بزنید، جغجغه او را تکان دهید، چهره های خندان خلق کنید، با او بازی کنید. حتی ممکن است که او هنگامی که شما پای خود را بلند می کنید یا حرکت کرانچ را انجام می دهید از تماشای شما لذت ببرد.

راه دیگر این است که کودک تان را به شکم بر روی شکم خود، یا بر روی زمین، در یک صندلی دارای پشتی متحرک و یا حتی در یک وان یا تشت دراز کنید. زمانیکه نوزادتان کنترل کافی بر سر دارد – حدود ۴ ماهگی- می توانید با او هواپیما بازی کنید. بدین گونه که روی زمین دراز بکشید و پاهایتان را خم کنید. شکم نوزادتان را در برابر پاهایتان، سرش را سر زانوهایتان قرار دهید. سپس درحالیکه قاطعانه او را محکم گرفته اید پاهایتان را خم کنید. احتمال می رود که او عاشق این نگرش جدید باشد.

ممکن است که شما نیز او را روی تختخواب، نزدیک لبه قرار دهید و روی زمین بنشینید بطوریکه صورت شما کنار او قرار دارد. در این وضعیت او احتمالا سطح نرم تر را درک می کند و شما می توانید در این وضعیت به آسانی با او رابطه متقابل داشته باشید.

 

 

سرگرمی را فراهم آورید

یک تخته کتاب را در جلوی نوزادتان باز نگه دارید، یا اسباب بازی مورد علاقه اش را در دسترس او قرار دهید. یک اسباب بازی یا سالن ورزشی مخصوص زمان به شکم بودن کودک بخرید، این وسیله به طرز خاصی برای بازی کردن نوزادان با آن در حین به شکم بودن طراحی شده است. یا نوزاد را روی یک لحاف رنگین یا یک زیرانداز (مت) که برای فعالیت طراحی شده مخصوص نوزادان است، قرار دهید.

این مطلب مهم را نیز بخوانید:  دلایل عمده تب و لرز و راه های درمان آن

بعضی از زیرانداز(مت)ها دارای اسباب بازی های سرپا حمایت شده با میله برای جلوگیری از نیفتادن یا آینه ها، و بقیه برای سرگرمی بیشتر از آب پر شده اند.

جوراب های نوزادتان را درآورید که بدین ترتیب او می تواند نیروی کشش خوبی را روی زیرانداز (مت) حاصل کند. هنگامی که کودک روی شکمش قرار دارد خواهر – برادرش دور و بر او بازی کنند که حواس کودک را با شادمانی تنها برای مدت کمی پرت کند.

 

نوزاد خود را راست نگه دارید

برخی از والدین، نوزادشان را جنب یک حوله رولی یا بالش پرستاری راست نگه می دارند.

اگر کودکتان مقداری استقامت گردن و کنترل سر (تا ۳ یا ۴ ماهگی) دارد ولی نمی تواند روی ساعدهای خود بلند شود، به سادگی حوله یا بالش را زیر قفسه سینه و (گودی) زیر بغل هایش قرار دهید و نیز بازوانش در جلوی آن باشد. (اگر او تمایل دارد که به جلو غلت بخورد، دست خود را روی نشیمنگاه او نگه دارید.)

هنگامی که او می تواند روی ساعدهایش به طور مستقل بلند شود، بالش را بردارید و به او اجازه دهید که  بدون بالش روی مهارت های حرکتی اش کار کند.

 

وقت درست را تعیین کنید

هنگامی که نوزادتان را به شکم قرار می دهید مطمئن شوید که او گرسنه یا خسته نیست. از طرف دیگر، او را روی شکم پر قرار ندهید چراکه ممکن است این وضعیت ناراحت کننده باشد. (بعد از تغذیه کردن او، برای اجتناب از تف کردن به سمت بالا یا رفلاکس اسید نوزاد حدود یک ساعت صبر کنید.)

هنگامی که او شروع به گریه کردن می کند – حتی اگر تنها برای یک دقیقه باشد – سعی کنید از طریق حرف زدن یا بازی کردن با او کمی طولانی تر او را ناز و نوازش کنید. هنگامی که او از این کار سیر شد، او را بلند کنید و بعداً دوباره سعی کنید. تحمل زمان به شکم بودن کودک احتمال دارد به تدریج از طریق تجربه و کمی نازکشیدن زیاد شود. و بسیاری از نوزادان در هنگام قرار داشتن روی شکم شادتر هستند چراکه آنان می توانند غلت بزنند.

 

از نوزادتان مطلع باشید

اگر به طور خاص چیزی در مورد زمان روی شکم قرار گرفتن نوزاد تان وجود دارد که او آن را ناراحت کننده می داند سعی کنید از این چیز سردرآورید. شاید شی ء بی خطر تحت نفوذ نوزاد به خاطر راحتی خیلی با صدا فشرده می شود. ممکن است زمین خیلی سرد یا بسیار لغزنده و سر باشد.

 

محل خواب نوزاد تازه متولد شده:

 • در اتاق پدر و مادر و در نزدیکی تخت آنها اما نه کنار پدر و مادر.

این کار سبب می شود تا به محض گرسنگی نوزاد، مادر به راحتی او را شیر دهد، زیرا در ماه های اول، نوزاد چندین بار در طی شب بیدار می شود و تقاضای شیر می کند.

این مطلب مهم را نیز بخوانید:  بازی های خلاقانه کودکان |بازی در منزل

کودکان باید حداقل تا سه سالگی در کنار مادر خود بخوابند، زیرا این امر به سود قلب کودکان است و بر رشد عقلی آنها نیز تأثیر می گذارد.

 

 • تختی که کودک بر روی آن می خوابد، باید بسیار ایمن باشد

طوری ساخته شده باشد که در صورت غلتیدن نوزاد (البته در ماه های بالاتر) خطری او را تهدید نکند و از تخت به پایین نیفتد.

نوزاد، مادر خود را حس کرده و از کنار او بودن احساس امنیت و آرامش می کند.

اگر نوزاد در اتاق جداگانه و یا احیانا دور از پدر و مادر خوابانده شود، این امنیت از او سلب شده و باعث بروز اضطراب در او می شود.

 

 

نحوه قرار گرفتن نوازد هنگام خواب:

 1. در طول خواب شبانه، نوزاد باید به پشت خوابانده شود و صورت او به سمت بالا باشد.
 2. از خواباندن نوزاد به روی شکم و یا پهلو خودداری کنید.

شرایط اتاق و وسایل خواب نوزاد:

 • لباس نوزاد تازه به دنیا آمده برای خواب یک تکه باشد.
 • روی دیوار اتاق نوزاد یک دماسنج نصب کنیم تا در طول مدت خواب، دمای اتاق او را کنترل کنیم.

اگر نسبت به تنظیم دمای اتاق نوزاد بی توجه باشیم، نوزاد بیمار خواهد شد.

 • هرگز روی صورت نوزاد خود را با پتوی کلفت در طول خواب نپوشانید.

زیرا احتمال دارد که پتو روی صورت او قرار بگیرد و او را خفه کند.

 

نکات ایمنی در رابطه با خواب نوزاد:

 1. هرگز نوزاد خود را روی جای نرم و غیرایمن مانند مبل راحتی، سطح اپن آشپزخانه و صندلی قرار ندهید.
 2. هرگز نوزاد خود را روی تخت بزرگسالان رها نکنید و بروید.
 3. به خانم هایی که تازه مادر شده اند توصیه می کنیم در صورتی که نوزادشان را به مهمانی می برند، حتما حواسشان را جمع کنند و طوری گرم صحبت کردن با دیگران نشوند که از نوزاد خود غافل گردند.

 

با تولد نوزاد، مسولیت جدیدی به مسئولیت پدر و مادر اضافه می شود که اگرچه کمی سخت و دشوار است، اما شیرینی های خاص خودش را دارد.

 

امید داریم با مطالعه مقاله به شکم خواباندن نوزاد به شما مادر گرامی کمک کرده باشیم تا با رعایت این نکات گامی مثبت در زندگی و خواب کودک دلبندتان برداشته باشیم . موفق و پیروز باشید .

 

در ادامه پیشنهاد می کنیم مطالب زیر را مطالعه کنید:

 1. انواع سرگرمی کودکان در مسافرت | سرگرم کردن کودکان در مسافرت
 2. اوریون در کودکان – علائم و درمان
 3. شیوه تربیت کودکان از نگاه پیامبر
 4. رازهای بیماری آبله مرغان در کودکان و راه های درمان آن

 

منبع: yekchakavak – بیشتر بخوانید: رژیم و تغذیهبهداشت و سلامت زنانورزش دوران بارداری

لینک کوتاه این مطلب: https://modiredanesh.com/?p=1379


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی: * لطفا ریلود کنید