خانه / خانواده / جوانان و نوجوانان / توصیه های طلایی / روش های کاربردی ابراز عشق والدین به نوجوانان
"

تاریخ بروزرسانی: ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ تعداد بازدید : 195 بازدید بدون دیدگاه

روش های کاربردی ابراز عشق والدین به نوجوانان

روش های کاربردی ابراز عشق والدین به نوجوانان

ابراز عشق والدین به نوجوانان یکی از مهم ترین مسائل زندگی است که کاهی به دلایل خستگی و بی حوصلگی آنها را فراموش می کنیم. نوجوانان ما شدیدا به توجه و عشق ما نیاز دارند و باید همانند سایر کارهای زندگی این مه مرا در نظر داشته باشید که برای هر چه گرم تر شدن کانون زندگیمان باید نوجوانان خود را دریابیم. ابراز عشق والدین به نوجوانان باعث ساختن اعتماد به نفس بالاتر و ایجاد روابط سالم و پر عطوفتی در خانه ما می شود و زندگی را لذتبخش تر می کند.
برای ابزار عشق والدین به نوجوانان راه های زیادی وجود دارد که ما در این مقاله به چند مورد آن که مفهوم دوستت دارم واقعی داشته باشد می پردازیم

 • یادداشت گذاشتن برای نوجوانان

  شما هر چقدر هم کار داشته باشید برای اینکه به کودک خود بگویید او را دوستش دارید می توانید در کیف مدرسه و یا در ظرف غذای نوجوانتان برای او یادداتش با مزه با مفهوم دوستت دارم بگذارید. این ایده مناسبی است.

 • او  را در آغوش بگیرید

  ابراز عشق والدین به نوجوانان با یک آغوش گرم بهترین راه است. این راه عملی ترین راه ممکن برای ابراز عضق والدین به نوجوانان است. هر گاه با او سلام و یا خداحافظی می کنید او را در آغوش بگیرید. دلیل نمی شود چون والدین شما این کار را نمی کردند شما هم از این کار فرار کنید.

 • با هم غذا بخورید

  تحقیقات نشان می دهد یکی از بهترین راه های بالا بردن اعتماد به نفس در نوجوانان و ابراز عشق والدین به نوجوانان خوردن غذا با نوجوانان است. به آنها بگویید تا نیایند شما هم غذا نمی خورید. نگران نباشید اگر ناهار را در منزل نیستید این کار را برای شام برنامه ریزی کنید. شما هم هر کجا هستید برای شام در خانه باشید. حتی بهترین راه ابراز عشق والدین به نوجوانان این است که با نوجوانان خود گاهی بیرون از خانه و در یک رستوران غذا بخورند

 • کتاب های همدیگر را به اشتراک بگذارید و در مودر آنها صحبت کنید

  بزرگتر بودن همیشه خوب نیست. گاهی باید کتابی را بخوانید که دختر و یا پسر نوجوانتان آن را دوست دارد. آن را بخوانید و به او هم بگویید بخواند و بعدا در مورد ایده های داستان با هم صحبت کنید. این راه یکی از تضمینی ترین راه های ابراز عشق والدین به نوجوانان خودشان است.

 • بازی کردن با نوجوانان را فراموش نکنید

  باور کنید بازی با نوجوانان نه تنها یکی از راه های فوق العاده ابراز عشق والدین به نوجوانان است بلکه برای روحیه خودتان هم عالی است. با هم فوتبال بازی کنید، قایم موشک، شطرنج، ورزش کنید، موسیقی گوش کنید، برقصید، شاد باشید . کارهای جالب و شیطنت های بچگی داشته باشید. وقتی حسابی با نوجوان خود خوش بگذرانید او بیشتر به شما افتخار می کند.

ابراز عشق والدین به نوجوانان

 • سیاست داشته باشید اما با عشق

  اینکه می گوییم سیاست داشته باشید به این معنی نیست که عشق نداشته باشید و یا منطق در کار نباشد. نوجوانان در این دوره زندگی به دوست نیاز دارند. ابراز عشق والدین به نوجوانان تنها بوسیدن و بغل کردن نیست. گاهی باید با او درد و دل کنید ، به او راه را از چاه نشان ددهید، در مورد کارهای اشتباه او با مهربانی با او صحبت کنید و به او بفهمانید که چقدر دوستش دارید و برای شما مهم است.

 • دلیل اینکه نوجوان خود را دوست دارید چیست؟ به او بگویید.

  خجالت نکشید. نوجوانان شما از گوشت و خون شما هستند و اینکه بفهمند چرا دوستشان دارید در واقع برگ موفقیت شما در ابراز عشق والدین به نوجوانان خودتان است. هر روز در خصوص نکات مثبت و اخلاق های خوب آنها صحبت کنید و در جمع از ویژگی های بارز و مثبت آنها تعریف کنید.

 • با هم بخندید

  شاد بودن و خندیدن با هم یکی از راه های مسالمت آمیز ابراز عشق والدین به نوجوانان است. بصورت غیر مستقیم به آنها می گویید که چقدر دوستشان دارید. زمان خاصی تعریف نکنید از هر فرصتی استفاده کنید تا با هم در مورد موضوعات مختلف بخندید.

 • با تمام وجود خود را وقف نوجوان خود کنید

  نوجوانان وقتی بدانند والدین آنها زمان کافی برای آنها می گذارند و به آنها توجه کافی دارند احساس خوشبختی می کنند. در اصل ابراز عشق والدین به نوجوانان چیزی جدای از این نیست که با آنها زمان خود را صرف کنید. به حرف های آنها گوش دهید و به مشکلات آنها توجه ویژه داشته باشید.

ابراز عشق والدین به نوجوانان در سنین مختلف:

 • تا ۲ سالگی، فقط عشق کودکانه

پروفسوراندی بیل، مشاور و استاد دانشگاه می گوید: در مورد گفتگو و صحبت با فرزندان می گوید:«همه ما حس می کنیم که وجود علاقه ضروری است و گاهی فکر می کنیم که عشق را می توان با زمان معنی کرد.»

با کودکان دو ساله سعی کنید ارتباط فیس تو فیس داشته باشید و با صدای آرام با آنها صحبت کنیدو با محبت کردن به آنها حس اعتماد به نفس را در آنها ایجاد کنید .

 

 • در ۳ تا ۵ سالگی اش، عشق تان را به زبان بیاورید

ابراز عشق والدین به فرزند

همیشه روانشناسان به ما بزرگتر ها اعلام کردن که عشق و محبت خود را به اطرافیانتان ابراز کنید و در نهایت باید به کودکان در ای سن بیشتر علاقه خود را به زبان بیاورید و در عمل هم به او ثابت کنید با انجا یکسری کارها از جمله: خرید وسایلی که دوست دارد ، جملات محبت آمیزی همچون : تو برای من مهمی ، تو تمام زندگی منی ، دوست دارم
روان شناسان کودک و خانواده معتقدند که پدر و مادر باید بیاموزند که چگونه پیام های عشق و علاقه خود را به کودکان برسانند. کودکی که دوست دارد مورد علاقه شما باشد، ممکن است بخواهد ظرف هایش را بشویید، برایش هدیه بخرید، اوقاتی را با او سپری کنید، برایش بستنی بخرید یا دوچرخه اش را تعمیر کنید. کودک در این سن دلش می خواهد جملاتی مانند :دوستت دارم، تو برایم مهم هستی، دوست دارم و از این قبیل الفاظ که در ذهن کودک نقش می گیرد وقت بیشتری را در این سن با او بگذرانید همراه با هم بازی کنید تا بتوانید عشق خود را به او ابراز کنید.

 • در ۶ تا ۸ سالگی برایش وقت بگذارید

در این سن والدین باید وقت خود را تنظیم کنن تا بتوانند همراه با فرزند خود به تفریحات علمی و گردشی بروند و با هم در مورد موضوعات مورد علاقه فرزند به گفتگو بنشینند و حتی باهم مسابقات مفیدی را انجام بدهند که این جور مسائل شور و نشاط را در فرزندتان بوجود آورده اید .

 • ۹ تا ۱۲ سالگی، سن احترام است

  وقتی کودک بزرگتر می شود درک بهتری پیدا می کند و بیشتر نیاز به احترام و توجه را در خود جستجو می کند پس مراقب رفتارتان باشید با احترام رفتار کردن و (مخصوصا در جمع دوستان و خانواده ) با کلمات مثبت نشان دهید که برایتان مهم است چرا که این موارد در ذهن فرزندتان نقش می بندد و حتی الگو برداری می کند.

در ادامه پیشنهاد می کنیم مطالب زیر را مطالعه کنید:

 1. انواع سرگرمی کودکان در مسافرت | سرگرم کردن کودکان در مسافرت
 2. اوریون در کودکان – علائم و درمان
 3. شیوه تربیت کودکان از نگاه پیامبر
 4. رازهای بیماری آبله مرغان در کودکان و راه های درمان آن

منبع: yekchakavak – بیشتر بخوانید: بهداشت دهان و دندانبهداشت مودست-پا-ناخن

 

این مطلب مهم را نیز بخوانید:  آنچه زنان درمورد مردان باید بدانند | رازهای مردان چیست؟

لینک کوتاه این مطلب: https://modiredanesh.com/?p=1165


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی: * لطفا ریلود کنید