خانه / خانواده / اطفال / خواباندن نوزاد به پشت یا پهلو
خواباندن نوزاد به پشت یا پهلو"

تاریخ بروزرسانی: ۴ تیر ۱۳۹۷ تعداد بازدید : 203 بازدید بدون دیدگاه

خواباندن نوزاد به پشت یا پهلو

خواباندن نوزاد به پشت یا پهلو

شیوه های خواب که باعث مرگ ناگهانی نوزاد می شود:

 1. خواباندن نوزاد بر روی شکم یا پهلو
 2. خواباندن نوزاد بر روی سطوح نرم مانند تشک، مبل، تشک آبی، بالش با یا بدون حضور والدین
 3. پوشاندن نوزاد که منجر به خفگی او می شود.• سیگار کشیدن در بارداری یا پس از زایمان

 

خواب نوزاد روی پشت:

به پشت خوابیدن باعث کاهش خطر خفگی میشود زیرا راه تنفسی باز می باشد. حدود هشتاد درصد علت مرگ نوزادان، سندروم مرگ ناگهانی می باشد. موثرترین راه برای جلوگیری از سندروم مرگ ناگهانی نوزاد خوابیدن به پشت است.

 

مشکلات خوابیدن به پشت:

به پشت خوابیدن نوزاد به مدت طولانی منجر به صاف شدن پشت سر او و جمجمه می شود. البته این امر پس از حدود یک سال برطرف می شود و نیازی به درمان ندارد.

نوزادی که روی پشتش خوابانده شده است، ولی سرش بالاتر قرار نگرفته است، اگر دچار استفراغ شود، استفراغ می تواند از مجرای هوای او پایین رود و وارد شش ها گردد.

 

روش های جایگزین برای جلوگیری از این شرایط عبارتند از:

 1. خواباندن نوزاد بر روی شکم در هنگام بیداری
 2. خواباندن نوزاد به سمت دیگر سر
 3. کاهش زمان قرار دادن نوزاد در صندلی ماشین یا کریر
 4. بیشتر نوازش کردن نوزاد
 5. تغییر جهت سر نوزاد در گهواره به طوری که مجبور نباشد همیشه یک منظره را ببیند.

 

 خواباندن نوزاد به پشت یا پهلو

خواباندن نوزاد به پشت یا پهلو :

زمانی که روی پهلو دراز کشیده اید، تا زمانی که نفس می کشید، راه هوا باز می ماند زیرا زبان از روی پشت گلو برداشته می شود.

اگر نوزاد به پهلو خوابانده شود، استفراغ راحت تر از دهان خارج می شود.

توجه داشته باشید که برای پیشگیری از تخت شدن صورت (در یک طرف) هنگام خواباندن روی پهلو، باید فرزند تان را از پهلو به ان پهلو جابجا کنید!

همان طور که در همه نوزادان وجود خلط در استفراغ معمول است، این مواد می تواند مجرای هوای نوزاد را ببندد.

 

سوالات متداول درباره خواباندن نوزاد به پشت یا پهلو :

 • اگر در هنگام خواب نوزاد بچرخد و بر روی شکم بخوابد چه کاری باید انجام دهیم؟

در چهار تا پنج ماهگی نوزاد شروع به چرخیدن در خواب می کند. در این سن احتمال سندروم مرگ ناگهانی کاهش می یابد زیرا نوزاد می داند چگونه نفس بکشد اما سعی کنید در ابتدا، او را به پشت بخوابانید.

به یاد داشته باشید که احتمال سندروم مرگ ناگهانی در یک تا چهار ماهگی بسیار زیاد است اما باید تا یک سالگی مراقب نوزاد باشید و از روش های دیگر برای کاهش احتمال آن استفاده کنید.

 

 • چرا نوزاد هنگامی که به پشت خوابیده است تغییر حالت می دهد و به شکل دیگری می خوابد؟

نوزاد با افزایش سن شروع به تغییر حالت در خواب و تکان خوردن می کند. گاهی وقتی او را به پشت می خوابانید تکان می خورد، دست و پایش را باز می کند سرش را می چرخاند و دست و پای دیگرش را خم می کند. این حالت خوابیدن از چرخیدن نوزاد بر روی شکم جلوگیری می کند. اما این حالت غیر عادی در سه تا شش ماهگی ناپدید می شود.در این مواقع  خواباندن نوزاد به پشت یا پهلو بسته به خود نوزاد دارد .

این مطلب مهم را نیز بخوانید:  مشاجره زناشویی | ۳نکته مهم برای جلوگیری از دعوای بین همسران

 

 • چه زمانی نوزاد می تواند بر روی شکم بخوابد؟

نوزاد در هنگام بیداری می تواند بر روی شکم بخوابد اما مراقب او باشید. بر روی شکم خوابیدن باعث تقویت عضلات گردن، شکم و پشت نوزاد می شود.

علاوه بر این مطالعات نشان میدهد هر چقدر نوزاد در بیداری بیشتر بر روی شکم باشد، احتمال سندروم مرگ ناگهانی کاهش می یابد زیرا بالاتنه او قوی می شود و در هنگام خواب به راحتی می تواند سرش را بچرخاند.

 

 • آیا استفاده از مستقرکننده نوزاد برای نوزاد مناسب است؟

خیر، هیچ مطالعه ای مبنی بر مناسب بودن مستقر کننده نوزاد برای نوزاد نیست. در واقع استفاده از این مستقرکننده برای به پشت خواباندن نوزاد خطرناک می باشد.

خواباندن نوزاد به پشت یا پهلو

 • اگر نوزاد در هنگام خوابیدن به پشت استفراغ کرد چه کاری انجام دهم؟

احتمال خفگی نوزاد در اثر استفراغ در حالتی که به پشت خوابیده است بیشتر از حالتی است که به بغل یا شکم خوابیده است. اما نوزاد را در هنگام خواب با شیشه شیر تنها نگذارید زیرا احتمال خفگی یا عفونت گوش وجود دارد.

 

 • اگر نوزاد در هنگام خواب به پشت راحت نیست چه کاری انجام دهم؟

خواباندن نوزاد به پشت یا پهلو یا به شکم یکی از مواردی است که همیشه برای مادران جای سوال داشته است که این موارد بستگی به نوزاد دارد.

برخی نوزادان تمایل به خوابیدن به پشت ندارند. اما هنگامی که نوزاد به خواب رود می توانید حالت خواب او را عوض کنید. دلیل علاقه نوزاد به خوابیدن به شکم، کم تر حرکت کردن، راحت تر خوابیدن و صدای کمتر است که این خود باعث افزایش احتمال سندروم مرگ ناگهانی می‌شود.

برخی نوزادان دوست دارند به شکم بخوابند. در این حالت دستگاه تهویه برای مرطوب کردن هوای اتاق در اتاق نوزاد قرار دهید. رطوبت باعث شل شدن عضلات  و خواب نوزاد می‌شود. همچنین سر نوزاد را بالاتر قرار دهید تا ناراحتی ناشی از گرفتگی بینی او کاهش یابد.

 

 • بهترین حالت خوابیدن برای نوزادان نارس چیست؟

مطالعات نشان می دهد نوزاد نارس بیش از سایر نوزادان در معرض خطر سندروم مرگ ناگهانی است بنابراین باید به پشت بخوابد. اما در محیط بستری که کاملا تحت نظارت است می توان برای کاهش بیماری حاد تنفسی، نوزاد را به شکم خواباند.

 

 

ده نکته برای حالت مناسب خواب نوزاد:

 • اجتناب از تشک نرم

بهتر است از تشک سفت به جای تشک نرم، مبل یا تشک آبی برای نوزاد استفاده شود. همچنین بهتر است از ملافه و بالشت کرکی استفاده نشود. به عبارت ساده تر، هر چیزی که باعث پوشاندن سر نوزاد می شود توصیه نمی شود.

 

 • استفاده از تخت ساده

سعی کنید از لحاف و آستر زیر تخت نوزاد استفاده نکنید. زیرا ملافه و لحاف در هنگام خواب نوزاد دور او می پیچد. تشکی سفت و تمیز بر روی تخت نوزاد قرار دهید. محافظ تخت به قدری بلند باشد که نوزاد در هنگام خواب در اثر تکان خوردن یا غلت زدن پایین نیفتد.

این مطلب مهم را نیز بخوانید:  انواع بیماری کودکان در فصل بهار - بیماری کودکان

 

 • اجتناب از پوشاندن سر نوزاد

پتو باید تا سینه نوزاد را بپوشاند و دست های نوزاد باید بر روی پتو قرار بگیرند تا در حین خوابیدن، از انتقال پتو بر روی سر و خفه شدن نوزاد جلوگیری شود. آکادمی اطفال امریکا استفاده از کیسه خواب نوزاد را توصیه می کند. این کیسه خواب علاوه بر این که نوزاد را گرم نگه می دارد مانع از غلت زدن او و خوابیدن بر روی شکم و پوشیده شدن سر میشود.

 

 • جلوگیری از گرم شدن

سعی کنید لباسی نازک تن نوزاد کنید و دمای بدن او را چک کنید.

 

 • محیطی مناسب برای خوابیدن

سعی کنید  محل خواب نوزاد در محیطی سرد در حدود دمای بیست درجه سانتی گراد باشد.

 

 • واکسیناسیون

مطالعات نشان می دهد نه تنها واکسیناسیون باعث کاهش مرگ و میر ناشی از عفونت می شود. بلکه باعث کاهش مرگ ومیر ناشی از سندروم مرگ ناگهانی نیز می شود بنابراین سعی کنید نوزاد را به موقع واکسینه کنید.

 

 • استفاده از پستانک در زمان خواب نوزاد

مطالعات نشان می دهد استفاده از پستانک در هنگام خواب نوزاد  باعث کاهش احتمال سندروم مرگ ناگهی می شود. اما نوزاد را مجبور به استفاده از آن نکنید. اگر به نوزاد شیر می دهید تا زمان مناسب استفاده از پستانک که سه یا چهار هفتگی نوزاد است، صبر کنید.

 

 • استفاده از تکنولوژی

می توانید از مانیتورهای از راه دور برای مشاهده نوزاد استفاده کنید یا از ترموستات و آلارم کوچکی که وضعیت خواب نوزاد و علائم حیاتی او را چک میکند نیز می توانید استفاده کنید.

 

 • اتاق مشترک

استفاده از اتاق مشترک برای شیردهی راحت تر و نزدیک بودن به نوزاد نیز راهی مناسب است. در این حالت باید تخت نوزاد نزدیک به تخت والدین باشد.

 

 • از تخت مشترک استفاده نکنید

نوزاد را نباید در تخت مشترک با پدر، مادر، خواهر یا برادر قرار دهید. به خصوص اگر پدر مادر الکل مصرف می کنند یا سیگار می کشند یا داروی خاصی مصرف می کنند و یا خواب سنگینی دارند نباید با نوزاد در یک تخت قرار بگیرند. در صورت استفاده از تخت مشترک، مواد مخدر، الکل و سیگار احتمال سندروم مرگ ناگهانی را در نوزاد افزایش می‌دهد.

همه ما می دانیم که خواباندن نوزاد به پشت یا پهلو یا به شکم نقش مهمی را در خواب کودک دارد در این مقاله سعی کردیم با تعریفی از این موضوع و سوالاتی از قبیل خواباندن نوزاد به پشت یا پهلو ، گامی را در افزایش اطلاعات شما برداشته باشیم . همواره برای بالا بردن آگاهی شما در تلاشیم موفق و پیروز باشید .

 

در ادامه پیشنهاد می کنیم مطالب زیر را مطالعه کنید:

 1. زخم سینه در دوران شیر دهی مادران
 2. آیا استفراغ در شیر خواران نگران کننده است؟
 3. چه دمنوش هایی در زمان بارداری بخوریم؟
 4. چرا واکسن سرخک برای کودکان ضروری است؟

 

منبع: yekchakavakمهارت های زندگیدوران شیردهیمشکلات شایع بارداری

لینک کوتاه این مطلب: https://modiredanesh.com/?p=1377


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی: * لطفا ریلود کنید