خانه / خانواده / راه هایی برای افزایش خلاقیت در کودک
خلاقیت در کودک"

تاریخ بروزرسانی: ۹ تیر ۱۳۹۷ تعداد بازدید : 200 بازدید بدون دیدگاه

راه هایی برای افزایش خلاقیت در کودک

عنوان: راه هایی برای افزایش خلاقیت در کودک

عامل سازنده ذهن برتر کودکان

متخصصان، عوامل محیطی را از عوامل ژنتیکی در فصل اول زندگی موثرتر می‌دانند.در واقع زنگی ایده آل از عوامل مهم ساخت ذهن برتر در کودکان است  تجربه فرصتی است در زندگی که باعث رشد ذهن و برتری فکر نسبت به دیگر افکار می‌شود اما این پدیده تنها مختص بزرگسالان نیست و در دوران کودکی بخصوص چند سال اول زندگی فکر و ذهن کودکان را هم پرورش می‌دهد.

روانشناسان معتقدند، برخورد کودکان با انواع رنگ‌ها و اشیای موجود در محیط اطراف باعث تسریع رشد مغزی و افزایش ضریب هوشی خواهد شد و  گفت و شنود و ارتباط صمیمی بین والدین و کودک ذهن آن‌ها را فعال می‌کند و خلاقیت  در کودک  پرورش می‌دهد.

رشد شناختی یا ذهنی کودکان پدیده ای است که از لحظه تولد همراه با رشد جسمانی آن‌ها شکل می‌گیرد.

 عوامل گسترس فکر و ذهن کودک:

 1. کنترل محیط اطراف
 2.  ساخت و پرداز نمادها
 3.   تکلم با کودک
 4. بهره هوشی وخلاقیت در کودک
 5.  تجارب محیطی

 

 • رشد ذهنی کودکان با بازی

مصطفی تبریزی، عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی در این باره می گوید:

هوش مساحت مستطیلی است  که عرض آن ژنتیک و طول آن عوامل محیطی است. بنابراین با توجه به سهم بیشتر عوامل محیطی، هر اندازه کودکان در معرض تعامل حسی چشم و گوش با محیط اطراف قرار گیرند از بهره هوشی بالاتری در آینده برخوردار خواهند بود.

خلاقیت در کودک

برای مثال:

تماس کودک با رنگ‌های مختلف و یا مزین کردن اتاق او با چند رنگ، ادراک کودک را افزایش می‌دهد.

فراهم سازی امکان جست وخیز، دویدن، بازی با الاکلنگ یا سرسره با تقویت ساخت و پردازش ذهن باعث تسریع رشد مغزی و خلاقیت در کودک می‌شود.

 • بهره هوشی

متغیری است که علی رغم وجود ضریب هوشی نرمال تنها با سخت کوشی افزایش پیدا می‌کند. برخلاف این موضوع، ایده آل گرایی مطلق از موانعی است که از رشد ذهن و خلاقیت در کودک جلوگیری می‌کند.

به عنوان مثال:

در خانواده‌هایی که والدین تنها نمره ۲۰ را در ذهن فرزندشان پرورش می‌دهند، ناخودآگاه و به مرور زمان ضریب هوشی کودکشان را کاهش می‌دهند.

 • میزان اطلاعات والدین:

دکتر تبریزی، میزان اطلاعات والدین درخصوص مسائل روانشناختی کودک را با پرورش ذهنی فرزندشان مرتبط می‌داند و می‌گوید:

والدین باید بدانند که تنها گفتار کوتاه با فرزند یا مراجعه به کتاب در مورد خلاقیت در کودک  کفایت نمی‌کند بلکه حتی چند جلسه مشاوره با روانشناس و گفت وگو اطلاعات زیادی راجع به شناخت مسائل تربیتی کودکان و افزایش بهره هوشی آن‌ها به والدین می‌دهد.

برای مثال:

بیرون بردن کودک، رفتن کنار باغچه و ریختن یک لیوان آب در گوشه ای از خاک باعث می‌شود کودک شاهد بیرون آمدن کرم‌ها از خاک باشد و به این ترتیب با برخی پدیده‌ها آشنا شود. پاسخ صحیح به پرسش کودک، به دانش او می‌افزاید و مغز کودک را تحریک می‌کند.

 • پرورش مهارت:

هر خانواده ای با قرار دادن کودکش در محیط‌های گوناگون، امکان پرورش خلاقیت در کودک  را به صورت رایگان فراهم می‌کند به شرط آنکه سلیقه والدین بر کودکان اعمال نشود و والدین تنها ناظر اعمال فرزندانشان باشند.

این مطلب مهم را نیز بخوانید:  چگونه یک کودک با ادب تربیت کنیم؟ | روش های تربیت کودکان

دکتر کریمی بیان کاربردها را در زندگی، گام دوم رشد ذهنی و خلاقیت در کودک می‌داند و می‌گوید:

والدین باید راجع به مسائل مختلف با کودک خود به صحبت بنشینند.

برای مثال:

کمک گرفتن از کودکان در کارهای بی خطر منزل مانند چیدن یا جمع آوری وسایل سفره توانمندی آنان را پرورش می‌دهد در صورتی که درگیر نکردن ذهن کودکان و پاسخ نادرست به سؤالات آنان مانع رشد عاطفی و پرورش خلاقیت در کودک می‌شود.

بازی با توپ در خانه کوچک، موضوعی است که باید به کودکان فهمانده شود تا درک بیشتری پیدا کنند.

 • خلاقیت در کودک با نقاشی

 طبق گفته ی دکتر کریمی: 

نقاشی یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های فکری است که باعث پرورش خلاقیت در کودک می‌شود.کشیدن تصاویر گوناگون هر چند بی محتوا و رنگ آمیزی، ساختار مغز را تحریک کرده و به تکامل آن کمک می‌کند.

نکته مهم :

والدین نباید در نحوه نقاشی کشیدن کودکانشان دخالت کنند و کلیشه پردازی را کنار بگذارند. اختیار دادن به کودک در مورد نوع نقاشی و نحوه رنگ آمیزی تا جایی که حتی درخت را صورتی رنگ کند، باعث شکوفایی خلاقیت در ذهن و فکر او می‌شود.

 • ارتباط صمیمیت و هوش

نوازش، روابط صمیمی و محبت یکی از تجربه‌های روانشناختی کودک است که باعث افزایش هوش می‌شود.

گفت و شنودهای خانوادگی و جمع شدن بر سر یک سفره که بهترین زمان بیان ایده‌ها، گزارش کار روزانه و مهم تر از آن، تحسین و تشویق است کمک زیادی به بکارگیری ذهن و پرورش آن می‌کند.

این در حالی است که خانواده‌هایی با محافل گرم و صمیمی کمتر، نه تنها به رشد ذهنی فرزندانشان کمکی نمی‌کنند، بلکه تأثیر منفی بر توانایی فکری آن‌ها می‌گذارند.

خلاقیت در کودک

دکتر تبریزی در این باره می‌افزاید:

 “به طور طبیعی گیرنده‌های حسی مانند چشم پس از دریافت محرک‌های محیطی، آن را به نخاع و مغز انتقال می‌دهد تا از سیستم لیمبیک که بخش انتهایی مغز و مرکز هیجانات است، عبور دهد.”

با توجه به این که خوشایند بودن پیام دریافت شده برای سیستم لیمبیک باعث تسریع درک آن توسط مغز می‌شود، محیط گرم و صمیمی خانواده یا کلاس درس انگیزه کودک را برای یادگیری افزایش می‌دهد.

این مطلب مهم را نیز بخوانید:  اسهال در کودکان | راه حل های درمانی اسهال کودکان

طبق تحقیقات انجام شده:

محبت به کودکان باعث می‌شود ۱۰۴ عنصر شیمیایی در بدن ترشح شود و علاوه بر جسم، فکر انسان را فعال کند. این مسئله در چند سال اول پس از تولد اهمیت بیشتری دارد به طوری که نوازش در دوران شیرخوارگی مهم تر از سه الی چهار سالگی و در دوران مهدکودک موثرتر از سنین دبستان به شمار می‌رود.

 • پرورش خلاقیت در مدارس:

مهدکودک و سیستم آموزشی نقش موثری در پرورش ذهنی کودکان دارد به دلیل اینکه بمباران اطلاعاتی، کسب مهارت‌های زندگی، تفکر و رشد خلاقیت در مدرسه شکل می‌گیرد

دکتر رامین کریمی خانه و مدرسه را دو سیستم مهم و مؤثر بر افزایش توانایی‌های ذهنی کودکان می‌داند و معتقد است در صورتی که والدین باور کنند کودکشان قادر به انجام برخی کارها است توانایی آن‌ها را در چند حوزه گسترش می‌دهند.

عواملی تهدید کننده در یادگیری کودک شامل:

 1. بازیگوشی
 2.  نداشتن تمرکز
 3. اضطراب
 4.  ترس
 5.  نگرانی
 6.   بیش فعالی

چند راهکار ویژه:

طبق نظردکتر تبریزی:

“در صورتی که همکاری و روابط مربی با دانش آموز محدود باشد و ذهن شاگردان برای حل مسائل پیچیده به کار گرفته نشود، فضایی برای افت و خیز و در نهایت شکوفایی خلاقیت فراهم نخواهد شد. “

طبق نظر دکترسید سجاد موسوی :

 “بسیاری از انسان‌ها به اندازه هوش خود پیشرفت نکرده‌اند؛ به همین دلیل لازم است از کاهش بهره هوشی در خانواده یا سیستم آموزشی پیشگیری کرد.”

 

طبق نظر دکتر موسوی:

 1.  ” مهارت خاص مربیان در آموزش و دادن اطلاعات، ایجاد محیط آرام و صمیمی و تقسیم توجه نیز مسئله ای مهم است که نباید به سادگی از آن گذشت.”
 2. فراهم سازی محیط امن و بدون تنش و پیشگیری از ایجاد ترس و وحشت میان روابط خانوادگی، توانایی مغز را در حل مسائل و دریافت پیام‌ها افزایش می‌دهد
 3. مهارت در آموزش و به کارگیری ملاحظاتی از جانب معلم و والدین، کمک زیادی به افزایش یادگیری و تسریع رشد مغزی کودکان می‌کند در حالی که اجبار نوعی سرخوردگی، نپذیرفتن برنامه، ناامیدی و تجربه تلخ را به جای می‌گذارد که مانعی بزرگ برای شکوفایی ذهن و پرورش خلاقیت است

 

در ادامه پیشنهاد می کنیم مطالب زیر را مطالعه کنید :

 1. ۲۴ ایده نو سرگرم کردن کودک در خانه
 2. انواع پازل مناسب کودکان | نظر متخصصین درمورد پازل
 3. انواع سرگرمی کودکان در مسافرت | سرگرم کردن کودکان در مسافرت
 4. همه چیز در مورد بیماری مخملک یا تب اسکارلت

منبع : yechakavak – بیشتر بخوانید : آیین همسرداریازدواج و بزرگتر هاعشق ورزی عاقلانه

لینک کوتاه این مطلب: https://modiredanesh.com/?p=2324


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی: * لطفا ریلود کنید