خانه / روانشناسی / الفبای کامیابی / چگونه رفتار کنیم که مورد احترام دیگران باشیم
احترام"

تاریخ بروزرسانی: ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ تعداد بازدید : 197 بازدید بدون دیدگاه

چگونه رفتار کنیم که مورد احترام دیگران باشیم

چگونه رفتار کنیم که مورد احترام دیگران باشیم

اول از همه به خودتان احترام بگذارید.

اگر شما برای خودتان احترام قائل نیستید، چگونه انتظار دارید که دیگران به شما احترام بگذارند. به خودتان و ارزش هایتان به عنوان یک انسان احترام بگذارید و از دیگران نیز انتظار آن را داشته باشید.

گام دوم به دیگران احترام بگذارید.

احترام یک فرایند متقابل است. اگر انتظار احترام از شخصی را دارید باید متقابلا به او احترام بگذارید. شاید بدیهی به نظر برسد. اما بسیاری از ما نمی دانیم که چگونه به دیگران احترام بگذاریم. همین که دیگران را با کلمات محترمانه مورد خطاب قرار دهید کافی نیست. شما باید، به حقوق دیگران احترام بگذارید.

احترام

فرد لایق و شایسته  باشید.

اینکه رئیس دانشگاه، مدیر کارخانه، فرمانده جنگی و حتی رئیس امور یک مملکت باشید کافی نیست. آیا واقعا لیاقت مقام، درجه، جایگاه و مسئولیتی که به شما واگذار شده است را دارید؟ اگر چنین است ثابت کنید. به محض اینکه به دیگران اثبات شود که لایق مقام و جایگاه خود هستید، بلافاصله لایق احترام آنها نیز خواهید بود.

اعتماد به نفس داشته باشید.

بسیاری سعی می کنند میزان اطمینان شما را نسبت به خودتان و کاری که می کنید را با روش های گوناگونی زیر سوال ببرند. به حرف آنها اهمیتی ندهید، به خودتان و ارزش هایتان اعتماد داشته باشید و در کار خود راسخ و مصمم باشید. رفتار غیر محترمانه آنها از دید دیگران گستاخانه به نظر خواهد آمد.

هنگام صحبت کردن باید واضح، محکم و با احترام باشد.

آرام، نامفهوم و عاجزانه صحبت کردن نشان می دهد شما خودتان هم به حرفی که می زنید اطمینان ندارید. حتی اگر ساده ترین کلمات را محکم، واضح، با احترام و با اعتماد به نفس بیان کنید، نه تنها شنیده خواهد شد بلکه محترمانه به آنها عمل خواهد شد.

این مطلب مهم را نیز بخوانید:  ۱۰ کار اساسی که حال و روز شما را بهتر می کند

احترام

شخصیت و خودتان را به صورت شایسته معرفی کنید 

یک روز در میان استحمام کنید یا دوش بگیرید. لباس تمیز و مرتب بپوشید (نیازی نیست لباس گران قیمت به تن کنید). به وضعیت سلامت و دندان هایتان رسیدگی کنید و لبخند بزنید. وضعیت مناسب ظاهری شما به دیگران نشان می دهد که شما برای خودتان و دیگران احترام قائل هستید.

فرد مثبت و پر از انرژی باشید.

با داشتن انرژی مثبت به دیگران یاد میدهید که هیچ چیز این جهان ارزش ناراحتی دارد و به آها یاد میدهید که به این مثبت بودن و ارژی احترام بگذارند . این موضوع را با چاپلوسی اشتباه نگیرید. نیازی نیست که برای کسب احترام دیگران تملق کسی را بگویید. تنها کافی است به جای تصویر کردن نیمه خالی لیوان، نیمه پر آن را ببینید.

با دیگران دوستانه و محترمانه سلام و احوال پرسی کنید.

اگر شخصی را برای اولین بار ملاقات می کنید خودتان را با صدای رسا، دوستانه و محترمانه معرفی کنید. همیشه مؤدب باشید حتی اگر کسی در جواب شما به گرمی سلام و احوال پرسی نکند. ممکن است مشکلی فکرش را به خودش مشغول کرده باشد یا اینکه هنوز به شما اعتماد پیدا نکرده باشد.

احترام

دیگران را مسخره نکنید 

ممکن است حتی اطرافیان شما به این موضوع بخندند و شما را فرد بامزه ای بنامند اما قابل احترام هرگز!

قلدری نکنید.

اگر از احترام حاصل از ترس دیگران لذت می برید باید بگوییم که هنوز معنای احترام را نمی دانید. محترم شمرده شدن، در کلام افراد جای نمی گیرد، بلکه در فکر، قلب و روح آنها جای دارد. هدف این مقاله این است که شما را یاری کند تا در فکر و قلب و روح اطرافیانتان جایی برای خود باز کنید.

این مطلب مهم را نیز بخوانید:  چگونه هدف گذاری کنیم | ۱۰ نکته برای هدفی کارآمد

باعث آزار دیگران نشوید

شاید بتوان گفت که نقطه مقابل یک فرد محترم، یک فرد آزار دهنده است. فردی که دیگران با دیدنش فرار می کنند چگونه می تواند احترام دیگران را برانگیزد؟

احترام

جوری رفتار نکنید که گویی همه چیز را می دانید.

به دیگران گوش دهید و به عقاید آنها احترام بگذارید حتی اگر با عقاید شما در تضاد باشند.

 الگو دیگران باشید.

بدیهی است که دیگران برای شخصی که الگوی آنها باشد احترام خاصی قائلند. در خانواده، محل کار و جامعه الگوی افراد مختلف چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟ آن ویژگی ها را در خود بوجود آورید تا الگوی قابل احترامی برای آنها باشید.

خودحقیقی تان  باشید.

الگوی دیگران بودن به این معنی نیست که بر خلاف میل خود دلخواه دیگران و دنباله رو شخصی دیگر باشید. ویژگی هایی را انتخاب کنید که با شخصیت شما همخوانی داشته باشد. حتما لازم نیست یک دکتر موفق باشید، می توانید یک هنرمند موفق باشید. حتی می توانید خودتان صاحب سبک باشید. اگر به جای اینکه خودتان باشید سعی کنید شبیه شخص دیگری شوید این حس را به دیگران منتقل می کنید که برای خودتان ارزشی قائل نیستید و به خودتان احترام نمی گذارید پس دیگران نیز برای شما احترامی قائل نخواهند بود.

در ادامه پیشنهاد می کنیم مطالب زیر را مطالعه کنید:

  1. افراد موفق بعد از ساعت کاری چه برنامه ای دارند | برنامه ریزی افراد موفق
  2. ۲۰ راز موفقیت از زبان برایان تریسی
  3. ۵ توصیه کلیدی برای تقویت حس کنجکاوی
  4. چطور در زندگی موفق باشیم | ۶ نکته از موفق ترین افراد

منبع: yekchakavak – بیشتر بخوانید: ماسکسلامت و درمان آرایش و زیبایی

لینک کوتاه این مطلب: https://modiredanesh.com/?p=3763


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی: * لطفا ریلود کنید