خانه / خانواده / اطفال / ضربان قلب نوزاد | چگونه نبض کودک خود را بگیریم ؟
نبض کودک"

تاریخ بروزرسانی: ۲ تیر ۱۳۹۷ تعداد بازدید : 766 بازدید بدون دیدگاه

ضربان قلب نوزاد | چگونه نبض کودک خود را بگیریم ؟

چگونگی اندازه گیری ضربان قلب کودک – چه زمانی نبض کودک را بگیرید

نبض یا ضربان‌قلب:

تعداد دفعاتی که قلب یک فرد در دقیقه می‌زند.

 

ضربان‌قلب نرمال:

قلب بچه‌ها معمولاً تندتر از قلب افراد بزرگسال می‌تپد. ضربان‌قلب یک فرد بزرگسال سالم از ۶۰ تا ۱۰۰ ضربه در دقیقه در زمان استراحت می‌باشد.

ضربان‌قلب کودکان می‌تواند به پایینی ۶۰ ضربه در دقیقه در زمان خواب و به یالایی ۲۲۰ ضربه د ر دقیقه در زمان فعالیت شدید تغییر کند. طبیعی است که ضربان‌قلب زمان استراحت بچه‌های ورزشکار پایین‌تر باشد، مثلاً ۴۰ تا ۵۰ ضربه در دقیقه.

قبل از گرفتن نبض فرزندتان، با پزشک او مشورت کنید تا ببینید چه محدوده‌ای برای او نرمال است.

 

دلایل متغیر بودن ضربان قلب:

سن فرد

سطح استرس یا فعالیت او در آن لحظه

نامنظم بودن نبض مسئله‌ای طبیعی است. این یعنی قلب گاهی کندتر و گاهی تندتر می‌زند. ولی زمانیکه برای مدتی طولانی تندتر از چیزی که نرمال محسوب می‌شود، بزند، می‌تواند نشاندهنده یک مشکل باشد.

نبض کودک

چه زمان نبض کودک خود را بگیرید:

معمولاً نیازی به گرفتن نبض کودک نیست.

 1. اگر فرزندتان مشکل جسمانی دارد که نیازمند کنترل ضربان‌قلب اوست.
 2. اگر فرزندتان از بالا بودن یا تندتند زدن قلبش شکایت می‌کند.
 3. اگر فرزندتان غش کرد
 4. اگر فرزندتان در ناحیه سینه درد احساس کرد
 5. اگر فرزندتان برای نفس کشیدن مشکل داشت که دلیل آن آسم هم نیست
 6. اگر رنگ فرزندتان یکباره پرید و سفید شد یا لب‌هایش کبود شدند

 

 • اگر فرزندتان مشکل جسمانی دارد که نیازمند کنترل ضربان‌قلب اوست.

دکتر در چکاپ‌ها به صورت مرتب ضربان‌قلب او را بررسی خواهد کرد. ممکن است لازم باشد اینکار را به صورت مرتب یا در موقعیت‌های خاص انجام دهید. پزشک او زمان گرفتن نبضش را به شما خواهد گفت. اگر مطمئن نیستید، از پزشک او سوال کنید.

 • اگر فرزندتان از بالا بودن یا تندتند زدن قلبش شکایت می‌کند.

اگر فرزندتان از بالا بودن یا تندتند زدن قلبش شکایت می‌کند باید نبض او را اندازه‌گیری کنید. البته بیشتر وقت‌ها این حس‌های بچه‌ها موضوعی جدی نیست و اصلاً به قلب آنها هم مربوط نیست. عضلات گردن یا سینه هم می‌توانند گاهی اسپاسم شوند و باعث شوند که فرد تصور کند قلبش تندتند می‌زند.

اگر فرزندتان هرکدام از علائم بالا را داشت، فوراً اقدام به گرفتن نبض او کنید. البته به فعالیتی که موجب بروز این حالت در او شده است هم توجه داشته باشید و آن را با پزشک او در میان بگذارید.

این مطلب مهم را نیز بخوانید:  راه هایی برای افزایش خلاقیت در کودک

 

محل های خوانش نبض کودک :

 1. روی گردن (نبض شریان کاروتید)
 2.  روی مچ دست (نبض شعاعی)
 3. در زیربغل (نبض زیربغل)
 4. در چین آرنج (نبض بازو)

 

روی گردن (نبض شریان کاروتید)

شریان کاروتید در دو طرف گلو (نای) کشیده شده است. انگشت‌هایتان را تا نیمه گردن پایین ببرید و روی سمت راست یا چپ نای قرار دهید. به آرامی روی آن فشار دهید، باید ضربه‌ها را احساس کنید. اگر احساس نکردید، دوباره روی طرف دیگر گردن سعی کنید.

روی مچ دست (نبض شعاعی)

این همان قسمتی است که بیشتر افراد بزرگسال نبضشان را روی آن می‌گیرند. این قسمت برای گرفتن نبض کودکان هم مناسب است. برای پیدا کردن نقطه درست، یک انگشت را پایین انگشت شست فرزندتان قرار دهید، سپس آن را به سمت پایین و مچ سر دهید. کمی روی مچ فشار دهید تا ضربه‌های نبض را احساس کنید. اگر دست فرزندتان صاف روی سطحی قرار گرفته باشد یا کمی به سمت عقب خم شود، اینکار برایتان راحت‌تر خواهد بود.

در زیربغل (نبض زیربغل)

نوک انگشتانتان را روی زیربغل فرزندتان و اطراف استخوان بازوی او فشار دهید. وقتی استخوان بازو را زیر انگشتانتان احساس کردید، همان جا نبض را هم باید احساس کنید. این روش برای گرفتن نبض نوزادان کارآمدتر است.

در چین آرنج (نبض بازو)

این محل برای نوزادان بهتر عمل می‌کند. نوزادتان را به پشت بخوابانید طوریکه یک دست او صاف کنار بدنش قرار گیرد (آرنج او باید رو به بال باشد).  روی چین آرنجش انگشتانتان را روی داخل بازو قرار دهید (قسمت صورتی). نبض را احساس کنید.

نبض کودک

نحوه گرفتن نبض کودک  :

نیاز به یک ساعت با عقربه ثانیه‌ شمار خواهید داشت یا کرونومتری که دقیقه و ثانیه را نشان دهد.

فضای ساکتی پیدا کنید که فرزندتان بتواند به راحتی آنجا بنشیند یا دراز بکشد.

اگر فرزندتان تازه یک فعالیت (مثل دویدن، پریدن، گریه کردن یا از این قبیل) داشته است، حداقل ۵ دقیقه صبر کنید تا ضربان‌قلبش کمی پایین آید و به حالت نرمال برگردد.

دو انگشت (انگشت اشاره و انگشت وسط) خود را روی یک رگ اصلی بدن او قرار داده و به آرامی فشار دهید.( هیچوقت از انگشت شستتان برای این منظور استفاده نکنید زیرا خود این انگشت نبض دارد و می‌تواند خوانش نبض را دچار اشتباه کند)

این مطلب مهم را نیز بخوانید:  ارتباط خلاقیت با ذهن کودک | ذهن خلاق کودک خود را بشناسید

وقتی نبض را در محل موردنظر پیدا کردید، شروع به شمردن ضربه‌ها در یک محدوده زمانی ۳۰ ثانیه کنید. پس از ۳۰ ثانیه، مکث کنید. تعداد ضربه‌ها را ضربدر دو کنید. مثلاً اگر تعداد ضربه‌ها ۴۵ بوده باشد: ۴۵ ضربدر ۲ می‌شود ۹۰ ضربه در دقیقه. نبض فرزندتان ۹۰ خواهد بود که برای کودکان، در محدوده ضربان‌قلب سالم است.

اگر برای اندازه‌گیری ضربان‌قلب به این روش راحت نیستید و مشکل دارید، انتخاب دیگری هم دارید. در بسیاری از تلفن‌های همراه هوشمند با قرار دادن انگشت روی لنز دوربین، ضربان‌قلب شما اندازه‌گیری خواهد شد. برای اینکه ضربان‌قلب فرزندتان به درستی خوانده شود، باید آرام و بی‌حرکت باشد، بنابراین این روش برای بچه‌هایی که سن بالاتری دارند مناسب‌تر است.

 

چه زمانی به دکتر باید مراجعه کرد یا تماس گرفت؟

اگر ضربان‌قلب فرزندتان در محدوده سالم و نرمال بود:

هیچ نیازی به مراجعه به پزشک نیست (مگراینکه پزشک از شما خواسته باشد که ضربان‌قلب فرزندتان را به او گزارش کنید که در این صورتب اید با پزشک تماس بگیرید و اعلام کنید که نبض او نرمال بوده است). همچنین اگر نبض او حین اندازه‌گیری بالا رفت یا پایین آمد باز هم نیاز به تماس با دکتر نیست. بعضی تغییرات در  نبض کاملاً طبیعی هستند.

اگر ضربان‌قلب فرزندتان بالاتر از محدوده طبیعی بودیا آنقدر سریع بود که شمردن آن مقدور نبود:

کمی صبر کرده و سعی کنید دوباره آن را اندازه‌گیری کنید. ممکن است به حالت طبیعی برگردد. اگر باز هم خیلی بالا بود، حتماً با پزشک تماس بگیرید. اگر فرزدنتان علائم دیگری جز ضربان‌قلب بالا داشت حتماً با اورژانس تماس گرفته یا سریعاً او را به بیمارستان ببرید.

 

در ادامه پیشنهاد می کنیم مطالب زیر را مطالعه کنید:

 1. اطلاعاتی درباره ی واکسن های اطفال و برنامه واکسیناسیون اطفال
 2. بیماری دیفتری چیست |چگونه می توان آن را درمان کرد ؟
 3. سرماخوردگی در کودکان – درمان سرماخوردگی در کودکان
 4. تغییرات سینه در دوران بارداری

منبع: yekchakavak – بیشتر بخوانید: امور تربیتی فرزندانبیماری های شایع در کودکانتغذیه کودکان

لینک کوتاه این مطلب: https://modiredanesh.com/?p=1361


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی: * لطفا ریلود کنید