خانه / روانشناسی / الفبای کامیابی / چگونه به خود افتخار کنیم؟ | راز افتخار کردن به خود
افتخار کردن به خود"

تاریخ بروزرسانی: ۳۱ مرداد ۱۳۹۷ تعداد بازدید : 179 بازدید بدون دیدگاه

چگونه به خود افتخار کنیم؟ | راز افتخار کردن به خود

چگونه به خود افتخار کنیم؟ | راز افتخار کردن به خود

چرا باید به خود افتخار کنیم؟

افتخار کردن به خود یک عامل درونی است که با افزایش اعتماد به نفس و عزت نفس اتفاق می افتد. سرزنش شدن اتفاق ناخوشایندی است. اینکه ما دائم در حال سرزنش و ایراد گرفتن از خودمان باشیم حس نفرت انگیزی است که عزت نفس ما را در هم می شکند. سرزنش کردن به مرور زمان عزت نفس ما را تخریب می کند.

این احساس لزوما برای بازندگان نیست و چه بسیارند افراد موفقی که دائما در حال سرزنش خود و نابود کردن عزت نفسشان هستند. این احساس در افراد بخاطر ناچیز پنداشتن کارها و استعدادهایشان روی می دهد.

احساس سرخوردگی زمانی که ادامه پیدا کند  و طولانی شود، تبدیل به امری ناخوشایند می گردد. این احساسات منفی ما را دچار افسردگی، گوشه گیری و بسیاری مشکلات دیگر می شود ، روحیه ما را از بین می برد. برای مقابله با سرزنش کردن خود، باید یاد بگیریم چگونه به خودمان افتخار کنیم و اینگونه اعتماد به نفس تخریب شده خود را بازیابیم.

افتخار کردن به خود

افتخار کردن به خود،  ما را در بسیاری از مشکلات ایمن می کند. این حس باعث می شود در مشکلات خود را نبازیم و قوی تر از قبل به دنبال حل مشکلات باشیم. افتخار کردن به خود باعث می شود از زندگی لذت بیشتری ببریم. برای افتخار کردن به خود می توانیم شکرگزار داشته های خود باشیم. باید آنچه داریم را پررنگ تر از نداشته هایمان ببینیم. با یک چکاوک همراه باشید تا به شما بگوییم چگونه به خود افتخار کنید.

سرزنش و سرخوردگی

گاهی ندایی در درون ما، باعث می شود خود را مقصر بدانیم و دائم در حال سرزنش کردن خود باشیم. سرزنش نوعی احساس بازدارنده است که به علت عدم عزت نفس شکل می گیرد. سرزنش موجب چیره شدن احساس شکست بر ما می شود.

این که به اشتباهات خود بیاندیشیم و از آن ها درس بگیریم اصولا کاری عاقلانه است. زمانی که توجه به اشتباهات و تمرکز بر آنها موجب سرزنش کردن خودتان گردد، درواقع عزت نفستان رو به نابودی است.

این احساس لزوما برای بازندگان نیست و چه بسیارند افراد موفقی که دائما در حال سرزنش خود و نابود کردن عزت نفسشان هستند. این احساس در افراد بخاطر ناچیز پنداشتن کارها و استعدادهایشان روی می دهد. برای مقابله با سرخوردگی و سرزنش خودمان، بهتر است روی عزت نفس خود کار کنیم. در ادامه این مقاله در یک چکاوک به ارائه راهکار های افزایش عزت نفس می پردازیم.

افتخار کردن به خود

افتخار کردن به خود

به خود افتخار کنید

افتخار کردن به خود احساسی است که برای بدست آوردنش باید با رضایت به استقبال وقایع زندگیتان بروید و بابت هر آنچه دارید شکر گزار باشید. با کسانی که آشنا می شوید و با اشخاصی که در زندگیتان هستند دوستانه برخورد کنید. به دیگران احساس مثبت هدیه کنید و محبوب همگان شوید. با خودتان مهربان باشید و به خود حق بدهید که اشتباه کنید. گاهی خود را با تمام اشتباهاتتان در آغوش بگیرید.

این مطلب مهم را نیز بخوانید:  ۱۰ راه برای افزایش انعطاف پذیری و پیشرفت

چنین روحیه ای از شما یک فرد دوست داشتنی می سازد و اینگونه عزت نفس شما براحتی افزایش پیدا می کند. برخورد دوستانه شما با خودتان و دیگران روابط اجتماعی خوب شما را می رساند و شما را به الگوی خوبی برای دیگران تبدیل می کند.

این نوع برخورد شما را از تمام افرادی که با آن ها رابطه دارید متمایز می کند و باعث می شود به این مهم توجه کنید که می توانید برای همه تبدیل به الگویی بی نظیر شده و به خود افتخار کنید.

به تجربیات خود افتخار کنید

ارزش تجربه های شما بسیار زیاد است، قدر تجربیات خود را بدانید و به آنها افتخار کنید. مطمئنا شما برای بدست آوردن این تجربیات زمان زیادی گذاشته اید.

برای تجربیات جدید از خود آمادگی نشان دهید. از شکست نترسید، هر شکست تجربه ای ارزشمند برای شما رقم می زند. برای زندگی بهتر و کمک به رشد خود، پس از هر شکست برخیزید. زندگی جریان دارد. دربرابر شکست هایتان آسیب پذیر نباشید و برای اتفاقات جدید در زندگی از خود مقاومت نشان ندهید. تنها از شکست هایتان درس بگیرید و دوباره بایستید و تلاش کنید. به یقین تجربیات شما گنجینه ای ارزشمند خواهد بود. تجربیات شما سرمایه عمر شماست… به تجربیاتتان افتخار کنید.

افتخار کردن به خود

به بدن خود افتخار کنید

به بدن خود احساس خوبی داشته باشید. برای سلامت بدن خود و اندامتان ارزش قائل شوید. ورزش کنید و رژیم غذایی بهتری برای خود برگزینید تا سلامت خود را تضمین کنید و احساس خوبی به بدن خود داشته باشید. این احساس خوب شما را جهت افتخار کردن به خودتان یاری می کند.

ورزش کردن باعث می شود شما شاداب تر و جوان تر به نظر برسید. با رعایت همین موارد نه تنها سلامتی خود را تضمین می کنید که تحسین دیگران را نسبت به خود می بینید و به خود افتخار می کنید.

به پیشرفت های خود افتخار کنید

مطمئنا همه ما برای بدست آوردن بعضی چیزها در زندگیمان کلی تلاش کرده ایم. باید بدانید تلاش شما قابل تحسین است. هرگز داشته های خود را با دیگران مقایسه نکنید. بهتر است خودمان را با گذشته خود مقایسه کنیم و پیشرفت هایمان را ببینیم. پیشرفت شما در هر مسئله ای نشان از سعی و تلاش شما دارد. با علم به این مسئله و نگاه دقیق تر به پیشرفت هایتان، می توانید از کوشش خود خرسند شوید و به خود افتخار کنید.

شغل و رشته تحصیلی و راه مورد علاقه خود را انتخاب کنید. با پا گذاشتن در این مسیر برای رسیدن به موفقیت تلاش کنید. موفقیت های خود را با لذت بنگرید و به خود ببالید. با انتخاب راه درست و تلاش در آن مسیر احساس ارزشمندی خواهید کرد. به خودتان، موفقیت هایتان و تلاشتان افتخار کنید.

این مطلب مهم را نیز بخوانید:  نکات کلیدی قبل از بارداری

به مدیریت خود در امور مالی افتخار کنید

مسائل مالی یکی از دغدغه های اینروزهای اکثر ما آدم هاست. برای افتخار کردن به خود باید مسئولیت امور مالی خود را در دست بگیریم. بهتر است درکنار کار کردن سواد مالی خود را نیز بالا ببریم و روش های سرمایه گذاری را فراگیریم. وقتی در زمینه مالی موفق باشیم هم از آینده مالی خود مطمئن می شویم و هم می توانیم به نبوغ مالی خود افتخار کنیم. با افزایش سواد مالی می توانیم خود و خانواده خود را حمایت کنیم و این احساس خوب، باعث می شود به خودمان افتخار کنیم.

افتخار کردن به خود

با دانش و اطلاعات کافی تصمیمات درست مالی بگیرید. آینده مالی خود را در دست بگیرید. اعتماد به نفس ناشی از دانسته هایتان شما را لایق این می کند که به خود افتخار کنید. زندگی ما بشدت تحت تأثیر تصمیمات مالی ما می باشد و اگر شما بتوانید بخوبی از پس مسائل مالیتان برآیید، اطرافیانتان شما را تحسین می کنند و از همه مهمتر شما نیز خود را تحسین می کنید.

به احساس خود افتخار کنید

احساسات شما بخش مهمی از وجود شمایند. احساس عشق، دوست داشتن و دوست داشته شدن، حس احترام و … عزت نفس شما را افزایش می دهند. در ابراز احساسات خود صادق باشید. عشق خود را پیدا کنید. یافتن همسر مناسب بهترین راه برای رسیدن شما به سعادت است. یافتن شریک زندگیتان زندگی شما را متحول می کند و اگر انتخابتان درست باشد باعث می شود به خود افتخار کنید.

برای افتخار کردن به خود، بهتر است احساسات دیگران را درک کنید. برای درک احساس اطرافیان باید به خوبی به حرف هایشان گوش کنید. پس باید مهارت گوش دادن و توجه به دیگران را در خود افزایش دهیم. یار خوبی باشیم و به دیگران احساس خوبی بدهیم. انرژی مثبتی که به دیگران می دهیم تأثیر زیادی بر دید دیگران نسبت به ما دارد. این احساس مثبت به ما برمی گردد و باعث می شود به احساس خود افتخار کنیم.

برای خود قوانینی داشته باشید و با همه مهربان باشید. به دیگران احترام بگذارید. بهتر است عقاید و نظرات همه را محترم شمرده و با منتقدین خود نیز با محبت و احترام برخورد کنید. این کار  شما را به فردی محبوب و دوست داشتنی تبدیل می کند. احساساتتان را بیان کنید و به عزیزانتان از صمیم قلب بگویید که چقدر دوستشان دارید. بزودی تأثیر برخورد صادقانه خود را می بینید و به احساس خود افتخار می کنید.

در ادامه پیشنهاد می کنیم مطالب زیر را مطالعه کنید:

  1. اعتماد به نفس خود را تقویت کنید
  2. ۱۰ راه برای افزایش انعطاف پذیری و پیشرفت
  3. ۱۰ راه روانشناسی که می تواند به شما در زندگی بهتر کمک کند
  4. یک مرور کلی بر مدیریت استرس

منبع: yekchakavak – بیشتر بخوانید: تغذیه در کودکانخلاقیت در کودکانبیماری های شایع در کودکان

لینک کوتاه این مطلب: https://modiredanesh.com/?p=3788


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی: * لطفا ریلود کنید