خانه / دسته‌بندی نشده / چطور انعطاف پذیر باشیم | صفات و مزایا انعطاف پذیری عاطفی
انعطاف پذیر"

تاریخ بروزرسانی: ۲۷ تیر ۱۳۹۷ تعداد بازدید : 249 بازدید تعداد دیدگاه : ۲

چطور انعطاف پذیر باشیم | صفات و مزایا انعطاف پذیری عاطفی

چطور انعطاف پذیر باشیم | صفات و مزایا انعطاف پذیری عاطفی

چرا انعطاف پذیری عاطفی یک ویژگی است که می توانید آن را توسعه دهید؟

کسانی که سطح بالاتری از انعطاف پذیری عاطفی را دارا هستند، قادرند موثرتر و آرامتر به استرس هایی که همراه با زندگی روزمره است، رسیدگی کنند.

آنها همچنین قادرند بحران هارا به راحتی مدیریت کنند.خوشبختانه، انعطاف پذیری عاطفی یک ویژگی است که می تواند رشد و توسعه پیدا کند.

در حقیقت، این یک ویژگی است که به دلایل زیادی ارزش رشد و توسعه را دارد، کوچکترین دلیل آن این است که می تواند زندگی و تجربه شما را نسبت به  استرس تغییر دهد.

انعطاف پذیری عاطفی چیست؟

انعطاف پذیری عاطفی به توانایی فرد در انطباق با موقعیت های استرس یا بحران اشاره دارد. افراد با انعطاف پذیری بیشتر قادرند “با ضربه( مشت) بچرخند” و با سختی هایی که همیشگی نیستند سازگار شوند؛ افراد با انعطاف کمتر، لحظات سختی را در مواجهه با استرس ها و تغییرات زندگی، چه بزرگ و چه کوچک،  تجربه می کنند.

یافته ها نشان می دهد افرادی که به راحتی با استرس های کوچک مواجه می شوند ، می توانند بحران های بزرگ را به سهولت مدیریت کنند، بنابراین انعطاف پذیری علاوه بر زندگی روزمره، در برخورد با حوادث بزرگ نیز مفید است.

انعطاف پذیر

انعطاف پذیری عاطفی چه تاثیراتی دارد؟

انعطاف پذیری عاطفی و فیزیکی، تا حدودی، چیزی است که با آن متولد می شوید. بعضی از مردم بطور ذاتی از تغییرات و شگفتی ها ناراحت می شوند، که این مورد در دوران کودکی مشاهده می شود و تمایل دارد در تمام طول عمر یک فرد پایدار بماند.

انعطاف پذیری عاطفی نیز به برخی عوامل که تحت کنترل شما نیستند مرتبط است، مانند: سن، جنس و قرار گرفتن در معرض آسیب. با این حال، انعطاف پذیری را با کمی تلاش میتوان توسعه داد.

این مطلب مهم را نیز بخوانید:  ۱۰ نکته برای جلوگیری از لجبازی کودکان

اگر می دانید چه کاری باید انجام دهید، می توانید انعطاف پذیرتر شوید، حتی اگر به طور طبیعی حساسیت بیشتری نسبت به مشکلات زندگی داشته باشید.

ویژگی های انعطاف پذیری عاطفی چیست؟

انعطاف پذیری کیفیت آن چیزی که شما انجام می دهید یا ندارید نیست، بلکه  درجات مختلفی وجود دارد که نشان می دهد هر فرد چقدر خوب می تواند استرس ها را کنترل کند.

با این حال، ویژگی های خاصی وجود دارد که افراد انعطاف پذیر تمایل دارند به اشتراک بگذارند. برخی از ویژگی های اصلی عبارتند از:

 • آگاهی عاطفی:

افراد با آگاهی عاطفی می فهمند که چه عاطفی دارند و چرا. آنها احساسات دیگران را بهتر درک می کنند زیرا با زندگی درونی خود بیشتر در تماس اند.

 • پایداری:

آیا آنها کار می کنند به سمت اهداف بیرونی یا استراتژی مقابله درونی، آنها عملگرا هستند و به این روند اعتماد دارند و تسلیم نمی شوند.

انعطاف پذیر

 • کنترل داخلی:

آنها بر این باورند که به جای نیروهای بیرونی، در کنترل زندگی خود هستند. این ویژگی با استرس کمتری همراه است زیرا افراد با کنترل داخلی و نگاه واقع بینانه به جهان، می توانند در مقابله با عوامل استرس زا در زندگی شان فعال تر باشند، بیشتر راه حل گرا هستند، و حسی بزرگتر از احساس کنترل را تجربه می کنند، که تنش و استرس کمتری به ارمغان می آورد.

 • خوش بینی:

آنها در بیشتر موقعیت ها مثبت اندیشند و به قدرت خود اعتقاد دارند. این می تواند سبب تغییر در چگونگی حل مشکلات از یک ذهن قربانی به ذهن توانمند شود و گزینه های بیشتری در اختیار فرد بگذارد.

 • پشتیبانی:

در حالی که آنها تمایل به افراد قوی دارند، ارزش حمایت اجتماعی را می دانند و می توانند خود را محصور کنند با دوستان و خانواده های حامی.

 • حس هیجان:

افراد قوی در انعطاف پذیری عاطفی قادرند به مشکلات زندگی بخندند. این می تواند یک دارایی بزرگ باشد، زیرا چشم انداز فرد را از دیدن هرچیز بعنوان یک خطر به دیدن هرچیز بعنوان یک چالش، تغییر می دهد. و چگونگی پاسخ بدن به استرس را نیز تغییر می دهد. بنابراین آنها اغلب میخندند و این برایشان منافع زیادی به ارمغان می آورد.

این مطلب مهم را نیز بخوانید:  رژیم کریستین بیل | Christian Bale

انعطاف پذیر

 • چشم انداز:

مردم انعطاف پذیر می توانند از اشتباهات خود درس بگیرند (به جای انکار آن ها)، موانع را به عنوان چالش می بینند و اجازه می دهندکه سختی آنها را قوی تر کند. آنها همچنین می توانند معنی را در چالش های زندگی پیدا کنند بجای اینکه خودشان را بعنوان یک قربانی ببینند .

 • معنویت:

متصل شدن به بعد معنوی با قوی تر شدن انعطاف پذیری عاطفی مرتبط است. به خصوص اگر شما به طور درونی متصل هستید و نه تنها از طریق انجام خدمات عملی. (این بدان معنا نیست که افرادی که روحانی نیستند نمی توانند انعطاف پذیر باشند، فقط این ارتباط وجود دارد.)

چطور انعطاف پذیر تر شویم؟

همانطور که اشاره شد، انعطاف پذیری عاطفی می تواند توسعه یابد. و چون استرس و تغییر بخشی از زندگی است، همیشه فرصتی برای تمرکز بر قابلیت انعطاف پذیری وجود دارد.

همه ی اینها علاقه و تعهد به روند است و اطلاعات کمی در مورد اینکه چطور سبب توسعه و تقویت انعطاف پذیری می شود، به ما می دهد.

در ادامه پیشنهاد می کنیم مطالب زیر را مطالعه کنید:

 1. اعتماد به نفس خود را تقویت کنید
 2. سریعترین راه کاهش استرس – راهکارهای روانشناسی برای کاهش استرس
 3. ۲۰ راز زوج های خوشبخت
 4. رازهایی درباره عشق در زندگی | تست آیا زندگی شما در مسیر عشق می باشد

منبع : yekchakavak– بیشتر بخواید: دست-پا-ناخنآیین همسرداریعشق ورزی عاقلانه

لینک کوتاه این مطلب: https://modiredanesh.com/?p=3150


۲ دیدگاه

 1. سلام میشه لطف کنید منبع این مطالب را ذکر کنید
  اگر منابع دیگری هم در مورد انعطاف پذیری عاطفی میشناسید لطفا معرفی بفرمایید
  ممنون

  • سلام دوست عزیز این مطالب از مقاله های انگلیسی معتبر و روانشناس مربوطه جمع آوری می شود و در چند روز آینده مطالب بیشتری از این گونه عنوان ها در سایت انتشار می دهیم امیدوارم برای شما مفید و ارزنده باشد در ماه های آینده پکیج آموزشی و کتاب صوتی این عنوان در سایت گذاشته می شود با ما همراه باشید .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی: * لطفا ریلود کنید