خانه / روانشناسی / الفبای کامیابی / توصیه های کلیدی برای اینکه بتوانید با اطمینان کامل تصمیم بگیرید
کنید با اطمینان کامل تصمیم بگیرید"

تاریخ بروزرسانی: ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ تعداد بازدید : 137 بازدید بدون دیدگاه

توصیه های کلیدی برای اینکه بتوانید با اطمینان کامل تصمیم بگیرید

 توصیه های کلیدی برای اینکه بتوانید با اطمینان کامل تصمیم بگیرید 

فوت و فن تصمیم گیری :

شاید شما هم از جمله کسانی باشید که در زمان تصمیم گیری های زندگی بخاطر استرس و تردید زیاد همیشه تصمیماتی می گیرد که هیچ نتیجه خوبی را در بر ندارد.حتی بعد از آن مدام خود را سرزنش می کنید که باید طور دیگری تصمیم می‌گرفتید.ما قصد داریم برای شما فوت وفن های تصمیم گیری را بیان کنیم تا با اطمینان بیشتری درهمه زمینه ها خصوصا در حوزه‌ی کارآفرینی و کسب‌وکار تصمیمات خود را بگیرید.

با رعایت این روش ها با اطمینان کامل تصمیم بگیرید:

 • بیش از حد فکر کردن ممنوع :

«فلج تحلیلی»، به تحلیل افراطی یا فکر کردن بیش‌از‌حد درمورد چیزی گفته می شود.بسیاری از مردم خصوصا آنهایی که صاحبان کسب و کار هستند ممکن است روی موضوعی بیش از حد تمرکز کرده و بیش از حد جزئیات را در نظر بگیرند در نتیجه تصمیمی بگیرند که به نفعشان نباشد.اما برای این که با اطمینان کامل تصمیم بگیرید بهتراست از در نظر گرفتن جزئیاتی که ممکن است بعدا اشتباه از آب دربیایند،صرف نظر کرده و وسواس به خرج ندهید.

کنید با اطمینان کامل تصمیم بگیرید

 •  قابلیت باز پس گرفتن تصمیم :

تصمیمات ما بر دونوع هستند :

 1.  تصمیماتی که قابل باز پس گیری هستند
 2.   تصمیماتی که نمی‌توانید پس‌ بگیرید.

بهتر است به خاطر تصمیماتی که قابل بازپس گیری هستند وقت خود را بیهوده هدر ندهید.شما می توانید تصمیم خود را بگیرید بعد از پیامدهای بدست آمده را بسنجید و حتی در تصمیماتتان تجدید نظر کنید بنابراین با اطمینان کامل تصمیم بگیرید.

 •  محدودیت زمانی قائل شوید:

برای این که فکر کردن بیش از حد موجب “فلج تحلیلی” شما نشود بهتر است برای تصمیم گیری های خود یک محدودیت زمانی قائل شوید بکار بردن این روش باعث می شود شما به جای این که شما به موضوعات متفرقه فکر کنید ،تمام تمرکز خود را برای موضوع اصلی بگذارید در نتیجه با بررسی جوانب مثبت و منفی تصمیم خود با اطمینان کامل تصمیم بگیرید.

 •  تصمیمات قابل بهبود بگیرید :

همه تصمیمات ما کاملا بی عیب نیستند.

اما سعی کنید:

تمام عواقب خوب و بد تصمیماتتان را در نظر بگیرید زیرا ممکن است این تصمیم در آینده شما هم بازتاب داشته باشدحتی شما باید در طول مسیر هم اطلاعات خود را افزایش دهید تا تصمیم آگاهانه تری بگیرید خلاصه اینکه با تصمیمات خوب‌تان دست به آزمون‌ و خطا بزنید و آنها را رفته‌رفته بهبود ببخشید.

 • عدم تعلل بر چیزی که کنترلی روی آن ندارید :

شاید شما زمانی مجبور باشید که هم زمان چندین مسئولیت را باهم داشته باشید وبخواهید تمرکز خود را روی مسائلی که تحت کنترل شما هستند قرار دهید. نگرانی درمورد مسائلی که از محدوده‌ی کنترل‌تان خارج هستند، فقط باعث می‌شود که در انجام پروژه‌ها تعلل کنید.پس با دادن تمام توجه به مسائلی که امکان کنترل‌شان از دست‌تان برمی‌آید، با اطمینان کامل تصمیم بگیرید.

 • از روش ۱۰-۱۰-۱۰ استفاده کنید :

این استراتژی در واقع به شما کمک می کند تا درمورد عواقب یا منافع کوتاه‌مدت، میان‌مدت و درازمدتِ تصمیمات‌تان خوب فکر کنید و اعتماد به نفش بیشتری در تصمیماتتان داشته باشید

این روش به این صورت است :

که شما از خودتان بپرسید که ۱۰ دقیقه‌ی دیگر، ۱۰ ماه دیگر و ۱۰ سال بعد، چه احساسی درمورد تصمیم الان‌تان خواهید داشت؟

کنید با اطمینان کامل تصمیم بگیرید

 •  از تجارب گذشته خود استفاده کنید :

بسیاری از موقعیت هایی که ما در آن قرار می گیریم همان هایی هستند که قبلا تجربه شان کرده ایم بنابراین با یاد آوری گذشته خود و پیامد آن انتخاب ها می توانیم با اطمینان کامل تصمیم بگیرید. این استراتژی باعث قوی شدن شما در تصمیم گیری می شود.

 •  از تجارب دیگران استفاده کنید :

درمواقع تصمیم گیری در هر موردی عاقلانه ترین کار این است که بدنبال تجارب افرادی بروید که وضعیت آنها مشابه وضعیت شما در حال حاضر بوده است. زیرا این کار باعث می شود شما تصویر روشن تری از آینده تصمیمتان داشته باشید.

 • روشی مشخص برای تصمیمات کوچک :

ممکن است روزانه برای گرفتن چندین تصمیم جزئی انرژیتان گرفته شود و همچنین تمرکز خود را نیز از دست بدهید برای جلوگیری از این کار بهتر است برای این تصمیمات کوچک روش خاصی را مشخص کنید. شما می توانید با تهیه فهرست کار و پرورش عادات ذهنی با اطمینان کامل تصمیم بگیرید.

 •  سهمیه‌ی تصمیم‌گیری روزانه داشته باشید :

هر روز برای خودتان میزان و تعداد تصمیم گیری خاصی را مشخص کنید حال چه آن تصمیم بزرگ باشد و چه کوچک. به این ترتیب می توانید قدرت تصمیم گیری خود را بالا ببرید.

 •  از رسالتی که دنبال می‌کنید، غافل نشوید :

همیشه این نکته را به خاطر داشته باشید که تصمیماتتان نباید شما را از هدف اصلی خود دور کند

 •  مشکلات و راه‌حل‌های احتمالی‌تان را بنویسید :

زمانی که تصمیم گرفتن برایتان مشکل است بهتر است تمام راه حل ها و مشکلاتی که بر سر راه آنها است را یادداشت کنید.این کار باعث می شود مسائل در تصمیم گیری برایتان واضح تر شود و همچنین مشکلاتتان را برای کسی که می خواهد به شما کمک کند واضح تر بیان کنید در نتیجه با اطمینان کامل تصمیم بگیرید.

 •  مزایا و معایب تصمیمات‌تان را بنویسید :

با نوشتن مزایا و معایب این امکان برای شما فراهم می آید که :

 1.  چقدر تصمیمتان با هدف شما همخوانی دارد.
 2.  چقدر به تحقق دورنمای مطلوب‌تان کمک خواهد کرد.
 •  مغلوب ابهامات نشوید :

وقتی سعی دارید دست به کاری نو و بدیع بزنید، کاملا طبیعی است که تمام اطلاعات موردنیازتان را در اختیار نداشته باشید. در این قبیل موارد، چیز زیادی وجود ندارد که جهت کسب اطلاعات و آگاهی درمورد مناسب‌ترین اقدامات به آن متوسل شوید.

این مطلب مهم را نیز بخوانید:  خوراکی های شکم آب کن

پس بپذیرید که :

۲۵ درصدِ اوقات ممکن است اشتباه کنید. در پی پذیرش این موضوع، همچنین بکوشید تعداد تصمیمات‌تان را افزایش بدهید و تصمیماتی را که می‌گیرید، به اجرا برسانید.

روبرت گانتر یکی از نویسندگان بزرگی است که در کتاب خود در مورد تصمیم گیری مطالب جذابی را ارائه می دهد.گانتر معتقد است :

هیچ قانونی برای تصمیم گیری وجود ندارد اما در تصمیم گیری سبک هایی وجود دارد که می توانیم با بهره گیری از آنها تصمیم های بهتری بگیریم.آشنایی با دیدگاه های این کتاب کمک می کند تا به شکلی متفاوت در مورد سبک تصمیم گیری های پیش رویتان فکر کنید. ما قصد داریم در این قسمت دوازده اصلی که برای تصمیم گیری مهم است را به طور خلاصه برای شما بیان کنیم .پسبا ما همراه باشید.

اصل اول :

“قبل از تصمیم گیری های مهم کمی بخوابید.”

طبق گزارشات :

کم خوابی باعث گرفتن تصمیمات فاجعه آمیز می شود پس اگر قرار است در زندگی تصمیمات مهم بگیرید بهتر است قبل از آن خوب بخوابید و استراحت کنید تا با چشمانی باز و هوشیار وبا اطمینان کامل تصمیم بگیرید.

کنید با اطمینان کامل تصمیم بگیرید

اصل دوم :

” آزاد بودن ذهن و تمرکز، کمک بزرگی برای تصمیم گیری است.”بهترین ایده ها و تصمیم ها زمانی است که ما آرامش و تمرکز داریم که می توان آن را با کارهایی مانند دوش گرفتن ،پیاده روی ،دویدن ، خواب و…. بدست آورد.پس  اگر به دیوار بسیار بزرگی رسیدید دست به تبر و پتک نبرید. برای گرفتن تصمیمات بزرگ بهترین کار این است که به جای نیروی فیزیکی ، از نیروی فکرتان استفاده کنید و با اطمینان کامل تصمیم بگیرید.

اصل سوم :

“از مشکل فاصله بگیرید.”اگر قرار است برای مشکلی به سرعت تصمیم گیری کنید بهترین کار این است که از مشکل فاصله بگیرید بدین صورت که تصمیمات مختلف خود را روی یک کاغذ بنویسید برای هر گزینه که انتخاب کردید آینده ناشی از آن را هم در چندین سال بعد تصور کنید این بررسی به شما این امکان را می دهد که بفهمید نتایج حاصل از کدام تصمیم بهتر است  در نتیجه با اطمینان کامل تصمیم بگیرید.

اصل چهارم :

“از دنیای واقعی فاصله نگیرید.”باید بدانید شما باید از دریچه واقعیت به یک تصمیم نگاه کنید زیرا بسیاری از تصمیمات در فضای ذهنی خوب هستند اما در دنیای واقعی فاجعه می آفرینند.تصمیم های خود را قبل از اینکه پا به دنیای واقعی بگذارند تصور کنید. به کمک این روش در مورد نتایج دقیق تر فکر خواهید کرد و تصمیم های بهتری اتخاذ خواهید نمود

این مطلب مهم را نیز بخوانید:  عشق قبل یا بعد از ازدواج | رابطه عشق و ازدواج

اصل پنجم :

“از یک فرآیند سیستماتیک استفاده کنید.”با بکار گیری یک روش سیستماتیک، مطمئن خواهید بود که کلیه گزینه ها با دقت و به صورت بی طرفانه مورد توجه قرار گرفته اند و شما قربانی پیش فرض ها و برداشت های خود نشده اید.همچنین باید به منطقی بودن تصمیم ها توجه داشته باشیم. بسیاری از دلایلی که برای تصمیم گیری ها میشنویم، بیش از آنکه توضیح تصمیم باشد توجیه تصمیم هستند. در صورتی که زمان کافی دراختیار دارید، از فرآیندهای تصمیم گیری سیتماتیک استفاده کنید.

اصل ششم :

“سبک تصمیم گیری خود را بشناسید”.درست است که همیشه با توجه به موضوع و نوع تصمیم مورد نظر ،شیوه ای خاص را انتخاب می کنید اما شما همیشه باید سبک تصمیم گیری خود را بشناسید و حتی برای شناختن سبک تصمیم گیری دیگران نیز تلاش کنید تا بتوانید با استفاده از آن تصمیم های خود را بهبود بخشید و با اطمینان کامل تصمیم بگیرید.

اصل هفتم :

“برای اینکه تصمیم گیرنده خوبی باشید، باید تصمیم های اشتباه بسیاری بگیرید.”یک تصمیم گیرعالی به هیج وجه از گرفتن تصمیمات اشتباه خود پشیمان نمی شود بلکه همیشه از اشتباه خود صد ها نکته برای تصمیمات بعدی برداشت می کند.بنابراین :اشتباه کنید و اجازه دهید دیگران هم اشتباه کنند. سعی کنید برخی گام های عملی غیر منتظره بردارید، حتی اگر به موفقیت قطعی آنها اطمینان ندارید. این تجربه ها روش تصمیم گیری شما را در آینده تحت تاثیر قرار خواهد داد.

اصل هشتم :

” از اشتباه های خود درس بگیرید.”اشتباه کردن در تصمیم گیری ها زیاد مهم نیست چیزی که در این میان مهم است درس گرفتن و نکته برداری از این اشتباهات است.بهتر است هر هفته ساعاتی را به بررسی اشتباهات خود یا گروهتان اختصاص دهید.

بررسی مورادی مانند :

 1.  چه تصمیم هایی گرفتید؟
 2.  چطور می توانستید آنها را بهبود دهید؟
 3.  این تجربه چطور می تواند مهارت های تصمیم گیری شما را در آینده بهبود بخشد؟

کنید با اطمینان کامل تصمیم بگیرید

اصل نهم :

“آموزش در آستانه خطر”یادآوری و درس گرفتن از اشتباهات و نتایج فاجعه آور تنها کافی نیست بلکه باید به تصمیم گیری هایی بیاندیشید که شما را تا آستانه بحران پیش برده اند هرچند ممکن است شما به دلایلی از نتایج  فاجعه آن در امان مانده باشید پس از آنها هم درس بگیرید و رفتار خود را در آینده تغییر دهید تا با اطمینان کامل تصمیم بگیرید.

اصل دهم :

” از سبک تصمیم گیری های دیگران درس بگیرید.”سبک تصمیم گیری های مهم دیگران را مطالعه و بررسی کنید و ببینید چه عواملی در موفقیت یا شکست آن تصمیم ها نقش داشته اند. البته مطالعات موردی و شبیه سازی شرایط واقعی می توانند به شما کمک کنند تا تصمیم گیری را تمرین کنید و بدون نگرانی از عواقب منفی تصمیم ها به اتخاذ تصمیم بپردازید.

اصل یازدهم:

” نتایج حاصل از سبک تصمیم گیری ها، معیار خوبی برای قضاوت در مورد آنها نیستند.”نتیجه مناسب یک تصمیم همیشه به درست بودن آن تصمیم منجر نمی شود و چیزی که شما باید در مواقع تصمیم گیری به آن توجه ویژه داشته باشید فرآیند و کیفیت تصمیم گیری و درس گرفتن از آنها است.

در ادامه پیشنهاد می کنیم مطالب زیر را مطالعه کنید:

 1. افراد موفق بعد از ساعت کاری چه برنامه ای دارند | برنامه ریزی افراد موفق
 2. ۵ قانون اساسی برای داشتن یک مذاکره ی بهتر
 3. ۵ راه مغز برای حقه زدن به شما | حافظه
 4. نگاهی به ۱۱ روش برای بهبود حافظه خود

منبع: yekchakavak – بیشتر بخوانید : راز شفا بهداشت موماسک

لینک کوتاه این مطلب: https://modiredanesh.com/?p=3751


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی: * لطفا ریلود کنید