خانه / خانواده / جوانان و نوجوانان / کلیدهای رفتاری برای مقابله با اضطراب در نوجوانان
اضطراب در نوجوانان"

تاریخ بروزرسانی: ۱۹ خرداد ۱۳۹۷ تعداد بازدید : 149 بازدید بدون دیدگاه

کلیدهای رفتاری برای مقابله با اضطراب در نوجوانان

کلیدهای رفتاری برای مقابله با اضطراب در نوجوانان

 

اضطراب و نگرانی در هر سن و سالی می تواند تبعات روحی و جسمی زیادی برای افراد مختلف داشته باشد . اما با توجه به حساسیت زیاد و دوران سرنوشت ساز نوجوانی شاید بتوان نگرانی و اضطراب این دوره را در صورت تداوم از خطرناک ترین نوع اضطراب دانست که اقدام به موقع برای مرتفع کردن این اضطراب ها بخصوص از سمت والدین بسیار حائز اهمیت می باشد.

اضطراب در نوجوانان به دلیل اینکه توانایی آنها را برای حل مشکلاتشان تحت الشعاع قرار می دهد به شدت می تواند اعتماد به نفس نوجوانان را تضعیف کند. متاسفانه منابع زیادی برای کمک به خانواده هایی که دارای نوجوان مضطرب هستند حداقل در ایران وجود ندارد و گاهی حتی متخصصین این موضوع را طبیعی عنوان می کنند و عملا کمک خاصی به حل اضطراب در نوجوانان نمی کنند و ار پیامد های زیان بار آن غافل هستند.

گاهی هم به کتاب هایی برای کنترل اضطراب در نوجوانان مراجعه می شود که عملا برای بزرگسالان نوشته شده و نمی تواند خیلی مناسب باشد. این در حالی است که کنترل اضطراب در نوجوانان اصلا کار مشکلی نیست و به راحتی می توان به آنها کمک کرد . برای کمک به کنترل اضطراب در نوجوانان هیچ کس نزدیکتر و بهتر از پدر و مادر نیست از این رو بدون نیاز به تخصص خاصی می تواند برای غلبه به اضطراب در نوجوانان آنها را یاری داد.

اصل وجودی اضطراب در نوجوانان بر خلاف تصور بسیاری از پدر و مادر ها اصلا به دلایل تربیتی و یا اشتباهات آنها نیست.متاسفانه شرایط کنونی زندگی و مشکلات عدیده ای اطراف زندگی های امروزی دلیل اصلی اضطراب در نوجوانان هستند

 

 

برای کاهش و کنترل اضطراب در نوجوانان اقداماتی باید انجام شود که با هم مرور می کنیم:

 

شناخت دلایل 

ابتدایی ترین کار برای شما به عنوان والدین شناخت عواملی است که این استرس و اضطراب در نوجوانان را سبب شده است. هر چند داشتن کمی اضطراب همیشه هم بد نیست و گاهی به انجام بهتر کارها کمک می کند. اما اگر عواملی هستند که باعث اضطراب در نوجوانان می شوند و از کنترل آنها و قدرت مقابله آنها خارج هستند باید شناسایی شوند. با او در این خصوص صحبت کنید. یا از نشانه ها و شرایطی که در آن قرار دارد این موضوعات را بفهمید و برای مدتی آنها را یادداشت کنید.

این مطلب مهم را نیز بخوانید:  نگاهی به ۱۱ روش برای بهبود حافظه خود

گاهی برای شناسایی اضطراب در نوجوانان خود آنها نمی توانند به شما کمک کنند. گاهی نشانه عادی استرس و اضطراب در نوجوانان به شکلی بروز می کند که فهم آن برای خود نوجوان دشوار است.

 • اینکه او پرخاشگر شده، داد می زند
 • ناخن های خود را می جود
 • بی خوابی یا بد خوابی دارد
 • عرق می کند
 • یا دیگران می گویند بد خلق و بد اخلاق شده
 • زود از کوره در می رود و یا کم طاقت و زود رنج شده

همه نشانه های اضطراب در نوجوانان است که گاها حالت پنهان دارد.

 

اضطراب در نوجوانان

راه های کمکی برای کنترل آن:

 

صحبت منطقی

پس از شناسایی ریشه اضطراب در نوجوانان می توان با صحبت کردن منطقی و به دور از هر گونه نصیحت و استدلال های بی دلیل و تنها با ارائه پیشنهادات و راه حل های مناسب و دادن قوت قلب و فهماندن میزان توانایی او  برای فائق آمدن بر استرسش کمک کنید. گاهی بهترین راه برای اینکه بتوان اضطراب را در نوجوانان کنترل کرد این است که با آنها صحبت کنید و به آنها بگویید که برای حل مشکلشان تنها نیستند و مشکل آنها مشکل شما هم هست و با هم این موضوع را حل خواهید کرد.

 

دور شدن از عوامل اضطراب زا

هر جند همیشه نمی توان برای مشکل اضطراب در نوجوانان صورت مسئله را پاک کرد ولی در برخی از موارد این کار بهترین کار ممکن است. مثلا اگر دلیل اضطراب در نوجوانان دیدن فیلم های ترسناک است باید او را از دیدن این فیلم ها منع کنید، اگر با تنهایی دچار استرس می شود نباید حتی المقدور تنها باشد و اگر با برخی از دوستانش مشکل دارد باید دوستان خود را عوض کند. در نظر داشته باشید این کار به هیچ عنوان پاک کردن مسئله نیست. حتی بزرگترها هم گاها این مشکلات را دارند و این یک موضوع کاملا طبیعی است که افراد از تنهایی رنج ببرند، دوست خوب نداشته باشند و یا با فیلم ترسناک بترسند.

 

کمک به برنامه ریزی و نظم دادن به کارهای او

قبول بفرمایید اغلب مشکلات اضطراب در نوجوانان نداشتن برنامه منظم و در اصل بی نظمی در انجام کار ها است. وقتی نوجوان با کوهی از کارهای انجام نشده مواجه می شود اولین اتفاقی که می افتد هجوم اضطراب در نوجوانان است. بهتر است برای اینکه کمی از اضطراب در نوجوانان را کم کنیم در برنامه ریزی ها و انجام برخی از کارها به آنها کمک کنیم.

این مطلب مهم را نیز بخوانید:  توصیه های کلیدی برای تغذیه با شیر مادر

 

محیط نوجوانان را تغییر دهید

محیط ها اغلب عوامل استرس زایی هستند بخصوص اگر خاطرات و تجربیات خوبی برای آنها نداشته باشند. گاهی باید تغییر محیط داد. مثلا یک رستوران جدید را امتحان کنید، با آنها با پارک بروید، سینما را امتحان کنید و هر تغییر محیطی دیگری که لازم است حال و هوای نوجوانان را تغییر بدهد انجام دهید. گاهی به سادگی با یک تغییر محیط کلی از بار اضطراب در نوجوانان کم می شود.

 

از مشاور کمک بگیرید

اگر عوامل اضطراب در نوجوانان را آنقدر جدی می بینید که برای حل مشکل آنها واقعا کاری از دست شما ساخته نیست بهتر است با یک مشاور مشورت کنید. همیشه تخصص می تواند گره گشا باشد و می تواند راه حل های جادویی جدیدی به همراه داشته باشد.

 

اضطراب در نوجوانان

علل به وجود آورنده اضطراب در نوجوانان

 1.  اضطراب های جسمانی
 2. اضطراب اجتماعی
 3. اضطراب های خانوادگی
 4. اضطراب های عاطفی
 5.  رقابت های نا سالم
 6.  مشکلات جسمانی و آسیب زا
 7. اضطراب هایی که به تغییرات زندگی مربوط می شوند
 8. اضطراب هایی که از طرف همسالان هستند
 9.  رقابت ها و تمایز خواهر برادری
 10. اعتماد به نفس پایین
 11.  ضعف مدیریت زمان و کارها

 

راه های درمان اضطراب در نوجوانان

 • خواب کافی
 • گردش و تفریح
 • ورزش و فعالیت جسمانی
 • حمایت و کمک محکم خانواده
 • رژیم های غذایی مناسب
 • تمرکز بر روی نقاط قوت
 • صحبت درباره عامل مشکل
 • انجام فعالیت هایی که رضایت بیشتر او را به همره دارد.

 

 

در ادامه پیشنهاد می کنیم مطالب زیر را مطالعه کنید:

 1. رفتار های غذایی برای رشد کودک را مورد بررسی قرار دهید؟
 2. مصرف دارو در دوران شیردهی
 3. مشکلات دوران بارداری | مشکلات شایع دوران بارداری
 4. رشد تکمیلی جنین بر حسب هفته fetal develop by week

 

منبع: yekchakavak – بیشتر بخوانید: بیماری های شایع در کودکانامور تربیتی فرزنداندانستی های نوزاد

لینک کوتاه این مطلب: https://modiredanesh.com/?p=1489


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی: * لطفا ریلود کنید