خانه / خانواده / بارداری و زایمان / تغییرات سینه در دوران بارداری |یک چکاوک
تغییرات سینه"

تاریخ بروزرسانی: ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ تعداد بازدید : 252 بازدید بدون دیدگاه

تغییرات سینه در دوران بارداری |یک چکاوک

تغییرات سینه ها:

رشد سیستم سینه در دوران بارداری بخاطر تحریکات هورمونی می باشد و تولید هورمون استروژن و پروژسترون که در بردارنده افزایش جریان خون در رشد سینه را دارد.

تغییرات سینه در روند حاملگی:

 1. هفته ۳-۴ حاملگی: احساس تیرکشیدن سوزش ناشی از افزایش خون گیری سینه ها به خصوص دور نوک سینه
 2. هفته ۶ حاملگی: نمو مجاری و غدد پستانی موجب بزرگ شدن حساس و دردناک شدن و سفت شدن سینه ها به خصوص در زنانی می گرددکه به طور طبیعی دارای تغییرات پستانی قبل از قاعدگی می باشد.
 3. هفته ۸ حاملگی: ورید های سطحی آبی رنگ مشاهده می‌شود.
 4. هفته ۸ -۱۲ حاملگی: غدد چربی ایجاد می شود که این غدد با ترشح خود نوک سینه را نرم و انعطاف پذیر نگه می دارد . ناحیه تیره دور نوک سینه تیره تر می شوند. و هاله ثانویه روشن تری در اطراف آن ایجاد می شود.
 5. هفته ۱۶ حاملگی : آغوز می تواند ایجاد شود ناحیه تیره رنگ در ظاهر نقطه نقطه می باشد.
 6. در اواخر حاملگی: آغوز ممکن است از سینه ها بیرون بیاید. پروژسترون موجب می شود نوک سینه برجسته تر و قابل حرکت تر شود.

 

چگونه می توان درد سینه در دوران بارداری را کاهش داد؟

یک سری از ناراحتی های دوران بارداری وجود دارد که مادران را به تنگنا می کشاند. یکی از آن موارد بزرگ شدن سینه به همراه درد آن میباشد. چون سینه از چربی تشکیل شده است و فعالیت ترشحی را در دوران بارداری برعهده

دارد این عوامل مادر را به ستوه می آورد. بزرگ شدن سینه در دوران بارداری می تواند همراه با درد و ناراحتی باشد.

حمایت کردن سینه ها با یک سینه بند با سایز مناسب می‌توان بهترین گزینش باشد که توصیه ما به خانم های باردار استفاده از لباسهای راحتی و نخی و بدون بند می باشد . در طول شب می توانید از سینه بندهای مخصوص خواب

استفاده کنید.

علاوه بر استفاده از سینه بند که از الیاف نخی درست شده باشد شما می توانید برای کاهش درد از کیسه یخ و کمپرس سرد موقتا استفاده کنید که می تواند موثر باشد.

حرارت سر باعث بی حسی شده می توانید روزی ۱۰ دقیقه این عمل را با تکه های کوچک یخ انجام دهید.

و توجه لازم را داشته باشید که اگر در دوران بارداری به خاطر راحتی خودتان سوتین استفاده نکنید، این درد را برای شما دو چندان می کند ولی می‌توانید از سوتین های اسفنجی و کلفت دوری کنید در وعده‌های غذایی خود سعی بر

این مطلب مهم را نیز بخوانید:  فرق پیاز و پیازچه | خواص پیازچه برای پوست و بدن

آن داشته باشید که نمک را به اندازه قابل توجهی کاهش دهید ورزش های مناسب از جمله انرژی درمانی و مدیتیشن می‌تواند به تسکین درد سینه کمک کند و در نهایت اگر با این موارد گفته شده درد شما کاسته نشد می‌توان با

پزشک معالج خود درمیان بگذارید.

سینه ها اگر چه ارگان واقعی تولید مثل محسوب نمی شوند ولی ارگان کمکی است که تحت تاثیر مستقیم هورمون های زنانه قرار می‌گیرد.

سایز و شکل سینه ارتباط مستقیم به میزان ترشح شیر از آن ندارد و به میزان بافت چربی -سن – نژاد و ارث – میزان ترشح هورمونی و وضعیت تغذیه بستگی دارد.

تسکین (درد نوک پستان‌ها) تغییرات سینه در بارداری

 1. سینه بند مناسب بخرید.
 2. سینه بندهای اندازه بپوشید.
 3. پد سینه بپوشید.
 4. آب درمانی
 5. کمپرس‌های خنک
 6. از محرک‌ها خودداری کنید
 7. به‌اندازه‌ی کافی آب بنوشید

تغییرات سینه

دلایل درد در نوک پستان ها:

سینه های یکی از حساس ترین قسمت های بدن هستند و نوک سینه نیز حساس ترین قسمت سینه است. به همین دلیل سینه ها به راحتی تحت تاثیر عواملی محیطی مانند فعالیت روزانه و لباس پوشیدن قرار می گیرند.

 • لباس پوشیدن

سوتین های نامناسب باعث درد در سینه می شود .

 • مواد شیمیایی

یکی دیگر از دلایل درد نوک سینه تغییر پودر لباسشویی یا ژل لباسشویی که برای شستن لباس هایتان استفاده می کنید می باشد که باعث حساسیت در بدن شما می شود

 • شیردهی

  وقتی کودک شما در حال شیر خوردن باشد این تداوم شیردهی باعث ترک خوردن نوک سینه و تورم می شود که به همراه درد در نوک سینه خود را نمایش میدهد پس سعی کنید وقتی که به کودک خود می خواهید شیر بدهید نوک سینه خود را تمیز و خشک نگه دارید تا این علائم درد در شما کمتر شود .

 

تغییرات بدن باعث درد نوک سینه می شود. این تغییرات عبارتند از:

 • تغییرات هورمونی

نوسان هورمون های جنسی زنانه، پروژسترون و استروژن:به خاطر نزدیک شدن به زمان پریودی

 • کاندیدیازیس

وقتی مادر شیرده دچارعفونت نوک سینه امی شود به این مشکل بر میخورد که با کرم های ضد قارچ قابل درمان است. اگر درد شدیدی در نوک سینه و داخل سینه تجربه کردید حتما به پزشک مراجعه کنید. ممکن است دچار این عفونت شده باشید.

 • اگزما

نوعی ورم می باشد که باعث درد می شود. در این حالت یکی از سینه ها یا هر دو قرمز می شوند و ترشحاتی خواهند داشت. سعی کنید با کرم های هیدروکورتیزون این مشکل را حل کنید. اما اگر بهبود نیافتید با پزشک تماس بگیرید.

 

بعضی از تغییرات سینه می تواند ناشی از بیماری های خاص در سینه شود مثل سرطان یا کیست که باید حتما این تغییرات سینه را تحت نظر دکتر درمان کرد و با آزمایش های خاص به این موضوع رسیدگی کرد پس تغییرات سینه را دست کم نگیرید .

تغییرات سینه

 دلیل تغییرات سینه در دوران بارداری چیست؟

افزایش سطح هورمون در دوران بارداری باعث افزایش جریان خون می‌شود و باعث تغییر در بافت سینه که ممکن است سینه های شما احساس تورم ،درد ،تنگی غیرعادی حساس به لمس شود. بعضی از زنان این حس را دردناک

توصیف می کنند.

نکته:

رطوبت پستان می توانند یکی از اولین نشانه های بارداری باشد این معمولا حدود ۴-۶ هفته شروع می شود و از طریق سه ماهه اول ادامه می یابد.

به گفته دکتر ندا مقتدری اصفهانی متخصص زنان: شروع بارداری تغییرات زیادی در پستان های مادر به وجود می آید. در این دوران مجاری و غدد شیری تحت تاثیر هورمون هایی مثل استروژن، پروژسترون و پرولاکتین رشد می کنند. تقریبا همه خانم های باردار متوجه بزرگی، سنگینی و گاهی درد پستان می شوند. برجستگی هایی نیز در اطراف و هاله پستان به وجود می آید. خروج ترشح های آبکی از نوک پستان غیرطبیعی نیست و همه این تغییرات برای این است که پستان برای شیردهی به کودکی که در راه است، آماده شود. پس پستان مادر باردار متراکم تر و بزرگ تر است. این تراکم ممکن است باعث شود نتوانیم یک توده غیر طبیعی را از بافت طبیعی تشخیص دهیم بنابراین درخواست سونوگرافی از پستان قبل از بارداری کاملا علمی است تا پزشک شناختی درباره بافت پستان پیدا کند اما وجود توده های فیبروکیستیک در پستان ها نگران کننده نیست.

در ادامه پیشنهاد می کنیم مطالب زیر را مطالعه کنید:

 1. اعتماد به نفس خود را تقویت کنید
 2. انواع بیماری های ویروسی و عفونی در کودکان
 3. اطلاعاتی درباره ی واکسن های اطفال و برنامه واکسیناسیون اطفال
 4. بیماری دیفتری چیست |چگونه می توان آن را درمان کرد ؟

 

منبع : yekchakavak -بیشتر بخوانید: سرگرمی کودکان ورزش دوران بارداریروانشناسی جوانان

 

 

این مطلب مهم را نیز بخوانید:  کلیدهای رفتاری برای مقابله با اضطراب در نوجوانان

لینک کوتاه این مطلب: https://modiredanesh.com/?p=533


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی: * لطفا ریلود کنید