خانه / خانواده / اطفال / روش های مراقبت از نوزاد | دانستنی های نوزاد یک ماهه
نوزاد یک ماهه"

تاریخ بروزرسانی: ۵ تیر ۱۳۹۷ تعداد بازدید : 200 بازدید بدون دیدگاه

روش های مراقبت از نوزاد | دانستنی های نوزاد یک ماهه

روش های مراقبت از نوزاد| دانستنی های نوزاد یک ماهه

همه چیز در مورد نوزاد یک ماهه:

روز اول:

تستهای سلامت و خستگی مادر را جدی بگیرید

 

نوزاد یک ماهه  :

بلافاصله بعد از تولد، نوزاد شما را به بخش نوزادان می فرستند تا تستهای سلامت به نام تست آپگار را از او بگیرند، این تستی است که با کمک آن پزشکان از سلامت نوزاد مطمئن می شوند و نشانه های حیاتی او را چک می کنند.

این تست یک دقیقه بعد از زایمان و برای بار دوم پنج دقیقه بعد از زایمان انجام می شود و بعد نوبت به معاینه جسمی می رسد.

بعد از بررسی دمای بدن، نبض، تعداد تنفس، اندازه گیری وزن، قد و دور سر، نوزاد را به آغوش شما می آورند تا آرام بگیرد و اولین شیر زندگیش را بخورد.

ممکن است از هوشیاری نوزادتان متعجب شوید، با اینکه دیدش هنوز تار است اما به خوبی می تواند اشیایی که در ۲۰ تا ۲۵ سانتیمتری صورتش قرار دارند، ببیند. پس تعجب نکنید اگر دیدید نوزاد چند ساعته شما با دقت به اجزای چهره تان نگاه می کند.

اگرچه هنوز خواب آلودست اما تمام حواسش را به کار می گیرد تا شما و دنیای اطرافش را بهتر بشناسد،اگر انگشتتان را کف دست او قرار بدهید، محکم چنگ میزند و حتی ممکن است ساعتها انگشت شما را در مشتش نگه دارد.

نوزادان بیشتر زمان خود را در خواب می گذرانند، آنها حدود ۲۰ ساعت در طول روز می خوابند و زمان باقی مانده به شیر خوردن، تعویض پوشک و ناز و نوازش سپری می شود.

 

مادر:

فارغ شدن و زایمان پایان دوران خوش بارداری نیست، مادر تازه فارغ شده با تولد فرزندش وارد مرحله جدیدی می شود.

او در حال گذراندن دوران نقاهت است و در این زمان به بیشترین توجه و همدردی نیاز دارد.

این زمان دوران احساسات ضد و نقیضی است که تمام مادران پشت سر میگذارند: احساس خوشحالی از پایان موفقیت آمیز یک بارداری طولانی و خستگی و ناتوانی به دلیل زایمان سخت و تولد نوزاد.

اگر سزارین شده اید باید به خاطر داشته باشید عمل جراحی سخت و سنگینی را پشت سر گذاشته اید و باید حسابی استراحت کنید.

به یاد داشته باشید به محض اینکه بیمارستان را ترک میکنید دیگر تنها مسئولیتتان رسیدگی به خودتان و نوزادتان است.

کارهای منزل، پخت و پز و پذیرایی از مهمانها و دوستان و آشنایان را به دیگرا فراد خانه بسپارید.

اگر زایمان طبیعی و برش اپیزیوتومی داشتید، ممکن است کمی اوضاع برایتان سختتر باشد، از کیسه های یخ و بالشت که ای مخصوص برای نشستن استفاده کنید تا درد کمتری داشته باشید.

توصیه های لازم برای دستشویی رفتن و حمام کردن را از پرستاران بپرسید و مراقب بخیه ها و جای زخم باشید تا دچار عفونت نشوند.

 

نوزاد یک ماهه

روز ۲ تا ۴

حواستان به رنگ و روی فرشته کوچولو باشد

 نوزاد:

کلستروم همان شیر اولیه است که به آن آغوز هم می گویند.

آغوز سرشار از مواد غنی غذایی، چربی و پروتئین است که برای رشد نوزاد ضروری است. همچنین آنتی بادیهایی دارد که نوزاد را مقابل بسیاری از بیماریها واکسینه میکند، پس حتی اگر خودتان قصد شیردادن هم ندارید حداقل آغوز را به کودک بدهید.

پس از تولد باید کودک را گرم نگه دارید، او از فضایی گرم و نرم به دنیای بیرون آمده و ممکن است احساس بی پناهی کند. برای همین بهتر است او را در پارچه ای بپیچید و در آغوش بگیرید تا به نوعی حس امن بودن را برایش ایجاد کنید.

رنگ و روی نوزاد

در این روزها به رنگ و روی نوزادتان خیلی توجه بکنید. برخی از نوزادان پس از تولد دچار «زردی » میشوند که به دلیل بالارفتن سطح بیلیروبین در خون ایجاد میشود.

اگر کودک شما به وقت طبیعی به دنیا آمده باشد احتمالا شبیه یک فرشته لپ صورتی است اما اگر کمی زودتر به دنیا آمده باشد ممکن است کمی زرد به نظر بیاید.

در اتاق با نور کافی فشار ملایمی روی قفسه سینه کودک وارد کنید، اگر هنگام برداشتن فشار، ته رنگ زردی روی پوست باقی ماند با پزشک خود مشورت کنید. پزشکان میتوانند با انجام آزمایش خون و اندازه گیری سطح بیلیروبین به شما کمک کنند.

برای برطرف کردن زردی معمولا از فتوتراپی استفاده میکنند، یعنی کودک را برهنه زیر نور فلورسنت قرار میدهند تا بیلیروبین خون پایین بیاید.

خودتان هم می توانید با قرار دادن کودک در معرض نور خورشید به پایین آوردن این پروتئین کمک کنید.

در این چند روز وظیفه پاک کردن پوشک هم برعهده شماست.

با دیدن اولین دفع نوزاد تعجب نکنید، اولین دفعها ماده ای سیاه رنگ و قیر مانند و چسبناک است که مکونیوم نام دارد و در اثر بلعیدن آب درون رحم در معده نوزاد جمع شده.

این کاملا طبیعی است و جای نگرانی ندارد. کودک باید تا ۲۴ ساعت اول حداقل یک بار مکونیوم دفع کند. در غیر این صورت بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

 

مادر:

 

حالا دیگر شما با فرشته تازه متولد شده تان به خانه آمده اید و زندگی جدیدی پیش رو دارید.

در روزهای اول سعی کنید بیشتر استراحت کنید و همان روتین و برنامه بیمارستان را اجرا کنید یعنی خوردن و خوابیدن و مراقبت از کودک تا برای روزهای پر دردسر آینده تجدید قوا کنید!

انعطاف پذیر باشید، بر اعصاب خود مسلط باشید و از احساس مادرانه تان پیروی کنید. در این روزها باید برنامه تان را به دست نوزاد بدهید و با خواسته های او جلو بروید تا هر دو به شرایط جدید عادت کنید. مطمئن باشید به زودی رشته کارها دستتان میآید و تجربه کافی را کسب خواهید کرد.

این مطلب مهم را نیز بخوانید:  هفت مرحله برای بهبود وضعیت مالی

اگر به کودک شیر می دهید، سعی نکنید برنامه خاصی برایش در نظر بگیرید. طبق نیاز نوزاد هر وقت شیر خواست از او دریغ نکنید. ممکن است نوزاد شما در یک وعده هوشیارتر باشد و شیر بیشتری بخورد یا حتی ممکن است به دلیل خواب آلودگی در یک وعده نتواند خودش را سیر کند و وسط شیر خوردن خوابش ببرد. پس هر وقت احساس کردید نیاز است، به او شیر بدهید. در ضمن زمانیکه نوزاد شما مک می زند، غدد شیری ترشح بیشتری می کنند و شیر بیشتری تولید می شود که برای روزها و هفته های آینده تغذیه نوزادتان لازم است.

ممکن است در این روزها احساس خستگی و افسردگی کنید.

سندرم افسردگی پس از زایمان معمولا در روزهای ۳ و ۴ به بعد به سراغ مادران می آید.افسردگی پس از زایمان در تمام مادران شایع است و به دلیل تغییرات هورمونی رخ میدهد و پزشک شما مطمئنا می تواند کمکتان کند تا با این اوضاع کنار بیایید.

اگر احساس درماندگی کردید و از اوضاع جدید لذت نمی بردید، به سرعت با پزشک خود مشورت کنید.

هر چه نوزاد شما بیشتر از سینه شیر بخورد و مک بزند، غدد شیری بیشتر تحریک میشوند و شیر بیشتری ترشح می کنند، پس هر وقت نوزاد نیاز داشت به او شیر بدهید و در ماههای اول برنامه و ساعت را فراموش کنید.

 

روز ۵ و ۶

آروغ گرفتن ضروری است:

نوزاد:

بعد از هر بار شیر دادن باید آروغ نوزاد را بگیرید.

این کار به مهارت و استعداد خاصی نیاز دارد که البته مادران به سرعت رگ خواب نوزادشان دستشان می آید.

اگر نوزاد بعد از شیر خوردن آروغ نزند هوایی که با مکیدن شیر بلعیده باعث می شود دل درد بگیرد.

با شیر دادن درست میتوانید این مشکل را تا حدودی حل کنید. حواستان باشد لبهای نوزاد کاملا به دور سینه قرار بگیرد.

برای آروغ گرفتن موقعیتهای مختلف را امتحان کنید تا ببینید کدام بهتر جواب می دهد. او را عمود بگیرید طوری که سرش روی شانه تان باشد. قفسه سینه اش روی سینه تان قرار بگیرد و بعد کمر و شکمش را به آرامی ماساژ بدهید، هرگز به کمر او ضربه نزنید یا او را به صورت دمر روی پایتان نگذارید و تاب ندهید. تمام راهها را امتحان کنید تا ببینید کدام برای شما و نوزادتان راحتتر است.

برگرداندن مقداری شیر در این حالت کاملا طبیعی است، نترسید. در عوض دستمالی تمیز روی شانه یا پاهایتان قرار دهید تا لباسهایتان کثیف نشود.

بند ناف نوزادتان را تمیز و خشک نگه دارید و به توصیه های پرستاران در این باره دقت کنید.

هر بار که پوشک را عوض میکنید بند ناف را هم خشک کنید. اگر در ناحیه پوشک قرمزی و التهاب دیدید حواستان را جمع کنید، نوزاد را زود به زود عوض کنید و برای پیشگیری از سوختگی پوشک با پزشک مشورت کنید.

مادر:

هورمونهای شما به سرعت در حال تغییرند و همچنین ممکن است در حال دست و پنجه نرم کردن با عوارض فیزیکی بعد از زایمان باشید.

استراحت و کمک گرفتن از دیگران می تواند به شما کمک زیادی بکند، پس تعارف را کنار بگذارید و بدون هیچ خجالتی در رختخوابب بمانید.استراحت کافی در این روزها برای شما از نفس کشیدن هم ضروریتر است.

حواستان به بخیه های سزارین یا برش اپیزیوتومی باشد.

محل بخیه ها را خشک و تمیز نگه دارید تا عفونت نکنند. هر وقت احساس ناراحتی داشتید یا دمای بدنتان از حد معمول بالاتر رفت، سریع با پزشک خود تماس بگیرید و حالتهایتان را با او در میان بگذارید.

نوزاد یک ماهه

روز ۷ و ۸

از عطسه های پی درپی نترسید

نوزاد :

حالا دیگر یک هفته کامل گذشته و شما تاکنون بارها پوشک نوزادتان را عوض کرده اید و به او شیر داده اید.

نوزادتان تغییرات زیادی کرده، دیگر از ورمهای بعد از تولد خبری نیست.

نوزاد کوچولوی شما حالا مدت بیشتری به شما نگاه میکند،به خصوص در زمان شیر خوردن.

از این زمان بیشترین استفاده را ببرید و باناز ونوازش او را همراهی کنید.این فرصتی است که شما دارید و پدران از آن محرومند، پس تا می توانید از این زمان اختصاصی لذت ببرید.

زمانیکه نوزاد را تمیز می کنید به چشمها، گوشها و بینی اش دقت کنید.اگر چشمهایش پف دارند یا قی کرده اند با پزشکش تماس بگیرید.

ممکن است نوزادتان زیاد عطسه کند، نترسید او سرما نخورده، بلکه فقط با این کار مجرای بینی اش را از مخاط اضافی پاک میکند.

گوشهایش را هم با دقت تمیز کنید. پشت گوشها و داخل لاله گوش را فراموشن کنید. یادتان باشد هیچ وقت نباید گوش پاک کن را درون گوشش فشار دهید.

درست است که نوزادتان دیگر کمی جان گرفته و بزرگ شده،اما هنوز برای بیرون بردن او زود است، به خصوص مکانهای شلوغ.

هیچ وقت نوزاد را به جاهای شلوغ نبرید، سیستم ایمنی بدن کودک هنوز ضعیف است وبهتر است در مکانهایی که آدمهای زیادی هستند، قرار نگیرد.

مادر:

تا حالا دیگر شما حالتان خوب شده و از دردهای محل جراحی و خستگیهای زایمان خبری نیست.

حالا می توانید کمی وقت برای خودتان بگذارید.

مصرف ویتامین D و نور خورشید به شما کمک میکند تا حال بهتری داشته باشید و وضعیت هورمونیتان زودتر به حالت عادی برگردد.

این مطلب مهم را نیز بخوانید:  ترفند های آرایشگری | چگونه سریع آرایش کنیم ؟

حالا دیگر می توانید یواش یواش فعالیتهای قبلیتان را آغاز کنید فقط به یک برنامه ریزی خوب نیاز دارید که هم به خودتان برسید و هم به نوزادتان.

 

روز ۹ و ۱۰

افتادن بندناف و اولین ویزیت پزشک

نوزاد:

 1. حتما تا به حال بندناف نوزاد خشک شده و افتاده، شما از این موضوع خوشحالید چون دیگر گیره بند ناف مزاحم ناز و نوازشهای شما یا تعویض پوشک نمی شود.
 2. دیگر وقت آن رسیده نوزاد ۱۰ روزه را برای اولین ویزیت بعد از تولد به مطب پزشک ببرید تا وزن و قد او بار دیگر اندازه گیری شود.
 3. اگر نگرانی در مورد نوزاد دارید با پزشک در میان بگذارید و راهکار بگیرید.
 4. در این زمان مدفوع نوزاد شما، در صورتی که از شیر خودتان تغذیه کند، خردلی رنگ و نرم و دانه دار خواهد بود و اگر از شیر خشک تغذیه کند رنگش تیره تر، کمی سفتتر و بودارتر خواهد بود.
 5. با این حال اگر هنوز نگرانی دارید نزد پزشک مطرح کنید.
 6. هنوز نوزاد کوچک شما نیاز به برنامه خاصی ندارد، سعی نکنید به او برنامه بدهید، در عوض خودتان را با نیازهایش هماهنگ کنید تا نوزادی آرام و بی دردسر داشته باشید.

 

 

نوزاد یک ماهه :

 • اگر کودک تازه متولد شده در چند روز اول به دنیا آمدنش، وزن کم کند جای نگرانی وجود ندارد.

نوزادان با مایعات اضافی متولد می شوند و معمولا ۱۰ درصد از وزن تولد خود را در چند روز اول تولد از دست می دهند و مجددا شروع به اضافه وزن می کنند. دو هفته از گذشت تولد، نوزاد به وزن لحظه تولد باز می گردد و در طول ماه اول به سرعت وزنش اضافه می شود. متخصصان نمودار رشد نوزاد را به والدین می دهند تا به وسیله آن والدین بتوانند وزن نوزاد خود را بررسی کنند.

 

 • سیستم عصبی نوزاد در بدو تولد هنوز کامل نشده است و در طول ماه اول تولد, مقدار زیادی از این سیستم به پایان رسیده و تکامل می یابد.

کودک با چند رفلکس ذاتی مانند مکیدن متولد می شود. بلافاصله بعد از تولد, با چسباندن نوزاد به پستان ها، او قادر خواهد بود بر روی نوک پستان ها عمل مکیدن را انجام دهد.

نوزاد یک ماهه حتی دارای غریزه راه رفتن است به طوری که اگر کف پاهای او را به سطح جامدی تماس دهید، مشاهده خواهید کرد که چند گام بر آن وارد خواهد کرد.

نوزاد در ماه اول تولد, قادر به کنترل گردنش نیست از این رو مادر باید در زمان آغوش گرفتن کودک, مراقب گردن او باشد.

 

 • تغذیه نوزاد

 1. در طول یک ماه اول از تولد, انتظار می رود نوزاد ۸ تا ۱۲ بار در روز از شیر مادر تغذیه کند یعنی حدودا هر ۲ تا ۳ ساعت، کودک میل به تغذیه با شیر مادر دارد.
 2. هر چند که کودک در زمان گرسنه شدن با حرکاتی از جمله “گشتن به دنبال نوک پستان مادر”، “گریه کردن” تقاضای خود را نشان می دهد.
 3. همچنین از نشانه های اینکه نوزاد به اندازه کافی شیر مادر خورده است این است که ۴ تا ۶ بار در روز نیاز به تعویض پوشک داشته باشد.

 

بینایی نوزاد یک ماهه

در نوزادان تازه متولد شده، بینایی بسیار مبهم است و در واقع نوزادان با دید بسیار پایین و تاری به دنیا می آیند و دید آن ها به شدت نزدیک بین است.

اما در عرض یک ماه تمرکز بینایی بهتر می شود. نوزاد یک ماهه می تواند حرکات یک جسم در حال حرکت را با حرکات سر و چشم های خود, پیگیری کند اما در صورتی که جسم محو شود, کودک آن حرکات را فراموش می کند.

در صورتی که چشمان نوزاد یک ماهه کمی به چپ متمایل است, نگران نباشید, طبیعی است و کودک در تلاش برای تمرکز آن ها می باشد و تا ۳ تا ۴ ماهگی این مسئله باید کاملا رفع شود.

رنگ ها برای نوزاد یک ماهه قابل تشخیص نیست و او همه چیز را سیاه و سفید می بیند.

 

شنوایی نوزاد یک ماهه

پس از انجام روند رشد در رحم مادر در طول بارداری, شنوایی نوزاد پس از تولد بسیار حساس است و در اولین ماه تولد نوزاد به طور کامل شنوایی کامل می شود و در صورت تولید صدا, نوزاد سرش را به سمت منبع صدا می چرخاند.

اگرچه در طول ماه اول ممکن است شنوایی نوزاد توسعه نیافته باشد, با این حال نوزاد می تواند صدای پدر و مادرش را تشخیص دهد. چرا که صدای والدین خود را در هنگام بارداری شنیده است.

 

چشایی نوزاد یک ماهه

اگرچه بخش های چشایی نوزاد متولد شده برای تشخیص طعم تلخ و شیرین به اندازه کافی به تکامل نرسیده است مانند بسیاری از کودکان, نوزادان یک ماهه نیز به طعم شیرینی تمایل دارند.

نوزادان یک ماهه یک حس خوبی از بویایی دارند و در حال حاضر می توانند بوی نوک پستان مادر خود را انتخاب کنند.

امیدواریم در این عنوان نوزاد یک ماهه مطالب مفیدی در اختیارتان گذاشته باشیم .

 

در ادامه پیشنهاد می کنیم مطالب زیر را مطالعه کنید:

 1. زخم سینه در دوران شیر دهی مادران
 2. آیا استفراغ در شیر خواران نگران کننده است؟
 3. چه دمنوش هایی در زمان بارداری بخوریم؟
 4. چرا واکسن سرخک برای کودکان ضروری است؟

 

منبع: yekchakavak – بیشتر بخوانید: اخبار سلامتالفبای کامیابیتکنیک های طلایی کسب ثروت

 

لینک کوتاه این مطلب: https://modiredanesh.com/?p=1445


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی: * لطفا ریلود کنید