خانه / خانواده / پیوند زناشویی / انتخاب همسر / معیارهای انتخاب همسر مناسب از دیدگاه روانشناسان
معیارهای انتخاب همسر"

تاریخ بروزرسانی: ۲۲ تیر ۱۳۹۷ تعداد بازدید : 148 بازدید ۱ دیدگاه

معیارهای انتخاب همسر مناسب از دیدگاه روانشناسان

معیارهای انتخاب همسر مناسب از دیدگاه روانشناسان

ما در این مقالات سعی داریم شما را با معیارهای انتخاب همسر آشنا کنیم تا بتوانید در تصمیم گیری ازدواج خود انتخاب بهتری داشته باشید .

یکی از مسائل بسیار مهم و اساسی قبل از ازدواج در نظر گرفتن معیارهای انتخاب همسر مناسب است .چرا که بیشترین مشکلاتی که در زندگی مشترک به وجود می آید به خاطر نادیده گرفتن این معیار ها  قبل از ازدواج است.پس اگر می خواهیم انتخاب مناسبی داشته باشیم باید وقت بگذاریم و مطالعه کنیم.

این معیارهای انتخاب همسر و ملاک ها دو نوع هستند:

 1. آنهایی که رکن و اساس اند و برای یک زندگی سعادتمندانه حتماً لازم اند.
 2. آنهایی که شرط کمال هستند و برای بهتر و کاملتر شدن زندگی لازم اند و بیشتر به سلیقه افراد و موقعیت آنها بستگی دارند.

  چند معیارهای انتخاب همسر که لازم و ضروری هستند :

 • مذهب
 • تناسب خانوادگی
 • تناسب اجتماعی
 • مسائل مالی و اقتصادی 
 • تناسب تحصیلی  
 • سطح تفکر 
 • گذشته افراد 
 • عشق و عاطفه 
 • تربیت خانوادگی
 • تناسب سنی 
 • اخلاق نیک 
 • سلامت جسمی و روانی  
 • هماهنگی فکری و فرهنگی 
 • تناسب سیاسی 
 • تناسب شخصیتی 

مذهب:

عامل مذهب و نگرش فرد مقابل نسبت به مذهب ,یکی از معیارهای انتخاب همسر است . اگر شما فردی هستید که به اصول و فرامین مذهبی معتقدید،باید حتما شخصی را انتخاب کنید که نسبت به مذهب بی اعتماد یا بی تفاوت نباشد, اگر یکی متدین و دیگری بی دین و بی قید باشد، در زندگی مشترک اختلافات زیادی پیدا خواهید کرد وخوشبخت نخواهید شد.

بنابراین توصیه میشود حتما  فردی را انتخاب کنید که همانند شما فکر کند.

تناسب خانوادگی:

ازدواج با یک فرد مساوی است با پیوند با یک خانواده، فامیل و یک نسل.

مسلم است که بسیاری از صفات اخلاقی، روحی، عقلی و جسمی آن خانواده و فامیل از راه وراثت و تربیت و محیط به این فرد منتقل شده است، این فرد در دامن همان خانواده بزرگ شده است. پس کسی نمیتواند بگوید «من می خواهم با این فرد زندگی کنم و کاری با خانواده اش ندارم» چرا که این فرد جزئی از همان خانواده و فامیل است .

بنابراین چند توصیه ی مهم در این مورد است که باید حتما در نظر گرفته شود:

 • باید موقع ازدواج ارزش های درون خانواده فرد را بررسی کنید و با ارزش های درون خانواده خودتان مقایسه نمایید.
 • اگر این ارزش ها با یکدیگر تناسب داشته باشند، شما زندگی آرامی خواهید داشت.پس در مقایسه ارزش ها دقت داشته باشید.

معیارهای انتخاب همسر

معیارهای انتخاب همسر همراه با تناسب اجتماعی :

در حقیقت مردم دوست دارند با افرادی رفت و آمد کنند که از جایگاه اجتماعی خوبی برخوردار باشند. دو خانواده باید از این حیث با یکدیگر تناسب داشته باشند. و رفتار اجتماعی آنها متناسب با همدیگر باشد . واین یک مسئله مهم است که پسر و دختر در یک ردیف اجتماعی با هم ازدواج کنند.

پس مهم ترین نکاتی که بایددر تناسب اجتماعی  در نظر گرفته شود شامل:

 • ارتباطات و رفت و آمدهای خانوادگی
 • جایگاه
 • شهرت اجتماعی

مسائل مالی واقتصادی:

یکی دیگر از معیارهای انتخاب همسر مسائل مالی و اقتصادی است که تازگیا برای مردم ما بسیار مهم است هر چقدر دو خانواده از لحاظ مالی در یک سطح باشند تفاهم در زندگی مشترک بیشتر است . ازدواج دو طبقه متضاد اجتماعی همیشه مشکلاتی به همراه خواهد داشت. این به صلاح نیست که خانواده ها از لحاظ مالی و ثروت تفاوت زیادی داشته باشند.

مثلا:

کسی که از نظر اقتصادی در یک طبقه بالای اجتماعی است ,همه چیز برایش مهیا بوده، هیچوقت مشکلات و تنگنای مالی نداشته است، نمیتواند  با فردی از خانواده بسیار پایین از نظر اقتصادی ازدواج  کند که سبک زندگیش ,فرهنگ خانوادگیش ونیازهایش با این فرد متفاوت بوده است. که این تفاوت باعث تعارض در احساسات می شود و بعد منجر به دعوا و کشمکش در خانواده میشود که ریشه اش در عدم همخوانی وعدم تناسب اقتصادی است هر چقدر دو خانواده از لحاظ مالی در یک سطح باشند تفاهم در زندگی مشترک بیشتر است.

ازدواج دو طبقه متضاد اجتماعی:

ازدواج دو طبقه متضاد اجتماعی همیشه مشکلاتی به همراه خواهد داشت. این به صلاح نیست که خانواده ها از لحاظ مالی و ثروت تفاوت زیادی داشته باشند.مثلا کسی که از نظر اقتصادی در یک طبقه بالای اجتماعی است ,همه چیز برایش مهیا بوده، هیچوقت مشکلات و تنگنای مالی نداشته است، نمیتواند  با فردی از خانواده بسیار پایین از نظر اقتصادی ازدواج  کند که سبک زندگیش ,فرهنگ خانوادگیش ونیازهایش با این فرد متفاوت بوده است. که این تفاوت باعث تعارض در احساسات میشود و بعد منجر به دعوا و کشمکش در خانواده میشود که ریشه اش در عدم همخوانی وعدم تناسب اقتصادی است.

تناسب تحصیلی:

این خیلی خوب است که زن و شوهر از نظر معلومات و تحصیلات علمی، خیلی با هم فاصله نداشته باشند و در ردیف یکدیگر باشند تا تفاهم بیشتر در زندگی شان به وجود آید. سطح تحصیلات و سطح حرفه در زندگی زناشویی  بسیار مهم است. حتی بهتر است مردان یا زنان پزشک با هم ردیفان خود ازدواج بکنند.

برای اینکه:

 • زنی که تحصیل کرده و دانشگاهی است نمی تواند همسر یک مرد بی سواد یا کم سواد باشد. به نظر می رسد زندگی با زن تحصیل کرده راحت تر است. او خیلی زودتر مسائل را می فهمد و نیاز نیست که خیلی تکرار کنید.
 • متقابلا مردی که دارای تحصیلات عالی است نمی تواند با زنی که دارای تحصیلات پایینی است ازدواج کند.
 • ممکن است یک آدم بی سواد بسیار فرهیخته باشد، مهربان و سطح آگاهیش هم بالا باشد و کلاً شخصیت خوبی داشته باشد ,اما این مسئله هیچ رابطه ای با تحصیلات فرد ندارد.
این مطلب مهم را نیز بخوانید:  سرماخوردگی در کودکان - درمان سرماخوردگی در کودکان

البته  تفاوت یک زن تحصیل کرده با یک مرد تحصیل کرده بسیار زیاد است. غالباً زن  تحصیل کرده از تحصیلاتش در طول زندگی استفاده می کند ولی مرد تحصیل کرده کمتر. برای مثال خانمی که در رشته هنر تحصیلات دانشگاهی دارد، می توانید آثار هنری را در تمامی خانه ملاحظه کنید اما ممکن است آقای مهندس برق در سیستم برق خانه اش کلی اشکال داشته باشد!

معیارهای انتخاب همسر : سطح تفکر

اولین چیزی که در تفکر جلوه گر می شود،عامل هوش است. زندگی با یک آدم کم هوش بسیار مشکل است. کسی که تفکر و هوش خوبی دارد تبحر زیادی در مدیریت دارد. یکی از ارکان اصلی مدیریت ، تفکر خوب است.

چگونگی تشخیص هوش یک فرد :

 1. افرادی که درجه هوشی خیلی پائین دارند کاملاً در رفتار و کردارشان مشخص است.
 2. پختگی لازم را ندارند.
 3. قدرت تشخیصشان ضعیف است.
 4. تفکر انتزاعی: یعنی بیرون کشیدن, توانایی استنباط و درک مفاهیم از موقعیت های کلی. افرادی که تفکر انتزاعی دارند خیلی زود شما را می فهمند.
 5. تفکر حل مسئله ای: تفکری که در آن انسان می تواند مسائل خودش را حل کند. کسانی که این نوع تفکر را ندارند دائم دور خودشان می چرخند، گیج اند، دائم می پرسند چه گفتی، یعنی چه، منظورت چه بود…. وزندگی با آنها بسیار دشوار است پس به هیچ وجه نباید با این افراد ازدواج کنید.

یک نکته مهم در زندگی این است که که متاسفانه مردان بیشتر به زیبایی شریک زندگیشان اهمیت می دهند تا تفکر آن فرد از زندگی و این در حالی است که طبق آمار جهانی بهداشت, زیبایی فقط ۲۵نمره داشته ولی به تفکر ۳۰۰نمره دادند زیرا زیبایی دوره محدودی دارد، ولی ما نمی توانیم تفکر و تعلیم و تربیت را انکار کنیم.

گذشته افراد:

شاید به نظر شما این مسئله زیاد اهمیت نداشته باشد اما حتما باید تشابهاتی بین گذشته شما با گذشته فردی که می خواهید با وی ازدواج کنید باشد.این تشابه باعث درک متقابل می شود و این درک زمانی صورت می گیرد که زن و شوهر سرنوشت مشابهی داشته باشند.

مثلا:

اگر گذشته فردی که می خواهید با وی ازدواج کنید خیلی عالی و در رفاه  بوده،  ولی گذشته شما همه اش درد و رنج و زحمت بوده،  این فرد نمی تواند شما را درک کند. نمی تواند بفهمد موقعیت فعلی را به چه قیمتی به دست آورده اید؛ برایش اهمیتی ندارد. تمام آنچه با زحمت به دست آورده اید را جزء بدیهیات و لوازمات زندگی می داند، حتی گاهی اوقات اصرار می کند موقعیت فعلی را نیز از دست بدهید در حالی که موقعیت فعلی حاصل یک عمر تلاش شماست. این فرد مناسب زندگی شما نیست. پس گذشته بسیار مهم است.

توصیه میشود در ازدواج به سراغ فردی بروید که گذشته ای مشابه شما داشته باشد و شما را درک کند.

عشق و عاطفه:

یکی از مسائلی که در گذشته ماست، عشق و عاطفه در زندگی است. بعضی ها در گذشته ، بسیارمورد محبت و نواازش قرار گرفته اند عده ای دیگر اصلاً مورد توجه نبوده اند و کسی به اینها اهمیتی نداده است .حال اگر این دو نفر با هم ازدواج کنند وفکر کنداو میتوتند خلا عاطفی مرا پر کنددر صورتی که چنین نیست , کسی که هیچوقت مورد محبت قرار نگرفته، تشنه محبت است، هرچه محبت کنید سیراب نمی شود. همیشه می پرسد مرا دوست داری، می گویید بله , ولی باور نمی کند  برعکس، شخصی که برایش همه چیز مهیا بوده سیراب است مثلا به زحمت هدیه ای را برایش فراهم می کنید اما جلب توجهش را نمی کند. گاهی اصلاً شما را تحویل نمی گیرد، آنها آدم های سردی هستند ، هر کاری کنید به چشم آنها نمی اید.

ما در اینجا چند راهکار به شما معرفی میکنیم:

 • پدر و مادرها در محبت کردن به بچه ها، باید حد تعادل را رعایت کنند.
 • بهترین حالت، تعادل است. باید دنبال کسی بگردید که گذشته معتدل داشته است.
 • از او سؤال کنید شما را چقدر دوست داشته اند. اگر گفت «تا حالا هیچکس را به اندازه من دوست نداشته اند و از ابتدای امر هر چه خواسته ام برایم فراهم بوده است.» این فرد برای زندگی با شما مناسب نیست.

معیارهای انتخاب همسر

انتخاب همسر با تربیت خانوادگی:

تربیت خانوادگی بر شخصیت و نحوه رشد افراد اثر می گذارد. اگر در خانواده راه و رسم زندگی مشترک به افراد آموخته شود و آنها را برای پذیرش یک سری از مسائل و واقعیات زندگی آماده نمایند آخر یا اول بودن آنها چندان اهمیتی ندارند.

نکته دیگر:

این که همیشه برای فرزندان آخر همه چیز مهیا نبوده است. گاهی فرزندان آخر بیشتر از دیگر فرزندان دچار استرس می شوند برای این که پدر و مادر در جوانی بیمار نبوده اند و حالا بیمار شده اند و این در حالی است که دیگر فرزندان خانواده ازدواج کرده اند و مسئولیت پدر و مادر بیمار بر عهده فرزند آخر است. پس باید توجه داشت که نوع تربیت، نحوه برخورد و گذشته افراد مهمتر از جایگاه آنها در خانواده است.

این مطلب مهم را نیز بخوانید:  شیوه تربیت کودکان از نگاه پیامبر

تناسب سنی:

در انتخاب همسر توجه به همتایی و تناسب در سن نیز لازم است.  بهتر است در امر ازدواج مرد بزرگتر از زن باشد ولی الزامی نیست. مثلاً زن و شوهر هم سن باشند و یا حتی زن یک سال نیز بزرگتر باشد به شرط این که مرد وقوف و آگاهی کامل به این موضوع داشته باشد مشکل خاصی ایجاد نمی شود. اما ازدواج هایی که اختلاف سنی زیاد  وجود دارد مثلاً یک نفر بیست سال از دیگری بزرگتر است اصلاً صلاح نیست.

اخلاق نیک: 

یکی از ویژگی های اساسی و لازم برای زندگی شاد، اخلاق نیک است. منظور از اخلاق نیک خنده رویی وخوش خلقی نیست بلکه داشتن صفات و خلق و خوهای پسندیده از نظر عقل و شرع است

سلامت جسمانی و روانی:

سلامت جسمانی و روانی در موفقیت و سعادت زندگی مشترک، نقش مهمی بر عهده دارد. بعضی از بیماریهای جسمانی و روانی اهمیت چندانی ندارند و مانع زندگی نیستند  و با معالجه و مراقبت، درمان می شوند. آنچه باید در زمینه انتخاب همسر مورد توجه قرار گیرد بیماری ها و نقص ها و معلولیت های جسمی و روحی عمیق و غیرقابل درمان است که در طول عمر همراه انسان است و تحملش برای همسر سخت است. توجه نکردن به این امر و برخورد «احساساتی و غیرمنطقی» با آن ممکن است لطمه های سنگینی به زندگی بزند.

معیارهای انتخاب همسر : همتایی و هماهنگی ، فرهنگی و فکری:

 • تفاهم و توافق فکری و فرهنگی میان دو همسر در زندگی مشترک، نقش اساسی دارد.
 • برای ایجاد یک زندگی پربار و سعادتمند، باید بتوانند یکدیگر را درک کنند  محتویات درونی خود را به هم تفهیم کنند.
 • در بسیاری از مسائل، تصمیم مشترک و یکسان بگیرند و بر مبنای آن عمل کنند.
 • در نشیب و فرازهای زندگی، یاور هم باشند و فرزندانشان را براساس یک طرح هماهنگ تربیت کنند.

با رعایت این نکات می توانید در معیارهای انتخاب همسر موفق عمل کنید

تناسب شخصیتی:

دختر و پسری که می خواهند با یکدیگر ازدواج کنند، بهتر است تناسب شخصیتی داشته باشند و این مورد می تواند یکی از معیارهای انتخاب همسرباشد پس مهم است که از نظر صفات شخصیتی با یکدیگر همسان باشند.در این مورد  فرزند چندم خانواده بودن مسئله مهمی است در ادامه دلیل مهم بودن آن را توضیح میدهیم:

فرزند اول:

این افراد سختی زیادی را نسبت به بچه های دیگر تحمل می کنند که این خود مزایا ومعابی را دارد:

مزایا:

افرادی که زندگی سختی تجربه کرده اند مسئولیت پذیرند، اتفاقاتی را تجربه می کنند که سبب می شود برای زندگی بعدی پخته شوند، غالباً نظرشان شرط است. اینها رأی شان نافذ است اگر پدر و مادر بخواهند با کسی مشورت کنند معمولاً با فرزندان ارشد است. روی دیگر فرزندان نفوذ دارند، اصلاً گاهی به جای پدر و مادر مهار زندگی را اینها به دست می گیرند.

معایب:

اینها معمولاً مظلوم واقع می شوند، حقشان خورده می شود. همیشه زمانی که دو بچه با یکدیگر دعوا می کنند به بچه بزرگتر می گویند تو بزرگتری تو ببخش، و غافل از این که اینها هر دو کودک اند و هر دو احساسات کودکانه دارند.

فرزندان آخر:

بچه آخر معمولاًهیچ مسئولیتی نداردوبه اصطلاح خیلی ریلکس است توانایی حل مشکل را نخواهد داشت چون اگر در خانه مشکلاتی به وجود بیاید این قدر افراد هستند که مشکلات را حل بکنند به اینها سرویس زیاد داده شده ,این افراد بیشتر در رفاه هستند ,تمام افرادی که به این ترتیب بزرگ می شوند تحمل اتفاقات عادی زندگی را ندارند.وهیچ استرسی را نمی توانند تحمل بکنند.

 • حالا اگر فرزند  اول خانواده ( پسر) با دختری ازدواج کند که فرزند آخر خانواده است:

این پسر در خانواده بیشترین مسئولیت و سختی را داشته والان هم با دختری ازدواج کرده که رفتارهای بچگانه  اورا هم باید تحمل کند .

 • اگر  فرزند اول دختر باشد با پسری که  فرزند آخر باشد ازدواج کند:

این خانم معمولاً تحملش خیلی زیاد است گاهی نقش مادر را برای همسر بازی می کنند و بعضی مردها نیز از این حالت استقبال می کنند. بچه های اول عادت کرده اند بگویند خب حالا مهم نیست و بعد می بینند که به دردهای روان تنی دچار شده اند.

ما در این مقاله سعی کردیم شما را با معیارهای انتخاب همسر آشنا کنیم و شما را در این حیطه راهنمایی کرده باشیم امید است همیشه در زندگی خود انتخاب عاقلانه ای داشته باشید با ما در مقالات بعدی انتخاب همسر همراه باشید . موفق و پیروز باشید .

در ادامه پیشنهاد می کنیم مطالب زیر را مطالعه کنید:

 1. معیار های اصلی و ضروری انتخاب همسر مناسب چیست؟
 2. مهارت های ضروری همسرداری
 3. مشاجره زناشویی | ۳نکته مهم برای جلوگیری از دعوای بین همسران
 4. ۲۰ راز زوج‌های خوشبخت

منبع: yekchakvak – بیشتر بخوانید: عشق ورزی عاقلانه آیین همسر د اری مهارت‌های زندگی

لینک کوتاه این مطلب: https://modiredanesh.com/?p=2093


یک دیدگاه

 1. مطمئناً شما در امتحانی شرکت نمی‌کنید که قبلاً برای آن مطالعه نکرده باشید. در یک مسابقه دو ماراتن شرکت نمی‌کنید مگر اینکه قبل از مسابقه سخت تمرین کرده باشید. همین استدلال در ازدواج هم صادق است. آمادگی برای ازدواج یک موضوع اساسی در دستیابی به یک ازدواج موفق، رضایت‌بخش و شاد است. در اینجا قصد داریم نظرات یک مشاوره خانواده در رابطه با برخی از کارهای موردنیاز قبل از ازدواج را باهم بخوانیم:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی: * لطفا ریلود کنید