خانه / خانواده / بارداری و زایمان / ۵ راز برای مادران شیرده و توصیه پزشکان به آنها
مادران شیرده"

تاریخ بروزرسانی: ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ تعداد بازدید : 123 بازدید بدون دیدگاه

۵ راز برای مادران شیرده و توصیه پزشکان به آنها

۵ راز برای مادران شیرده و توصیه پزشکان به آنها

وقتی کودکی پا به دنیا می گذارد با تمام شیرینی ها و امیدی که به زندگی می دهد به همراه خود مسئولیت ها و نگرانی هایی را هم می آورد. بی تردید یکی از این نگرانی برای مادران شیرده نحوه شیر دادن کودک خود می باشد و اینکه چه تغذیه هایی برای کودک مفید است و چه مکملی باید به کودک داده شود و یا اینکه خود مادران شیرده چگونه باید تغذیه کنند.

خداوند متعال پاسخ همه این سئوالات را داده و چه کسی بهتر از خدایی که برای بندگان خود خدایی می کند وجود دارد. شما به هیچ عنوان نیازی نیست برای رشد بهتر کودک خود نگران مواد افزودنی و تغذیه اضافی تر باشید زیرا خدا در شیر مادران شیرده تمامی مواد و ملزوماتی که کودک به آن احتیاج دارد تا به خوبی رشد کند را قرار داده و جالب تر اینکه با تغییر سن کودک این مواد مغذی داخل شیر مادر هم تغییر می کند. مادران شیرده تنها باید نگران خوراک و تغذیه خود باشند تا از غنی بودن این شیر چیزی کم نشود و خودشان نیز آسیبی از این فرآیند لذت بخش نبینند.

امروزه با تمام پیشرفت علم و مطالعات گسترده هنوز هیچ ارگان و نهادی نتوانسته موادی غنی تر و مغذی تر از شیر مادر برای کودک تهیه و یا توصیه کند و این یعنی خدایی کردن خدا. تمامی ارگان های داخلی و بین المللی به اتفاق نظر به این دارند که در سال اول تولد نوزاد باید تنها نوزاد از شیر مادر تغذیه کند. در این مقاله قصد داریم به نتیجه تحقیقات برخی از کارشناسان بزرگ دنیا سری بزنیم و توصیه های آنها را بریا مادران شیرده عنوان کنیم.

 

مادران شیرده

توصیه هایی به مادران شیرده

 • البته قصد ما این نیست که مادران شیرده ای که توانایی تغذیه کافی نوزاد خود را با شیر خود ندارند نا امید کنیم و یا دید منفی به آنها بدهیم. قصد ما از ارائه این محتوا نشان دادن اهمیت و نقش مادران شیر ده در سلامتی و رشد کودک خودشان است. اینکه شما نباید به هیچ عنوان جایگزینی بصورت تمام و کمال برای شیر مادر انتخاب کنید. برخی از مادران برای حفظ شغل خود حاضر می شوند نوزاد را به دامن پرستار و شیر خشک پناه دهند که این کار خیلی توصیه نمی شود. در هر صورت نوزاد تازه متولد شده حتی برای چند نوبت در روز هم که شده به شیر مادر نیاز دارد.
 • مادران شیرده باید  این نکته را رعایت کنند و به محض تولد فرزند خود بلافاصله او را به دامن گرفته و شیر دهی او را آغاز کنند. قرار نیست فورا با این موضوع کنار بیایید. ممکن است در ابتدا وارد نباشید، درد داشته باشید و یا به خوبی فرزند خود را تغذیه نکنید ولی در هر صورت باید این کار را فرا بگیرید.
 • بهتر است قبل از زایمان به پرستاران این نکته را یاداور شوید که دوست ندارید کودکتان از شیر خشک تغذیه شود و تمایل دارید خودتان شیر دهی به او را انجام دهید. اگر مادران شیرده با این موضوع مشکل دارند بهتر است فورا از یک متخصص شیر دهی کمک بگیرند . ترجیحا در ماه های اول سعی کنید شیر دهی در دامان مادران شیرده انجام شود و نه با شیشه، کودک هم نحوه تغذیه از شیر را یاد بگیرد.
 • مادران شیرده شاغل هم اگر مجبور هستند به سر کار بروند می توانند شیر خود را بدوشند و با رعایت نکات ایمنی برای استفاده بعدی کودک ذخیره کنند.اما پزشکان و کارشناسان تغذیه با تمام توصیه هایی که به مادران شیرده برای تغذیه کودک بوسیله شیر مادر دارند اما به خود مادر تاکید می کنند که باید تغذیه مناسبی داشته باشد. هنگامی که مادران شیرده نتوانند مواد لازم را برای شیر دهی به کودک در تغذیه روزانه خود داشته باشند به سادگی شیر برای تامین نیاز های کودک از داشته های بدن مادران شیر ده استفاده می کند که در دراز مدت خطراتی برای مادران شیرده به همراه دارد.
  ضمنا برای اینکه شیر دهی راحت تر و بهتری باشد و تغذیه مناسب تری برای کودک و مادر وجود داشته باشد این کارشناسان و پزشکان توصیه هایی را برای مادران شیرده دارند که با هم مرور می کنیم.
این مطلب مهم را نیز بخوانید:  انواع بیماری های ویروسی و عفونی در کودکان

مادران شیرده

۵ توصیه و یا رازی که پزشکان به مادران شیرده دارند:

 1.  در طی دوران ابتدایی و ماه های اولیه زندگی کودک رشد و نمو سریع تر اتفاق می افتد و تغذیه صحیح نوزاد اهمیت دو چندانی دارد. مادران شیرده باید بدانند بخصوص در ماه های اولیه شیر مادر برای کودک حیاتی است. وقتی نوزاد با شیر مادر تغذیه شود سلامتی و رشد بهتری خواهد داشت و در آینده نیز کمتر دچار مشکلات سلامتی خواهد شد.
 2. بهتر است در هفته های ابتدایی نوزاد فقط و فقط با شیر مادر تغذیه شود. وقتی نوزادان در دامن مادران شیر ده خود در این هفته ها تغذیه شوند استخوان ها بهتر شکل می گیرند و دستگاه گوارش نوزاد بهتر عمل خواهد کرد.
 3. حتی المقدور تا ۴ ماهگی نوزادان نباید از دامن مادران شیرده خود جدا شوند و بهتر است هیچ تغذیه تکمیلی در این دوران مانند شیر خشک و انواع مکمل ها به کودک داده نشود. توصیه می شود تا حداقل یک سال کودک از شیر مادر استفاده کند.
 4. تغذیه خود مادر از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. مادران شیرده با مصرف مواد معدنی و تغذیه ای مناسب در واقع بهترین شیر را برای کودک خود فراهم می کنند. بهتر است در این دوران یک رژیم مناسب غذایی برای مادران شیرده توسط پزشک تغذیه تعریف شود. مثلا مادر در روز نیاز به مولتی ویتامین، ویتامین D ، آهن، روی ، زینک و سایر مواد معدنی و ویتامین ها دارد تا کودک خود را به بهترین شکل تغذیه کند.
 5. توصیه اکید می شود مادران شیر ده در زمان شیر دهی نوزادان خود به هیچ عنوان از داروهای گیاهی و شیمایی استفاده نکنند مگر در شرایط ضرورت و یا مشورت پزشکان متخصص. در نظر داشته باشید این داروها و مواد شیمیایی روی شیر مادران شیرده مستقیما تاثیر می گذارد.
این مطلب مهم را نیز بخوانید:  سریعترین راه تشخیص عشق واقعی از عشق دروغین

در ادامه پیشنهاد می کنیم مطالب زیر را مطالعه کنید:

 1. تغییرات سینه در دوران بارداری
 2. ۱۶ اصل مهم در تغذیه دوران بارداری
 3. سه نکته مهم برای داشتن کودک با نظافت
 4. ۵ اصل دوست یابی نوجوانان در مدرسه

منبع: yekchakavak -بیشتر بخوانید: داروها و درمانارغنون پزشکیماسک

 

 

لینک کوتاه این مطلب: https://modiredanesh.com/?p=1146


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی: * لطفا ریلود کنید