خانه / روانشناسی / چگونه هدف گذاری کنیم | ۱۰ نکته برای هدفی کارآمد
هدفی کارآمد"

تاریخ بروزرسانی: ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ تعداد بازدید : 130 بازدید بدون دیدگاه

چگونه هدف گذاری کنیم | ۱۰ نکته برای هدفی کارآمد

 چگونه هدف گذاری کنیم – ۱۰ نکته برای هدفی کارآمد

۱۰ نکته برای هدفی کارآمد :

هدف گذاری در زندگی امری است که شما را متمرکز می کند تا برای رسیدن به خواسته هایتان اقدامات لازم را انجام دهید .هدف کارآمد اهمیت بسیار دارد زیرا باعث رشد انسان در مسیری ناشناخته می شوند که به رشد و پرورش و بهتر شدنمان کمک می کند.ما قرار است زندگی خود را بسازیم نه این که با زندگی خود بسازیم پس می خواهیم با نگاهی دقیق به چگونگی کارآمد بودن یک هدف و با ارائه ۱۰ نکته برای رسیدن به اهداف  باعث ساختن زندگی خود شویم پس با ما همراه باشید.

 • بی هدف نباشید :

بسیاری از مردم بدون این که هدف کارآمد خاصی داشته باشند به زندگی خود ادامه می دهند و فقط می خواهند روزگار بگذرانند و بسیاری از افراد نیز با داشتن هدف به طور درست هدف گذاری نمی کنند و هدفی کارآمد برای خود ندارند.یکی از اهداف مهم زندگی این است که اهداف خود را بنویسید و در جهت تحقق آن تلاش بی وقفه بکنید.

هدفی کارآمد

 •  عشق ورزیدن به اهداف :

آقای ناپلئون هیل می گوید :

“اشتیاق سوزان نقطه شروع هر موفقیتی است .”

اولین و مهم ترین عامل رسیدن به اهداف عشق و علاقه است اشتیاق فراوان به رسیدن به هدف باعث پیشرفتی شگرف در کارهایتان می شود این کار نیاز به شناخت راجع به خودمان دارد برای این کار باید گاهی به گذشته خود بکنیم و ببینیم در گذشته چه کارهایی را دوست داشتیم

 برای مثال :

شخصی به کتاب های روانشناسی در زمینه فردی و اعتماد به نفس علاقه داشت به همین دلیل کتاب های زیادی مطالعه کرده و در چندین دوره حضوری تحول و بهبود فردی شرکت کرده و به حدی علاقه مند بود  که چند مربی  رشد فردی و مشاور با هزینه بسیار بالا را پیدا کرد تا بتواند از تجربیات آن‌ها استفاده کندو راه آن‌ها را ادامه دهد و در این راه هم به نتایج خوبی دست پیدا کرد.پس برای رسیدن به علایق خود باید در مسیر آن هر تلاشی را که می دانید و دوست دارید به کار ببندید و مطمئن باشید اگر به کاری علاقه مند باشید به زودی نتایج هم در ادامه خودشان را نشان خواهند داد.

 • اهداف خود را مکتوب کنید :

نوشتن یک هدف به منظور جلوگیری از فراموشی آن بسیار مهم است اگر از یک لیست تحت عنوان لیست انجام کارها، استفاده می کنید، یک فرم پیشنویس برای تهیه این لیست روزانه تهیه کنید و اهداف بزرگ تر خود که برای دست یافتن به آن ها نیاز به انجام این کاره ای کوچک روزانه دارید را در بالای آن بنویسید

 • طبقه بندی سه گانه اهداف :

اهداف براساس محتوای اهداف به سه دسته تقسیم می شوند :*اهداف چرایی :اهداف شخصی هستند که به خانواده، روابط خانوادگی، سلامتی جسمی و فکری، اخلاقیات، و … ارتباط دارند. این اهداف زیر بنای زندگی هستند که تمام اهداف براساس آنها در زندگی به دست می آید و به عنوان محرک برای تمام اهداف تان به حساب می آید.*اهداف چیستی :این هدف به عنوان هدفی کارآمد برای هدف های شغلی ، مالی و تامینی به کار می روند و به عنوان سوخت برای اهداف چرایی به حساب می آیند

این مطلب مهم را نیز بخوانید:  احساسات منفی مخرب در زندگی شما چه تاثیراتی دارد

هدفی کارآمد

برای مثال :

 1.  اگر کسی می خواهد فرد موفقی بشود (چرایی)
 2.  باید کاری کند که بهترین شود(چیستی)

اهداف چگونگی :

اهداف چگونگی، راههایی که اهداف چیستی می‌توانند بدست آورند مشخص می‌کنند. شناخت و تفکیک اهداف باعث تعریف و ترسیم صحیح اهداف در جهت مثبت می شود.

 • موقعیت‌تان را ارزیابی و بررسی کنید :

اگر بدانیم از زندگی و آینده چه می خواهیم و چطور باید به آن دست پیدا کنیم توانستیم راه رسیدن به موفقیت را توسط هدفی کارآمد به دست آوریم.برای این کار هرگز نباید عجله کرد زیرا ابتدا باید ببینیم اکنون در کجا قرار داریم و در چه صورت احساس رضایت می کنیم سپس آن را یادداشت کرده و وضعیت رضایت خود را بررسی کنیم.

این ارزیابی به دو جهت انجام می شود :

 1.  اول این که ارزیابی شیوه‌ای کاربردی برای مشاهده‌ی پیشرفت‌تان به شما می‌دهد و باعث می‌شود چشم‌اندازی را دنبال کنید که برای زندگی متصور هستید.
 2.  دوم این که، نشان‌تان می‌دهد کجا هستید و وقتی بدانید کجا ایستاده‌اید، می‌توانید تعیین کنید باید کجا باشید. در واقع ارزیابی به شما جهت می‌دهد.
 • اهداف و رؤیاهای‌ خود را تعریف کنید :

همه انسان ها رویاپردازان قوی هستند حتی می توانند رویاهایشان را با استفاده از تواناییِ شناختی وهدفی کارآمد به واقعیت تبدیل کنند.می‌توانیم رؤیای موقعیت مالی، عاطفی، معنوی یا مادی بهتری برای خودمان داشته باشیم و با رسیدن به آنها احساس قدرت کنیم.یکی از نکات مهم این است که ما باید در تمام مراحل رسیدن به آرزوهایمان آرامش داشته باشیم زیرا قلب در سکوت و آرامش دوباره همه چیز را باز نگری می کند و می توانیم به جزییات یک آرزو دقت کنیم.

 بهترین کار این است که :

 1.  تمام آرزوهای خود را یادداشت کنید حتی اگر به نظرتان این آرزوها احمقانه به نظر برسند.
 2.  سپس آرزوهایتان را از لحاظ مهم بودن اولویت بندی کنید.
 3.  این که کدام یک قابل دست یافتن هستند را بررسی کنید.
 4.  سپس ببنید دوست دارید بیشتر به کدام آرزویتان دست پیدا کنید.
 5.  در آخر هر تلاشی و هدفی کارآمد که لازم است برای رسیدن به آنها انجام دهید.
 • اهداف هوشمندانه تعیین کنید :

اهداف هوشمندانه ،اهداف ویژه ای هستند که قابل سنجش باشند ،قابل به دست آوردن باشند و همچنین واقع بینانه باشند و برای دست‌یابی به آنها زمان اهمیت داشته باشد.

هدفی کارآمد

اهداف ویژه :

به اهداف واضحی می گویند که تردید ودودلی در آنها وجود ندارد این اهداف بدون ابهام ومشخص شده هستند.و برعکس اهداف مبهم که نتایج ناقصی را در بردارد اهداف روشن و واضحی هستند.

اهداف قابل اندازه‌گیری :

همیشه برای هدف گذاری باید بتوانید هدفی کارآمد تعیین کنید که قابل سنجش باشد یعنی باید در قواعد اخلاقی ما و با ویژگی‌های فردیِ مختصِ خودمان قابل سنجش و ارزیابی باشد.

اهداف قابل دست‌یابی :

بعضی از افراد با این که اراده خوبی در رسیدن به اهدافشان دارند اما ممکن است در میانه راه انگیزه و پشتکارشان را از دست بدهند و و از رسیدن به آنها منصرف شوند و این به خاطر دو دلیل است :

 1.  اول این که آن‌قدر هدف‌هایشان بلندپروازانه و زیاد است که توانایی رسیدن به آنها را ندارند.
 2.  دوم این است که اهداف متعددی معین می‌کنند که دست نیافتنی هستند.
این مطلب مهم را نیز بخوانید:  ۲۰ راز موفقیت از زبان برایان تریسی

اهداف واقع‌بینانه :

اهدافی که شما تعیین می کنید باید بتوانید در زندگی واقعی به آن برسید و چیز دور از ذهنی نباشد و همچنین باید بتوانید برای رسیدن به آن برنامه ریزی کنید و هدفی کارآمد برای آن تعیین کنید واسباب برای رسیدن به آن فراهم باشد.درواقع قابلِ دست‌یابی و واقع‌بینانه بودنِ هدف با هم همپوشانی دارند و هیچ‌کدام از اینها به هیچ وجه به این معنا نیست که نباید اهداف بزرگی تعیین کنید، بزرگی یا کوچکی هدف مهم نیست، آنچه اهمیت دارد این است که آن‌قدر قابل دست‌یابی و واقع‌بینانه باشد که در خواب و رؤیا زندگی نکنیم.

اهداف زمان‌بندی شده :

هدفی قدرتمند است که بتوان آن را در یک بازه زمانی به انجام برسانیم.بنابراین باید برای اهدافمان زمان مشخصی تعیین کنیم حتی این زمان بندی باعث ترغیب و پیشرفت شما نیز می شود بنابراین :روی اهداف‌تان کار کنید و طبق زمان‌بندی‌تان پیش بروید. یک هدف گذاری هوشمندانه باید زمان‌بندی مناسبی داشته باشد.

 • پاسخگوی اهداف‌تان باشید :

هدف شما زمانی به عنوان یک هدفی کارآمد و قدرتمند محسوب می شود که:

هدفی کارآمد

 1.  بابت آن بتوانید به خود و یا دیگران جواب پس بدهید. آن را دقیق و درست بیان کنید .
 2.  خودتان یا دیگران را درباره‌ی پیگیری آن هدف قانع کنید.پاسخگویی در واقع همان ثابت قدم بودن در رسیدن به هدف است؛ فرقی نمی‌کند پاسخگوی خودتان یا فرد دیگری باشید.
 • یک نقشه راه تعیین کنید:

روند رسیدن به هدف یکی از موارد مهمی است که متاسفانه افراد فراموش می کنند.

بدین منظور :

ابتدا باید در یک برنامه جداگانه به تعین قدم های کوچکی بپردازید که شما را به اهداف بزرگتان هدایت کند و سپس شروع به خط زدن اهدافی بکنید که به آنها دست پیدا کرده اید و به این روش حس تغییرو رشد ردن را به خود انتقال دهید.

 • به آن وفادار باشید :

راه رسیدن به اهداف کارآمد یک فرایند مدت دار و طولانی استپس باید در طی مسیر صبوری پیشه کرد و به هدف وفادار ماند وتا آخر ثابت قدم بمانید  تا رفته رفته راه رسیدن به آن آسان شود.گرچه ممکن است در مسیر رسیدن نقشه راه تعیین شده تغییر کند اما هدف به هیچ عنوان تغییر نمی کند.

در ادامه پیشنهاد می کنیم مطالب زیر را مطالعه کنید:

 1. هشدار برای بعد از بیدار شدن از خواب
 2. ۱۰ کار اساسی که حال و روز شما را بهتر می کند
 3. ۱۰ اشتباه که مانع شاد بودن شما می شود | شاد بودن را ایجاد کنید
 4. چگونه شاد باشیم | چگونه باعث شادی دیگران شویم| شادی و شاد زیستن

منبع: yekchakavak – بیشتر بخوانید: دوران شیردهیدانستنی های بارداریرژیم و تغذیه

 

 

لینک کوتاه این مطلب: https://modiredanesh.com/?p=3805


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی: * لطفا ریلود کنید