خانه / خانواده / پیوند زناشویی / انتخاب همسر / ۱۰ اشتباه در انتخاب همسر و ازدواج | اشتباهات بزرگ در ازدواج
اشتباه در انتخاب همسر"

تاریخ بروزرسانی: ۷ مرداد ۱۳۹۷ تعداد بازدید : 154 بازدید بدون دیدگاه

۱۰ اشتباه در انتخاب همسر و ازدواج | اشتباهات بزرگ در ازدواج

 ۱۰ اشتباه در انتخاب همسر و ازدواج – اشتباهات بزرگ در ازدواج

اشتباه در انتخاب همسر :

این احتمال هم وجود دارد که هر جوان مجرد در آستانه ازدواج در موقعیتی قرار گیرد که به اجبار تن به وصلت دهد یا در شرایطی باشد که گمان کند ازدواج تنها راه نجات از موقعیت ناخوشایندش است. با مطالعه این نوشتار وضعیت‌های اشتباه در انتخاب همسر را بشناسید تا هنگام مواجهه با آنها بتوانید معقولانه و منطقی، برای رفع و رجوع آنها گام بردارید.

 • نداشتن شناخت کافی :

بسیاری ازافراد فکر می کنند با ارتباطات کوتاه مدت یا بلند مدت  در دوران آشنایی از روحیات و خلقیات هم دیگر مطلع شده انداما از نظر کارشناسان این تفکر غلط می باشد زیرا :

ازدواج با یک فرد، ازدواج با کل وجود او و همه ابعاد زندگی اوست و شناخت های چند جلسه ای خواستگاری یا شناخت در رستوران و…نمی تواند منجر به شناخت کل وجود فرد نمی شود و این شناخت فقط جزیی می باشد و ابعاد اصلی شخصیت وی را پنهان نگه می‌دارد و حقیقت وجود او را افشا نمی‌کند.  پس هرگز برای یک ازدواج خوب و موفق، نمی‌توان به شناخت از شخصیت مجازی که عموما تفاوت بسیاری با شخصیت حقیقی دارد، بسنده کرد؛ این نوع آشنایی، پاسخگوی شناخت درست و کامل نیست.ممکن است برای فرد سوالاتی پیش بیاید که نشان دهد شناخت کافی نسبت به فرد مورد نظر خود بدست نیاورده است

مثلا بگوید :

 1.  “هنوز از ازدواج با او مطمئن نیستم اما فرد خوبی است و خانواده با اصالتی دارد”
 2.  “طی ملاقات هایمان به نظرم فرد موجهی است .”
 3.  “هنوز مطمئن نیستم که این فرد مناسب ازدواج با من هست یا خیر؟”

راه ‌حل :

سعی کنید شناخت درست و کاملی از روحیات فرد پیدا کنید حتی اگر مدت زمان زیادی به طول انجامد.

زیرا :

ازدواج پیوندی مهم است که به شناختی عمیق و دوطرفه افراد از یکدیگر نیازمند است .

اشتباه در انتخاب همسر

بنابراین :

 1.  برای شناخت بیشتر در مورد روحیات و احساسات طرف مقابلتان می توانید از افراد با تجربه فامیل کمک بگیرید تا آنها به واسطه تجربه و آگاهی خودشان تحقیقات گسترده ای راجع به فرد مورد نظر شما انجام دهند.
 2.  حتی می توانید از یک روان شناس کمک بگیرید زیرا روانشناسان راهکارهای تخصصی و کاربردی در مورد شناخت ابعاد شخصیتی فرد به شما ارائه می دهند.
 •  ازدواج به امید تغییر:

ممکن است شما از فردی خوشتان آمده باشد و اما شخصیت او با شما متفاوت است ولی شما قصد دارید این تفاوت را نادیده بگیرید و با او ازدواج کنید و به این امید باشید که در آینده بتوانید با  صبوری و محبت نواقص شخصیتی او را برطرف کرده و تغییرش دهید.و پیش خود بگوید :

 1.  “با مهربانی و محبت کردن می توانم یکدندگی و لجبازی آن را از بین ببرم .”
 2.  “من می توانم او را مطابق میل خودم تغییر دهم .”
 3. “شاید این رفتارش به دلیل مجرد بودن اوست اما وقتی متاهل شد آرام می شود.”

راه ‌حل :

در همه حال این نکته مهم را نباید فراموش کنید تا زمانی که فردی نخواهد و خود انگیزه به تغییر نداشته باشد شما نمی‌توانید او را مجبور به تغییر کنید.پس این فکر ها را از سر خود بیرون کنید و این اشتباه در انتخاب همسر را مرتکب نشوید. با دید عقل به این مساله نگاه کنید و مطممئن باشید این اوضاع عوض نخواهد شد، شرایط همسرتان را همان‌گونه که هست بپذیرید و دوست داشته باشید.

 • انتخاب‌های هیجانی و سرخوشانه :

شاید این اشتباه در انتخاب همسر زیاد در اطراف شما اتفاق افتاده باشد .بسیاری از دختران و پسران ممکن است با یک آشنایی کوتاه مدت فکر کنند که نیمه گمشده خود را پیدا کرده اند و حتی بدون توجه به مخالفت های خانواده ها و معیار های ازدواج موفق تن به این چنین ازدواجی بدهند اما بعد از مدت کوتاهی متوجه اشتباه خودشان بشوند و صدمات روحی زیادی ببینند در این حالت مطمئن باشید که فرد درگیر احساسات خود شده است و این به نوبه خود از تصمیم عاقلانه جلوگیری می کند.

اگر از این افراد بپرسند که چه احساسی نسبت به انتخاب خود دارند جواب هایی مانند مثال های زیر تحویل شما می دهند:

 1.  “از همان لحظه اول دیدار مهرش به دلم نشست”
 2.  “من اگرنتوانم با این شخص ازدواج کنم اصلا دیگر به ازدواج فکر نمی کنم “
 3.  و جملاتی از این قبیل ….

راه‌حل :

بهتر است به جای این که دچار هیجان های زودگذر بشوید کمی صبر و حوصله داشته باشید و منطق و عقل خودتان را جاگزین احساسات تان کنید با آرامش خاطر و چشمان باز حرکت کنید و با بصیرتی روشن هر آنچه را دور و برتان هست، نظاره کرده و رصد کنید.و دوباره  از اول تصمیم بگیرید.

 • چشم و هم چشمی :

ممکن است در ازدواج تحت تاثیر حرف های دیگران قرار بگیرید و یک اشتباه در انتخاب همسر داشته باشید :

این مطلب مهم را نیز بخوانید:  دو ماهگی نوزاد | جذابیت های نوزاد دوماهه

مثلا بگویند:

 1.  “شوهر دختر خاله ات را ببین چه برازنده است “
 2.  “پسر عمویت چه همسر زیبایی انتخاب کرده است”
 3.  “همه ازدواج کرده اند اما تو هنوز بی خیال هستی “

شاید این  تحت تاثیر قرار گرفتن حرف دیگران و اصرار پدر و مادر و هم چنین چشم و هم چشمی شما را مجبور به ازدواج با کسی کند که هیچ حس و شناختی بر روی آن ندارید در این جا به جای یک تصمیم اشتباه می توانید صبر کنید و یک تصمیم درست و به جا بگیرید میل شدید به جبران کردن و خودی نشان دادن، کم کردن روی اطرافیان از طریق ازدواج یا مقایسه دائم گزینه انتخابی خود با مورد ازدواج دیگران و… به عنوان نشانه‌های خطر در انتخاب محسوب می‌شوند که می‌توانند مسیر زندگی‌تان را در سرابی پیش ببرند که هرگز آبی گوارا و قابل نوشیدنی یافت نخواهد شد.

راه‌حل :

بهتر است عقل و منطق خود را به کار ببندید وحس حسادت خود را بشناسید و آن را کنار بگذارید تا بتوانید یک تصمیم عاقلانه بگیرید

شما می توانید :

 1.  به جای تفکر به ازدواج، به درون خودتان بیندیشید
 2.  حسادتتان را ریشه ‌یابی کنید عوامل ایجادکننده و تداوم‌دهنده آن را بشناسیدو راهکارهای مقابله با آن را یاد بگیرید
 3.  در نهایت خود را ملزم و موظف به تمرین کنید تا با اراده‌ای قوی و برای خوشبختی‌ای که لایق آن هستید به جنگ این حس مخرب بروید.

زمانی که عاری و تهی از حسادت شدید و به مرتبه‌ای رسیدید که به خاطر خود، علایق و خواسته‌هایتان خواهان ازدواج باشید، وقت آن است که آستین‌هایتان را بالا بزنید و برای انتخاب همسر ایده‌آل‌تان قدم بردارید.

 •  عجله همیشه‌کار شیطان است :

هر انتخاب صحیحی به تفکر و بررسی ویژه احتیاج دارد و وقتی فردی از روی عجله و بدون تفحص کردن تصمیم به ازدواج بگیرد  و با خود بگوید :

“باید سریع تر تکلیفم مشخص شود” و یا “مادر و پدرم عجله دارند”

احتمال اشتباه کردن درآن قطعی خواهد شد و فرد را با بسیاری از مشکلات دیگر روبرو می کند زیرا انتخاب صحیح مستلزم صرف وقت و تفحص هوشمندانه است و اگر اشتباه در انتخاب همسر صورت بگیرد عوارض جبران ناپذیری برای هر دو طرف خواهد داشت.

راه‌حل :

 1.  ابتدا آرامش خود را حفظ کنید و عجله را کناربگذارید چرا که صحبت یک عمر زندگی شما است که اگر بخواهید عجولانه تصمیم بگیرید ممکن است دچار اشتباه در انتخاب همسر آینده تان شوید .
 2.  پیوسته به خودتان بگویید من باید به ندای قلبم گوش دهم و عجله نکنم.
 3.  حتی اگر فرد دلخواهتان را از دست بدهید اصلا نترسید زیرا باید بدانید  آن که روزی شماست، مال شما خواهد بود
 4.  به خودتان و فرد مقابل‌تان فرصت شناخت بدهید.
 5.  به آنها بگویید تصمیم خود را با آرامش و سر فرصت خواهید گرفت و عجله‌ای برای گفتن جواب ندارید.
 • یا نصیب و یا قسمت :

بسیاری از ما ازدواج را یک قسمت یا شانس می دانیم و برخی نیز ممکن است از امر مهم تحقیق صرفه جویی کرده و با خود بگویند “هرچه پیش آید خوش آید.”و در این امر مهم اهمال و سستی به خرج دهند و همه را به گردن قسمت بیاندازیم و حتی در مراسم خواستگاری بگوییم:

 1.  “باید استخاره کنیم”
 2.  ” جواب استخاره، جواب ماست”
 3.  “قسمت هر چی باشه همون می‌شه “

پیروی از این باور خیانتی بیش نیست و ظلمی به خود یا دیگری است که احتمال دارد تاوانی به اندازه یک عمر زندگی پرعذاب به همراه داشته باشد.

راه‌حل :

خداوند به همه انسان ها قدرت انتخاب و تصمیم گیری و از همه مهم تر عقل و معرفت داده است تا با توسل به این موارد برای سعادت و خوشبختی خود برترین‌ها و مناسب‌ترین‌ها را گزینش کنیم اشتباه در انتخاب همسر نداشته باشیم .

بنابراین :

 1.  هوشیار باشید و قبول کنید این این شما هستید که باعث خوشبختی ویا بدبختی خودتان هستید
 2.   صرفا با توجه به کلیات یا احیانا با اتکا به این اندیشه خام که بالاخره در زندگی مشترک راهتان را پیدا خواهید کردید، پیش نروید.
 3.  خوب تحقیق کنید؛ تا آنجایی که برایتان مقدور است اجازه ندهید هیچ چیز از نگاه‌تان دور بماند از هر کسی که می‌توانید و می‌دانید خبری دارد پرسش کنید، از شخصیت، روحیات، اخلاقیات، خانواده، فرهنگ و… فرد مورد نظرتان کسب اطلاعات کنید.
 4.  از سوی دیگر، به جای «یا نصیب و یا قسمت گفتن» از عاقلان و مصلحان مشورت بگیرید.
 5.  با افراد با تجربه و خیرخواه و عاقل مشورت کنید فرد مورد نظرتان را تشریح کنید، نظرات آنها را بشنوید، کم و کاستی‌ها را بررسی کنید، توانمندی مقابله و مواجهه خود با مسائل را محک بزنید و…
این مطلب مهم را نیز بخوانید:  ۲۴ ایده نو سرگرم کردن کودک در خانه

اشتباه در انتخاب همسر

آن گاه به طور قطع خواهید توانست با ادله‌های صحیح و منطقی، صحت انتخاب‌تان را تائید یا رد صلاحیت کنید.

 •  احساس تنهایی :

بعضی از افراد هستند که برای رهایی از تنهایی تن به ازدواجی نافرجام می دهند و با خود می گویند من احتیاج به یک همدم دارم تا احساس تنهایی نکنم و اگر کسی پیدا شود که تنهایی مرا پر کند، احساس یاس و تاسف بی‌قرارش کرده و او را بر هر آغوش به ظاهر بازی، پذیرا می‌کند و مسلما خوشبخت خواهم شد در صورتی که اشتباه در انتخاب همسر و یک همدم و هم زبان باعث می شود زندگی فرد در دام شیطان گرفتار می شود .

راه‌حل :

اگر احساس تنهایی شدید می کنید بهتر است آن را با ازدواجی ناموفق پر نکنید زیرا این طوری تنهایی تان دوبرابر می شود.می توانید به جای فکر ازدواج وقتتان را با رفت و آمد با دوستان یا ثبت نام در کلاس های هنر یا ورزش پر کنید

 • ظواهر فریبنده و دلربا :

متاسفانه امروزه بسیاری از افراد برای انتخاب همسر بیشتر به ظاهر و موقعیت اجتماعی فرد توجه می کنند تا شخصیت فرد مورد نظر.

مثلا می گویند:

 1.  “پزشک حاذقی است”
 2.  “فرد بسیار پولدار و زیبایی است.”
 3.  “بسیار خوش مشرب و بذله‌گوست”

تناسب در ازدواج امری مهم بوده و بر هر تمایل و گرایشی ارجحیت دارد. هر فردی برای تجربه خوشبختی باید در آرزوی ازدواج با کسی در حد و اندازه خودش باشد.

 راه‌حل :

ابتدا سعی کنید فرد مورد نظرتان را تهی از برتری‌ها و موقعیت خاصش (زیبایی، شغل پردرآمد، پرستیژ، موقعیت اجتماعی و…) تصور کنید،

سپس به این سوالات پاسخ دهید:

 1.  این فردغیر از این شرایط خاصش، چه خصوصیات ویژه دیگری دارد که شما مجذوب آن شده‌اید؟
 2.  آیا واقعا او را به خاطر خودش می‌خواهید یا شرایط استثنایی‌اش؟
 3.  اگر یک روزی او تمام این  مقام و موقعیت فعلی اش را از دست بدهد آیا باز حاضرید زندگی‌تان را با او ادامه دهید؟

اگر در پاسخ به این سوالات دچار مشکل شدید حتما در انتخابتان تجدیدنظر کنید، بی‌تردید بپذیرید این شخص آن فردی نیست که شما می‌خواهید و می‌توانید در کنارش آرامش پیدا کنید و خوشبخت باشید.

 • هر چه زودتر، بهتر :

به گفته محققان و کارشناسان :

معتقدند فردی آماده ازدواج است که بلوغ‌های چندگانه (عاطفی، عقلی و اجتماعی) را پشت‌سر گذاشته باشد، به خودآگاهی و شناخت درستی از خویش دست یافته، اولویت‌هایش را تعیین کرده و به دور از هیجانات موقت و کاذب دست به انتخاب بزند.حتی ازدواج در سنین کمتر از بیست سال جزء ازدواج های پر خطر است .

 راه‌حل :

اگر قصد ازدواج دارید باید قبل از آن خود را محک بزنید و ببینید آمادگی لازم را برای ازدواج دارید تا باعث اشتباه در انتخاب همسر نشوید.

باید از خود بپرسید که:

 1.  آیا زمان مناسب برای ازدواج من فرا رسیده است ؟
 2.  آیا آمادگی پذیرش مسئولیت‌های زندگی مشترک را دارم ؟
 3.  آیا این فرد مطابق با ملاک‌های شما و خانواده‌تان است؟
 • بحران‌های روحی و عاطفی :

گاهی اوقات افرادی که دچار شکست عاطفی شده اند فکر می کنند با ازدواج کردن از این شرایط روحی نجات پیدا می کنند و تمام مشکلاتشان حل می شود.اما این یکی از بزرگترین مشکلات و  اشتباه در انتخاب همسر است زیرا که انها در واقع از چاله به چاه می افتند.

راه‌حل :

بهتر است به جای یک ازدواج که قطعا ناموفق خواهد بود با یک روان شناس مشورت کنید تا با ارایه راهکارهای تخصصی از افکار منفی و پریشان خود دور شوید و برای رفع مشکلات روحی و عاطفی خود راهی مناسب و منطقی به غیر از ازدواج عجولانه انتخاب کنید.

 در ادامه پیشنهاد می کنیم مطالب زیر را مطالعه کنید:

 1. تردید در تصمیم گیری ازدواج | ریشه های شک و تردید در انتخاب همسر قسمت۲
 2. معیارهای انتخاب همسر مناسب از دیدگاه روانشناسان
 3. چگونه مرد خود را بشناسیم | ۱۷ اصل درباره شخصیت مردان
 4. ملاک انتخاب همسر | ۱۳ اصل برای انتخاب همسر نمونه

منبع: yekchaavak – بیشتر بخوانید : پیوند زناشوییآیین همسر داریازدواج و بزرگترها

 

لینک کوتاه این مطلب: https://modiredanesh.com/?p=3416


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی: * لطفا ریلود کنید